Al met al: dit jaar beter! eerste broedsel juv. tweede broedsel juv. niet-broeders 2004 24 2005 20 2006 14 2007 27 83 5 -f* 00 2008 18 40 2 68 2009 10 (minimum) 24 0 12 Op ons vroeger zo mooie Walcheren werden minimaal 18 eerste broedsels vastgesteld (minimaal 40 juvenielen) en twee vervolglegsels (6 juvenielen). Ook dit jaar weer circa tien niet-broedende vogels. Er werd in één geval geringd: vier jongen bij Oostkapelle. Uit landelijk onderzoek is gebleken dat het niet per se nodig is dat de uilenkast extreem hoog in de schuur hangt. In de winter 2007/2008 werden daarom door de Stichting Landschapsverzorging Zee land enkele onmogelijk hoog geplaatste kasten 'verlaagd': er werd eerst een kast bijgeplaatst op een aanvaardbare hoogte waarna de te hoge kast in de volgende winter zou worden verwijderd. Al met al een groot voordeel omdat het risico van het te hoog klimmen op al dan niet betrouwbare ladders vermindert. Als weetje mag niet onvermeld blijven dat de Kerkuil uit de Mikke die destijds bij Renger Meerman is losgelaten en daar nog steeds rondvloog in zijn loods, op dat moment al ruim twaalf jaar oud was. In 2009 hadden we te maken met een mager jaar, naar verluid mede als reactie op de lage stand van de Veldmuis, de belangrijkste voedselbron. Op ons ooit zo mooie Walcheren werden tien zekere broedgevallen geconstateerd met mini maal 24 uitgevlogen jongen. Het aantal uitgevlogen jongen was meestal twee of drie, slechts eenmaal vier. Er werden geen vervolglegsels vastgesteld. Een kanttekening hierbij is dat er een relatief hoog aantal locaties was waarbij het om verschillende redenen niet mogelijk was om een broedgeval met zekerheid vast te stellen (5). Opmerkelijk was de kast bij Veere die weer door Kerkuilen in bezit genomen was nadat die twee jaar achtereen door Kauwen werd bewoond. In de afgelopen periode waren er weer tal van controleurs actief om de Walcherse Kerkuilen in kaart te brengen, waarvan sommigen al vele jaren. We noemen hier Floor Arts, Angelique Belfroid, Leandra Boodt, Peter Dieleman, Jan Goedbloed, Adri Joosse, Niek Klaasse, Renger Meer man, Jan Meulmeester, Koos Minnaar, Joris van Nispen, Luud Persijn, Joop Scheijbeler, Jos Tramper, Fred Twisk, Dick Vethaak en Jan Willemse. Allen hartelijk dank voor de inspanningen! Een speciaal zonnetje mag hier wel even schijnen op Luud Persijn die de coördinatie van het Walcherse Kerkuilengebeuren op zich had genomen tussen 1976 en 2006 (30 jaar!). Luud, bedankt! Zijn functie is per 2007 overgenomen door ondergetekende. 4 't Zwelmpje 25e jaargang, nummer 1, april 2010 Voor verdere informatie: Gido Davidse, Noordweg 17, 4333 GA Middelburg, gidavi@planet.nl, 0118-626932 Kerkuil, 15 november2009, Middelburg Foto: Corstiaan Beeke Ondanks voorgaande indrukwekkende opsomming bestaat er een duidelijke behoefte aan'nieuwe'controleurs: man nen of vrouwen die graag in direct contact willen komen met de Kerkuil en zijn wereld door een aantal nest kasten periodiek te controleren op broedsucces. Om voor dit voorrecht in aanmerking te komen hoeft u niet te beschikken over de atletische eigenschappen van een circusartiest, maar het valt niet te ontkennen dat enige handigheid in het beklimmen van een ladder zijn vruchten af zal werpen. Mocht u be langstelling hebben, schroom niet om contact op te nemen! 25e jaargang, nummer 1, april 2010 'tZwelmpje 5

't Zwelmpje | 2010 | | pagina 4