Een onfortuinlijke Kleinste Jager te Westkapelle Op 11 september 2009 was ik aan het vogelen in 't Vroon bij de voormalige ijsbaan en werd mijn aandacht getrokken door een laagvliegende jager die boven de plassen vloog. Ik determineerde de jager als juveniele Kleinste Jager en de vogel landde op de kunstmatig aangelegde duintjes. Omdat Kleinste Jagers erg tam kunnen zijn en er nauwelijks vogels in het gebied waren, ben ik naar de vogel toegelopen en heb ik er filmbeelden van kunnen maken. Op enkele meters van de vogel verwijderd zag ik dat de jager er niet zo fris uitzag. Op een gegeven moment kwamen er vanaf het wandelpad vanuit het oosten een paar mensen in het gebied aanlo pen, die zich niet bewust waren van de aanwezigheid van een Kleinste Jager en zijn ontdekker. Aanwijzingen om elders te gaan lopen mochten niet baten en de Kleinste Jager vloog op en ging tussen het riet zitten van de oude ijsbaan. Ik besloot de waarneming door te ge ven en binnen een half uur waren er Wal- cherse vogelaars. Vanaf de dijk werd de vogel in de gaten gehouden met kijker en telescoop en werd het steeds duidelijker dat de vogel niet helemaal gezond was. Door zijn slechte gezondheid kroop de vogel weg tussen het riet. Tja, en wat doe je dan in dat geval; je hoorde de hersenen van de aanwezigen kraken. We waren het er allemaal over eens dat de vogel stervende was en dat er wat gedaan moest worden. Jaco Walhout had de tegenwoordigheid van geest om zijn "stoute schoenen" uit te trekken en liep blootvoets al wadend 6 'tZwelmpje 25e jaargang, nummer 1, april 2010 door het ondiepe water naar de vogel toe en liet een spoor en stank achter van het omgewoelde slik. De vogel werd opge raapt en meegenomen naar de aanwezige Walcherse vogelaars die zich verzameld hadden op de weg die parallel langs 't Vroon loopt. Er werden wat foto's en weer wat filmbeelden gemaakt. De vogel was dus erg verzwakt en woog haast niks. Soms had de vogel een opleving maar dat gaf toch weinig hoop. Onvoorstelbaar om een Kleinste Jager in al zijn pracht en heel erg kwetsbaar in je hand te hebben en die zo weinig weegt. Denkende dat hij vanuit de toendra's van Scandinavië of zelfs vanuit Noord-Rusland is gekomen om hier te sterven... "Blijf leven", praatte ik de vogel toe. Tuurlijk, dit gebeurt vaker, maar dit was "mijn" vogel en in een erg fraai juveniel kleed. Een raar en triest gevoel. Uiteindelijk is de vogel door Sander Lilipaly meegenomen en naar de Mikke gebracht. De volgende dag is de vogel daar overleden ondanks een antibioticakuur. Kleinste Jagers worden met regelmaat langs Westkapelle gezien in het najaar met vooral west tot noordwestenwind. De eerste worden in augustus gezien de laatste begin november. Najaren met veel gunstige wind leveren soms vele tiental len Kleinste Jagers op. Een voorbeeld is 24 september 2004: er werd toen een Ne derlands record gebroken van 40 vogels langs Westkapelle! Vele honderden zijn er tot nu toe gezien op Walcheren, waarvan bijna alles langs Westkapelle. Vroeger was men niet zo bekend met deze soort in Nederland en dus ook op Walcheren. Een voorbeeld zijn de maar 93 geaccepteerde gevallen in Nederland tussen 1980 en 1992. Pas vanaf eind jaren tachtig/begin negentig durfde men voorzichtig juve niele Kleinste Jagers op te schrijven in de Walcherse opschrijfboekjes. Met de verbeterde herkenningsliteratuur en in ternet en dergelijke is de kennis pas later ontstaan bij de Walcherse vogelaars om juveniele of onvolwassen Kleinste Jagers als zeker op te schrijven! Voor zover ik weet is dit pas de derde opgeraapte Kleinste Jager ooit op Wal cheren. Rob Sponselee Foto's: Jaco Walhout 25e jaargang, nummer 1, april 2010 'tZwelmpje 7

't Zwelmpje | 2010 | | pagina 5