Rotszwaluw langs de Nolle op 31 oktober 2009 Vrijdag 30 oktober werd een Zwartkeellijster gemeld op Texel. Zijnde een twitcher van het zuiverste soort wilde ik deze vogel graag met een bezoekje vereren. Maar juist dit weekend stond het 55-jarig huwelijksjubileum van mijn grootouders op het programma, een gebeurtenis waarbij ik niet kon en wilde ontbreken. Aangezien de feestelijkheden pas 's middags rond vieren zouden aanvangen, overwoog ik nog even een hit and run'naar Texel. Ik bedacht echter dat ik geen zin had in een haastklus en een blik op de weersverwachting maakte de beslis sing om naar de Nolle te gaan vervolgens betrekkelijk eenvoudig. Sinds ik in de Randstad woon, heb ik nog maar een paar keer per najaar de gele genheid om deze fantastische telpost te bezoeken. In mijn nieuwe omgeving zijn wel een paar telposten, maar daar bevin den zich doorgaans meer vogelaars dan vogels en als verwende (ex-)Zeeuw loop je daar natuurlijk niet echt warm voor. Rond een uur of acht arriveerden Gerard en ik op de Nolle. De niet meer zo jonge honden Thomas en Pieter Beeke, alias Sluik, waren er natuurlijk allang en had den reeds een Dwerggors gescoord. Niet veel later verscheen Pim Wolf, kort daarop gevolgd door nestor Peter Meininger. Tevens volgde er nog een groep mensen die ergens uit Noord-Brabant kwam. Ze werden met gezonde argwaan begroet, maar omdat er wat vrouwen bij waren schoven we - hoffelijk als we zijn - toch een stukje op. De trek was onderhoudend en al ontbra ken aanvankelijk de spreekwoordelijke krenten, de pap was er niet minder lekker om. Merels vlogen als een trein; de teller bleef uiteindelijk steken op 2317. Alleen op 1 november 2002 (4689) kwamen er meer langs. Ook Kievit (2569), Houtduif (1321), Veldleeuwerik (1831) en Pimpel mees (2) deden het leuk. Rond negen uur ontlokten een kort na elkaar passerende Geelgors en een late Boerenzwaluw mij een paar vreugdekreetjes. Vreemd ge noeg was er niemand die dit uitlegde als de voorbodes van iets groots wat ons nog te wachten stond. Om 11.04 uur kregen enkele tellers vrijwel tegelijkertijd een zwaluw in beeld, die al dichtbij over de duinen op ooghoogte kwam aangevlogen. Een zwaluw in deze tijd van het jaar hoeft zich nooit zorgen te maken om een gebrek aan aandacht en Pim brulde al snel iets als "Opletten, het is iets anders!!!" Opmerkelijk genoeg flitsten er toen een paar Amerikaanse zwaluwen door mijn gedachten, maar deze overpeinzing werd vrijwel direct ruw verstoord door de tweede brul van Pim: "ROTSZWALUW!!!". We kregen nog een paar seconden om te zien dat er op deze determinatie niets viel aan te merken en toen was de vogel alweer verdwenen. De waarneming ging zo snel dat het zelfs even duurde voor euforie zich van ons meester maakte. Binnen enkele minuten echter prijkte de waarneming in dikke rode letters op www.waarneming.nl en greep een horde twitchers op Texel naar de broekzak, waarna ze slechts konden constateren op de verkeerde plek te staan. Al snel rinkelden de eerste tele foons en kwamen sms'jes binnen. Vooral 8 't Zwelmpje 25e jaargang, nummer 1, april 2010 de volgende van een niet nader te noe men vogelaar uit Arnhem zal me lang bijblijven:"Wat ben ik jaloers, hufter" Ondanks het feit dat de waarneming nog geen 30 seconden duurde, konden we samen de volgende kenmerken noteren: Formaat: Een gedrongen, vrij grote zwaluw, met brede vleugels, breed achterlijf en korte rechte staart. Bovendelen: Koud grijsbruin, boven staart iets lichter gekleurd. Toen de vogel een draai maakte boven het duin zagen Gerard Troost en ondergete kende de witte venstertjes in de staart. Onderzijde: Keel lichter dan borst, maar geen scherpe begrenzing. Groe zelig bruine buik en iets donkerder staart. Opvallende donkere ondervleu- geldekveren. Rotszwaluw is in NW-Europa en Neder land zeer zeldzaam. Tot 2006 waren er in Nederland geen aanvaarde waarnemin gen. Op 14 mei 1992 vloog een Rotszwa luw langs Breskens (onder andere gezien door Jaco Walhout en Floor Arts) maar deze is niet aanvaard door de CDNA. In november 2006 waren er verschillende meldingen van Rotszwaluw in Nederland, die allemaal zijn aanvaard door de CDNA. Twee exemplaren op 5 november bo ven IJburg Amsterdam, Noord Holland. Twee op 7 november Boswachterij Westenschouwen, Zeeland. Twee exemplaren van 14-24 november in Hoorn, Noord Holland. Een maand na onze waarneming vond de vijfde waarneming van een Rotszwa luw in Nederland plaats. Een exemplaar bevond zich van 30-11 tot 12-12-2009 bij de ENCI-groeve in Maastricht. Waarnemingen in omringende landen: Groot Brittannië (juni '88, juli '88, sep. '89, okt. '95, april '99 en okt. '06) Denemarken (mei '88, nov.'90, juni'97, mei 2000) Finland (juni '88, mei '03) Noorwegen (juni '07) Zweden (okt. '96, okt. '01, okt. '06) België (april '89, mei '94, nov. '05) Duitsland (juni '91, april '92, mei '97) De kans om Rotszwaluwen te zien lijkt dus het grootst in het voorjaar. Deze waarneming bevestigd maar weer eens dat Walcheren de beste plek in Nederland is om zeldzame zwaluwen of gierzwaluwen te zien. Een snelle blik op www.waarneming.nl levert de volgende zeldzaamheden op: Alpengierzwaluw (5) Stekelstaargierzwaluw (1), Vale Gierzwaluw (1 zeker, maar niet aanvaard, en 1 mogelijk) Roodstuitzwaluw (2) Een dankwoord aan Arnoud van den Berg, voor een overzicht van waarnemingen van Rotszwaluwen in NW-Europa, en Pim Wolf, Thomas Luiten en Peter Meininger voor hun beschrijvingen van de vogel op waarneming.nl. Geraadpleegde bronnen zijn www.trektellen.nl, www.dutchbir- ding.nl, www.waarneming.nl. Graag besluit ik met de volgende woorden: Mijn hart wou nergens tieren En nergens vond het vree Dan tusschen uw rivieren Nabij uw grote zee! Walcheren, mijn Walcheren! les Goedbloed 25e jaargang, nummer 1, april 2010 'tZwelmpje 9

't Zwelmpje | 2010 | | pagina 6