van de waarneming van oktober 2005. Een Klapekster vloog zuidwaarts over het opslagterrein, waar op de 12e zomaar vier Graszangers aanwezig waren. De aantal len mezen haalden het niet met die van de Nolledijk, maar toch werden op de 13e door één waarnemer 1600 Pimpels, 1000 Kool- en 600 Zwarte Mezen geteld. Spectaculair was weer de Vinkenstroom (36000). De ruim 1000 Ringmussen die dag mogen er ook zijn. Enkele dagen later, op de 16e, was het toneel weer veranderd en moest je weer op de Westkaap zijn. Een vrij krachtige wind uit west tot noordwest bleek voor veel noordelijke soorten ideaal trekweer: naast 26 Grauwe Pijlstormvogels en 7 'Vaaltjes' was er goede trek van Rotgan zen (950) en Jan-van-genten (910, alle naar zuid). Tientallen jagers passeerden de telpost (16 Middelste, 22 Kleine en 22 Grote) en een hoogtepunt was toch wel de groep van 5 adulte Middelste Jagers die rustig voorbij flapten. Leuk was het groepje Toppers (15), twee Rosse Fran- jepoten en twee Vorkstaartmeeuwen. Leuk was ook die ene Ransuil deze dag: op klaarlichte dag, over zee en ook nog eens op anderhalve kilometer van de kust kwam hij langsvliegen. De rest van okto ber verliep vrij rustig; zangvogels trokken in sommige ochtenden goed door, met daartussen enkele krenten: enkele Euro pese Kanaries, Grote Piepers op de 20e en 23e (2) en een groep van 12 Strandleeu- weriken op de 23e. Op de 21e werden weer wat zeevogels gezien, waaronder een Vale Pijlstormvogel (de laatste ooit voor Westkapelle), een Noordse Pijl, een Grote Jager,8 oktober 2008 8 'tZwelmpje 24e jaargang, nummer 3, december 2009 Geelpootmeeuw, 2e-kj, 10 november 2008 Vaal Stormvogeltje, een Rosse Franjepoot en de eerste twee Parelduikers. Bonte Strandlopers trokken massaal langs op de 28e (660). Die dag passeerden ook een Noordse Pijl, twee Rosse Franjepoten en een Vorkstaartmeeuw. Op de 30e kwam een Ransuil vanuit zee en vanuit de mist aanzetten en bleef even plakken op het 'talud' van de zeedijk. Voor zeevogels moesten we wachten tot de 21e november. Voor pijlstormvogels al te laat in het seizoen, maar de ene die langskwam was wel meteen een heel goe de: in de vroege ochtend zagen ongeveer 20 gelukkigen een Kuhls Pijlstormvogel voorbij komen. Tenminste, het zal wel een Kuhls geweest zijn, maar we hebben ook nog de Scopoli's Pijlstormvogel. Die is een stuk minder algemeen in Europese wa teren, is nog nooit vanaf de Nederlandse kust gezien en lijkt veel op de Kuhls. En voor een Scopoli's hadden de waa rnemers toch de ondervleugel beter moeten zien. En daarvoor weer hadden de afstand en de andere waarnemingsomstandighe den wat vriendelijker moeten zijn. De leukste zaken die dag waren verder twee Stormvogeltjes, 8 Vaal Stormvogeltjes, tenminste 5 Rosse Franjepoten, 23 Mid delste Jagers (vrijwel alle juveniel), 27 Grote Jagers, 2 Kleine Alken en de laat ste 2 Noordse Sterns van het seizoen. Ook de dag erna, de 22e, bleef de wind goed doorstaan, zij het uit maar noord tot noordwestelijke richting. Behalve een stroom kleine meeuwen naar zuid (1100 Kokmeeuwen en 4300 Stormmeeuwen) passeerden onder andere een Stormvo geltje, 2 Vaaltjes, een Rosse Franjepoot, een heel late volwassen Zwarte Stern in zomerkleed en niet minder dan 4 Grote Burgemeesters in diverse kleden (eerste- winter, tweede-winter en adult). Na deze dagen was de herfst voorbij. Tekst en foto's: Thomas Luiten 24e jaargang, nummer 3, december 2009 'tZwelmpje 9

't Zwelmpje | 2009 | | pagina 6