Inhoud Redactioneel Agenda Kerkuilen op Walcheren in 2007, 2008 en 2009 3 Kerkuilen op Walcheren 2007, 2008 en 2009 6 Een onfortuinlijke Kleinste Jager te Westkapelle 8 Rotszwaluw langs de Nolle op 31 oktober 2009 10 Een primeur: de Westkappelsche dag 12 Waarnemingen van vogels op Walcheren september - december 2009 Een grappige periode, de maand maart. Van alles wat: vogels die nog treuzelen met weggaan en de vroege voorjaarsvogels die al terugkomen. Dit keer is de nasleep van de winter een graadje erger, met die vele dagen vorst en sneeuw. De laatste Kleine Rietganzen zijn op het moment van schrijven net weg van Walcheren en er zitten nog volop Brandganzen. Maar de Grutto's en de Lepelaars zijn al lang terug van weggeweest, en de eerste Zomertalingen en Kleine Plevieren zijn al gezien. Maar met dit nummer heeft zelfs het afgelopen najaar nog een nasleep. Hoewel het artikel van Gido over ons mooie witte uiltje ons een goede voorbereiding geeft op het aanstormende, nieuwe broedseizoen. En dat gaat een inventarisatienummer van het Zwelmpje binnenkort even vervolmaken. Corstiaan en Johannes VWG-avonden Voor dit jaar zijn de VWG-avonden gepland op: woensdag 29 september woensdag 24 november 19.30 uur, MicMec-gebouw, Korenbloemlaan 5, Vlissingen Vaar-vogelexcursie Biesbosch Op 5 juni organiseert de vogelwerkgroep samen met Staatsbosbeheer een vaar- vogelexcursie in de Biesbosch. De exacte bestemming is afhankelijk van het aantal deelnemers. Opgeven voor deze excursie via info@vwgwalcheren.nl graag voor 5 mei, introducés zijn van harte welkom. Kijk ook op www.vwawalcheren.nl/aaenda voor meer informatie. 2 't Zwelmpje 25e jaargang, nummer 1, april 2010 Een mooie juniavond. Rond acht uur 's avonds verzamelen we ons bij een mo numentale boerderij aan de rand van de stad. De eigenaar en zijn vrouw komen naar buiten en begroeten ons enthousiast. Hoewel wij het niet verwacht hadden, wist hij zeker dat er jonge uilen in zijn schuur zouden zitten. Enfin, met de nodige moeite wordt de ladder naast de nestkast geplaatst en ik ga naar buiten om de uitvliegopening in de gaten te houden. En jawel hoor, juist op het moment dat je het niet meer verwacht vliegt er een (bijna) volwassen Kerkuil naar buiten, prachtig te zien met het zonnetje erop. En nog een. En nog een. En warempel nog een. Even later zien we er eentje zitten langs de weg, op veilige afstand in een boom. Hij blijkt prima te bekijken, te fotograferen, te filmen. Uitermate tevre den gaan we naar huis om een Kasteelbiertje te drinken. Een paar uurtjes later mailt Joop dat hij de jonge uilen weer in en rond de invliegopening zag zitten... Zie hier wat u zoal kunt meemaken als je meedoet in het team van 'Kerkuilen- kastencontroleurs' op Walcheren. Oké, we waren ditmaal aan de late kant. Een wat vroegere controle is natuurlijk beter, maar het was toch een mooie ervaring. Want wat is het geval? Verspreid over heel Walcheren (en heel Zeeland, en heel Nederland...) hangt een flink aantal nest kasten, veelal in boerenschuren om de Kerkuil huisvesting te bieden. Om de aan talsontwikkelingen (op Walcheren, maar ook in heel Zeeland, heel Nederland) te blijven volgen is het zinvol om jaarlijks die kasten te controleren op broedsucces. Dit is een flinke klus die echter prima te doen is als er voldoende "vrijwilligers" voor zijn. Wat zijn zoal de resultaten van de laatste jaren? De jaren 2008 en vooral 2007 gaan de boeken in als uitstekende uilenjaren, zo wel op Walcheren als in geheel Nederland. In 2007 werd in Zeeland een recordaantal van 146 (geregistreerde!) eerste broedsels vastgesteld en 37 tweede legsels. In totaal vlogen er ruim meer dan 500 jongen uit. Op ons Walcheren ging het ook erg goed: 27-28 geregistreerde eerste broedsels (83+jongen), vijf vervolglegsels (14+ jon gen) en enkele niet-broedende vogels (8). Er kwamen verschillende meldingen bin nen van nieuwe locaties alswel van 'oude bekenden' (de schuur van antiekhandel Vromans te Vlissingen/Koudekerke, een locatie uit de prehistorie van het uilen- onderzoek). Opvallend waren de grote legsels: acht eieren te Vrouwenpolder en zes te Vlis singen. Er waren relatief veel 4-legsels hetgeen het gemiddelde aantal jongen per geregistreerd broedgeval op het mooie cijfer 3,33 bracht. Het ringen van jonge uilen geschiedde slechts inciden teel; alleen bij Oostkapelle werden zowel de vier jongen van het eerste als die van het vervolglegsel door Adri Joosse van ringen voorzien. In 2008 werd ook landelijk een afname gezien, een normaal verschijnsel na een topjaar, maar toch bleven de aantallen nog relatief hoog (2923 paar in 2008 te genover 3111 in 2007). 25e jaargang, nummer 1, april 2010 'tZwelmpje 3

't Zwelmpje | 2010 | | pagina 3