Waarnemingen van vogels op Walcheren in juni-augustus 2009 door Rob Sponselee in het Vroon een Kleine Geelpootruiter werd ontdekt. Dit was overigens ongeveer de 25e waarne ming van deze soort in Nederland. Na het succesvolle eerste jaar, was ieder een benieuwd of 2009 weer zo goed zou worden. De eerste leuke steltlopersoort was meteen de beste van het jaar. Floor Arts ontdekte laat in de avond van 20 mei een echte droomsoort in de vorm van een jagende Vorkstaartplevier langs de K. de Vosweg. Pim Wolf was er als enige bij voordat het echt donker was en kon de determinatie bevestigen. De volgende ochtend werd de vogel al even na vijf uur weer gezien op de plek waar hij de avond ervoor was gaan slapen. Dertien gelukkigen konden deze prachtige vogel bekijken tot 7 uur, toen de vogel zonder aanwijsbare reden over de hoofden van de waarnemers heen vloog en hoog bo ven Domburg uit het zicht verdween. Ook deze soort was nooit eerder op Walche ren gezien. Deze waarneming betekende weer een nieuwe soort voor Walcheren en gaat, mits aanvaard door de CDNA, de boeken in als de 21e Vorkstaartplevier in Nederland. Op 1 juni was er plotseling een paartje Steltkluten aanwezig in de voormalige IJsbaan van Westkapelle (Floor Arts). Na dat de soort een aantal lentes achtereen werd gezien in het Zandvoortweggebied, was het nu dus de beurt aan het Vroon. Hoewel de vogels in de loop van de dag ook parend werden gezien, waren ze een dag later toch alweer vertrokken. Toch is het een soort waarvan verwacht mag worden dat hij ook de komende jaren regelmatig dit deel van Walcheren zal aandoen. Christian Brinkman ontdekte op 5 sep tember na een trektelling een fraaie adulte Morinelplevier langs de Baaiweg. 's Avonds werd deze vogel nog door een aantal toegesnelde Walcherse vogelaars bekeken. Verrassend genoeg vond Floor Arts de volgende ochtend langs de Krom- meweg een juveniele Morinelplevier in een groep Goudplevieren. Later op de dag werd toch ook de volwassen vogel nog kort gezien. In het najaar van 2005 werd overigens ook onregelmatig een Morinelpevier in dit gebied gezien. Op 18 oktober ontdekte Patrick Palmen een 1e-kj Rosse Franjepoot in de voor malige IJsbaan. Deze vogel had het in het Vroon prima naar zijn zin en bleef ook de twee dagen erna nog aanwezig. Opvallend genoeg foerageerde de vogel bijna uitsluitend op wat slikrandjes. Dit was vermoedelijk de eerste binnendijkse waarneming van een Rosse Franjepoot op Westkapelle, terwijl de soort 'buitendijks' in sterk wisselende aantallen langstrek kend wordt gezien. Tenslotte liep de laatste waarneming van een zeldzame steltloper in 2009 hier uit op een desillusie. Op 30 oktober werd door les Meulmeester en Theo Muusse een vrij zekere Aziatische Goudplevier overvliegend gezien. Ze konden door de korte waarnemingsduur en het feit dat de vogel niet aan de grond kwam niet alle kenmerken vaststellen. Maar omdat het zeker een spannende vogel was, mag de waarneming in dit overzicht niet ontbre ken. Op naar 2010! Corstiaan Beeke 20 't Zwelmpje 24e jaargang, nummer 3, december 2009 De zomermaanden zijn niet altijd de meest interessante 'vogelmaanden'. Dat verleidt sommigen er zelfs toe om er tijdelijk niet meer op uit te gaan om vogels te kijken, maar zich volledig op de vlinders en libellen te storten. Desondanks werden er ook in deze maanden op ons 'eiland' weer de nodige leuke soorten gezien. Het onderstaande overzicht is gebaseerd op alle Walcherse waarnemingen die werden ingevoerd op www.waarneming.nl' Van de volgende personen zijn waarnemingen opgenomen: Floor Arts (FA), Corstiaan Beeke (CB), Gido Davidse (GD), Rienk Geene (RG), les Goedbloed (IG), Marcel Klootwijk (MK), Tobi Koppejan (TK), Karel Leeftink (KL), Sander Lilipaly (SL), Johannes Luiten (JL), Thomas Luiten (TL), Peter Meininger (PLM), les Meulmeester (IM), Edwin Paree (EP), Erik Sanders (ES), Rob Sponselee (RS), Jos Tramper (JT), Jaco Walhout (JW), Pieter Westerbeke (PW) en Pim Wolf (pAw). Veel lees- en kijkplezier! De eerste soort van dit overzicht is niet echt een zomerse vogel in onze con treien: een Noordse Stormvogel vloog op 26/07 de Westerschelde op (ES). De eerste 'najaarstrekkers' werden langs WK gemeld op 28/08 (T. Muusse) en 29/08 (IG, MK). Op de laatstgenoemde datum passeerden daar ook een Noordse Pijl stormvogel, acht Grauwe Pijlstormvo gels en 40 Jan-van-genten (CB, TL e.a.). Eerder werden al 35 langstrekkende jannen' genoteerd op 09/07 (PAW). De zeedijk van WK was ook de beste plek om Kuifaalscholvers te zien. Na twee vogels die kort ter plaatse waren op 05/07 (JW), was er de hele maand augus tus tenminste één aanwezig. Deze 2e-kj Kuifaalscholver kreeg op enkele dagen gezelschap van nog één of twee vogels (div.). Daarnaast werd er op 13/08 een exemplaar in de Sloehaven gezien (MK). Verspreid over Walcheren werden diver se 'losse' Kleine Zilverreigers doorge geven. Verder stonden er op 27/06 vier op het Schor van Rammekens (MG), op 28/07 drie in de Domburgse Watergang langs de Hoogelandseweg (MK) en op 30/08 zaten er negen op de Haringvre ter (B. Smulders). De enige Grote Zilver reiger die werd doorgegeven liep op 14/08 in het Caisson van Veere langs de Polredijk (J. Groenhof). Een late 'voor- jaars' Purperreiger vloog op 06/06 naar NO over de Schorerpolder ten oosten van Ritthem (JW). Een Ooievaar stond op 05/06 op een lantaarnpaal langs de rondweg ten noorden van Koudekerke (PW). Overvliegende vogels werden ge zien op 13/06 over Oost-Souburg (ES), op 18/06 over West-Souburg (eega RS), op 26/06 over de binnenstad van Mid delburg (ES) en op 16/07 twee over Wes- terzicht (ES). Het maximumaantal Lepe laars in het Vroon was 15 tussen 01/07 en 08/07 (div). Een eenzame Rotgans bleef in het Vroon aanwezig tot 12/06 (O.C. Speelman). Op 29/07 zwom daar er plotseling een groep van zeven ju veniele Casarca's in de voormalige IJs baan van WK (CB), wellicht de grootste groep ooit op Walcheren. Twee ruiende mannetjes Zomertaling zwommen op 08/06 nog in het Zandvoortweggebied (ES). 24e jaargang, nummer 3, december 2009 'tZwelmpje 21

't Zwelmpje | 2009 | | pagina 12