Broedvogelinventarisatie van de Roodborsttapuit op Walcheren in 2009 De watervogels van 't Vroon in 2008 Inleiding Op het Zeeuwse Vogelaarsoverleg was besloten om in 2009 provinciebreed het aantal broedparen van de Roodborsttapuit te inventariseren. Hier volgt een kort verslag van de resultaten van de inventarisatie van de Roodborsttapuit op Walcheren. Op Walcheren is de telling uitgevoerd door de leden van de Vogelwerkgroep Walcheren. Walcheren werd opgedeeld in tien deelgebieden. Dat waren gebieden waar op basis van historische waarnemingen eventueel territoria van de Roodborsttapuit verwacht konden worden. De systematische tellingen in de deelgebieden werden aangevuld met losse waarnemingen van territoria buiten die deelgebieden. De waarnemingen buiten de deelgebieden zijn afkomstig van de website www.waarneming.nl. Totaal werden 32 - 35 territoria vastge steld. De verdeling van het aantal ter ritoria over de telgebieden is als volgt: Kuststrook Dishoek - Valkenisse: geen territoria Kuststrook Zoutelande - Westkapelle: 0-1 territorium Kuststrook Westkapelle tot aan golf baan Domburg: 6 territoria Golfbaan Domburg: 2-3 territoria Domburg tot aan Oranjezon: 8-9 ter ritoria Oranjezon: 9 territoria Vrouwenpolder duinen en Veerse Dam: geen territoria Omgeving Veerse Weg Middelburg: geen territoria Omgeving Nieuw en St. Joosland: geen territoria Sloegebied: 4 territoria Overige losse waarnemingen (Big- gekerkse Bos, Suzannapolder Arne- muiden en Kanaalweg Kleverskerke): 3 territoria Aan deze telling werkten mee: Floor Arts, Mario Aspeslagh, Jan Goedbloed, Marcel Klootwijk, Rob Sponselee, Jos Tramper, Jaco Walhout en Wouter van Zandbrink. Karel Leeftink vond drie territoria buiten de van te voren vastgestelde te inventa riseren gebieden. Vogels van Walcheren (Walhout en Twisk 1998) vermeld voor halverwege de jaren negentig van de vorige eeuw 15-20 paar. Het aantal broedparen van de Roodborst tapuit is dus in vergelijking met de jaren negentig van de vorige eeuw verdub beld. Het zwaartepunt van de versprei ding ligt in de kuststrook van Westkapelle tot aan Vrouwenpolder (25-27 territo ria). De toename op Walcheren is toe te schrijven aan een forse toename in dit kerngebied en de vestiging van diverse paartjes in het Sloegebied (4 territoria). De toename op Walcheren past geheel in het landelijk beeld. Landelijk vertoond de Roodborsttapuit een sterke toename (SOVON CBS). Bronnen: - Walhout J.M. Twisk F. 1998. Vogels van Walcheren. Stichting Avifauna van Walcheren, Middelburg. - SOVON CBS. Netwerk Ecologische Monitoring, SOVON CBS, www.so- von.nl. Floor Arts 10 't Zwelmpje 24e jaargang, nummer 3, december 2009 Een nieuw natuurgebied Met de ruilverkaveling van Walcheren is besloten om de landbouwgronden achter de Zeedijk van Westkapelle om te vormen tot een waterrijk natuurgebied. 't Vroon ligt aan de binnenkant van de Zeedijk van Westkapelle en strekt zich uit vanaf het dorp tot aan de Baaiweg. Het gebied heeft een oppervlakte van 90 ha. In het najaar van 2007 is men begonnen met het omvormen van de landbouwgronden tot natuurgebied. In december 2007 waren de grote lijnen van het nieuwe natuur gebied zichtbaar. De afgegraven delen vulden zich al snel met water. In decem ber 2007 kon er zelfs worden geschaatst op de nieuw ontstane plas rond de oude ijsbaan! Het deel tussen de K. de Vos- weg en Baaiweg kon voorlopig nog niet worden ingericht. Voordat in de winter van 2007/2008 't Vroon werd aangelegd waren in het gebied al twee waterrijke gebiedjes aanwezig; dat waren de IJs baan en een al eerder tot natuurgebied omgevormde plas. In deze twee water rijke gebiedjes kwamen enkele soorten watervogels voor in kleine aantallen. Beheer Begin mei 2008 is de inrichting afgewerkt; ruiterpaden en de afrastering werden aangelegd. Vervolgens werden runderen met kalbes, pinken en een Zeeuws paard losgelaten in het gebied. Dit vee bleef tot eind november in het gebied, in de cember 2008 stonden er twee runderen. Begrazing is een methode om vegetatie successie af te remmen en zodoende het gebied open te houden. Eind september werd in het deel tussen de Hogeweg en de K. de Vosweg en groot oppervlak ge- egd en, naar ik aanneem, een grasmeng sel ingezaaid. Eerder was de vegetatie op die delen al doodgespoten. 't Vroon, oktober2008. Foto: Floor Arts 24e jaargang, nummer 3, december 2009 'tZwelmpje 11

't Zwelmpje | 2009 | | pagina 7