Najaarstrek langs Westkapelle, najaar 2008 Jonge Kerkuil, 17 juni 2009. Foto: Joop Scheijbeler Middelburg Schellach Dit voorjaar een nestkast opgehangen. Nog even geduld, is wel een geschikte plaats. Koudekerke-Dishoek 1 Op 24 juni alleen in gebruik als slaap- plaats in combinatie met Dishoek 2, adult aanwezig. Koudekerke-Dishoek 2 Bezoek op 24 juni: resultaat 5 eieren. Tweede bezoek op 8 augustus: een jonge Kerkuil. Gapinge Bezoek op 23 juni: een adult en twee jonge Kerkuilen. Veere-Gapinge Nestkast leeg, geen braakballen. Veere-Zanddijk Op 17 juni een adult in schuur, nestkast leeg. Op 8 augustus een tweede bezoek: adult in nestkast, geen broedgeval. Het broedseizoen is dit jaar laat op gang gekomen. Mogelijke oorzaak is de late en koude winter en daardoor te weinig muizen vroeg in het voorjaar. Daardoor ben ik tot augustus bezig geweest met het controleren. Op twee plaatsen waren ook twee broedgevallen van Torenvalken, waarvan één op een balk onder de nest kast van de Kerkuil. Joop Scheijbeler 4 'tZwelmpje 24e jaargang, nummer 3, december 2009 Hier weer een overzicht van de leukste waarnemingen van vogeltrek vanaf de Waschappelse zeedijk. Vogels blijven verrassen, Westkapelle verveelt nooit. Ook het najaar van 2008 bracht weer unieke momenten, grote aantallen, nieuwe records en zeldzame soorten. Gedurende de eerste helft van juli kwam kwamen de eerste trekbewegingen lang zaam op gang, met bijv. 49 Blauwe Rei gers op de 1e, honderden Kokmeeuwen en vrijwel dagelijks enkele Zwartkop meeuwen. Op de 5e was een gestage stroom Grote Sterns naar zuid: in drie uur tijd werden 1100 vogels geteld. Leuk was een Middelste Jager op de 2e. Verrassend was de Reuzenstern op de 5e, een vroege najaarsvogel en bovendien zeldzaam op Walcheren. In augustus werd slechts op enkele dagen geteld, maar qua zeetrek was dan ook nauwelijks iets te beleven. Met name in de eerste helft trokken de Visdieven soms goed door (ruim 2000 op de 8e). Het eer ste Smelleken snelde voorbij op de 16e. Die dag pleisterde er ook een Duinpieper. De eerste dag met een beetje wind uit de westhoek (de 23e) leverde meteen Visdief, 25 augustus 2008 Boven: Sperwer, 10 oktober 2008 pijlstormvogels op: drie Grauwe en een Vale. Behalve 21 (vooral vol wassen) Kleine Jagers kwam ook de eerste juveniele Kleinste Jager voor bij en was er onderhoudende trek van steltlopers (160 Bontbekplevieren en 106 Zilverplevieren) en Dwergsterns (55). In de laatste week van de maand waaide de wind meer uit het oosten. In de ochtend van de 30e trokken 3 Wespendieven, een Blauwe en 10 Bruine Kiekendieven en vier Boomvalken over het dorp. De zeedijk en de ijsbaan werd die nacht overspoeld met Tapuiten (minimaal 120 ex.). Twee Ortolanen 'plupten' voorbij op de 31e. Ondanks een zuid tot zuidwestenwind was de zee op 7 september plotseling ge vuld met pijlstormvogels. Pim Wolf telde in de avonduren 18 Grauwe, 1 Noordse en niet minder dan 3 Vale Pijlstormvo gels, alsmede 45 Noordse Stormvogels. Die ochtend waren al 2 Kleinste Jagers gepasseerd. De dag erna, de 8e, waaide de wind nog steeds uit zuidwest maar vlogen met name in de middag en avond leuke aantallen jagers voorbij: 32 Kleine (vrijwel uitsluitend adulte), 3 Kleinste, 72 Grote Jagers en 11 adulte Middelste Ja gers, waaronder één van de schaarse don kere fase. Goede trek was er ook op 10e, maar dan van steltlopers: 587 Bontbek- plevieren en 372 Drieteenstrandlopers betekenden twee nieuwe dagrecords. 24e jaargang, nummer 3, december 2009 'tZwelmpje 5

't Zwelmpje | 2009 | | pagina 4