Inhoud Redactioneel Agenda Kerkuil, nestkastcontrole 2009 Noord-Walcheren 3 Kerkuil, nestkastcontrole 2009 Noord-Walcheren 5 Najaarstrek langs Westkapelle, najaar 2008 10 Broedvogelinventarisatie van de Roodborsttapuit op Walcheren in 2009 11 De watervogels van 't Vroon in 2008 19 Schaarse en zeldzame steltlopers in 't Vroon 21 Waarnemingen van vogels op Walcheren juni - augustus 2009 Hier is dan het zomernummer. Hofleverancier Floor Arts maakt in dit nummer het beeld van 't Vroon compleet, nadat hij in het vorige nummer over zijn broedvogelin ventarisatie van het gebied schreef. Hij heeft gedurende het jaar 2008 de watervogels, van welke komaf dan ook, geteld. En die cijfers liegen niet over de vogelrijkheid van 't Vroon. Corstiaan vult aan met de wat zeldzamere soorten. Terloops wordt uit de doeken gedaan hoeveel broedpaartjes Roodborsttapuit eigenlijk op Walcheren zit ten. Joop Scheijbeler haalt hetzelfde kunstje uit met de Kerkuil op Noord-Walcheren, terwijl Thomas over de najaarstrek langs Westkapelle van 2008 schrijft. Dank aan de auteurs! Onze inhaalslag kan doorgaan dankzij hen. Corstiaan en Johannes VWG-avonden Voor dit jaar zijn de VWG-avonden gepland op: woensdag 10 februari (jaarvergadering) Tijdens de jaarvergadering is Henk Castelijns aanwezig om ons van informatie te voorzien over de Bruine Kiekendief. Dit naar aanleiding van 'Het jaar van de Bruine Kiekendief' van SOVON, waaraan de VWG natuurlijk ook dit jaar weer zijn steentje bij zal dragen. woensdag 14 april woensdag 29 september woensdag 24 november 19.30 uur, MicMec-gebouw, Korenbloemlaan 5, Vlissingen 2 'tZwelmpje 24e jaargang, nummer 3, december 2009 Als een van de vrijwilligers van de Kerkuilenwerkgroep Walcheren controleer ik een aantal nestkasten bij boerderijen in het gebied tussen Middelburg en Veere. De werkzaamheden zijn dit jaar al vroeg begonnen. In het begin van dit jaar kreeg ik het verzoek om een kast buiten gebruik te nemen, vanwege de toekomstige sloop van een karakteristieke schuur aan de Nieuwenhovenseweg te Middelburg. Helaas moest ik hier aan meewerken. Anders zouden we in het voorjaar problemen hebben met de enige vaste bewoners van deze schuur, die dan hoogstwaarschijnlijk met jonge pullen in de kast zouden zitten. En dan met een niets ontziende sloper die dan radicaal aan zijn werkzaamheden zou beginnen... Ik heb in januari het invlieggat gesloten, zodanig dat ze geen gebruik meer konden maken van de kast in de schuur. Ik woon zelf ongeveer 200 meter van deze schuur en hoorde voorheen de uilen re gelmatig krijsen als ze op ons dak zaten of voorbij vlogen met prooi richting de schuur. Tot mijn verbazing hoorde we rond half april dat de uilen nog regelma tig aanwezig waren. Daarna heb ik weer even polshoogte genomen in de schuur en kwam ik tot de ontdekking dat familie Kerkuil zelf de schuur weer tot zijn bezit heeft genomen via een zelf gecreëerde opening. Alleen was het niet meer mo gelijk om de nestkast te gebruiken, want die was afgesloten. Helaas is het geen broedsucces geworden en was het waar schijnlijk alleen in gebruik als slaapplaats. Inmiddels is het oktober en de schuur is gelukkig nog steeds niet gesloopt, mede door de economische recessie in de bouw. Op de plaats van dit karakteristieke plekje tussen Klarenbeek en het Prooyensepark komen nu drie woningen, wat al in het bestemmingsplan van tien jaar geleden opgenomen is. Half mei begin ik met mijn inspectieronde bij de overige nestkasten. Ik maak weer een praatje met de eigenaar en ga wat zoeken op sporen zoals verse braakbal- len en indringers zoals Kauwtjes. Meestal heb ik het geluk dat er rond de schemer al wat activiteit bij het invlieggat plaats vindt. Half juni begin ik met de afspraken te maken voor het inspecteren van de kasten op mijn acht adressen. Waar het nodig is laat ik een ladder komen van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Goed materiaal om te klimmen is werke lijk nodig. Als je gebruik moet maken van de ladders die aanwezig zijn in schuren die meestal al meer dan 25 jaar oud zijn, dan is je leven niet zeker. Hier wat resultaten van mijn waarnemin gen: Middelburg Noord Bezoek op 16 juni: resultaat 5 eieren. Tweede bezoek op 5 augustus: drie jonge Kerkuilen van ongeveer vier weken oud en mooi op kleur, twee adulte aanwezig. Middelburg Prooyenspark Regelmatig volwassen Kerkuilen gezien, maar geen broedgeval kunnen ontdek ken. 24e jaargang, nummer 3, december 2009 'tZwelmpje 3

't Zwelmpje | 2009 | | pagina 3