Een primeur: de Westkappelsche Dag! Meedoen is belangrijker dan w winnen! In een vrij recent verleden zijn er op Walcheren diverse zogenaamde bigdays georganiseerd. Doel was dan om, bij voorkeur per fiets, alleen of in teams zoveel mogelijk vogelsoorten op één dag te zien of te horen. Deelnemersaantallen en resultaten wisselden sterk. Credo was de Olympische gedachte van weleer: meedoen is belangrijker dan winnen! Begin september 2009 vond ik het om onduidelijke redenen nodig om een alternatief te verzinnen voor de ooit zo roemruchte Walcherse fietsbigday. Was het de jager in me, een vurig verlangen naar eeuwige roem, gewoon een smoes om weer eens een hele zaterdag te kunnen vogelen? Ik weet het niet... Het idee werd geboren om met zoveel mogelijk fanatieke vogelaars Westkapelle en omgeving uit te kammen. Persoonlijk hoofddoel was om, naast gewoon een dag lekker vogels kijken, ook een zeld zame soort te ontdekken. Bij nader inzien dus toch maar geen wedstrijd, waar het hoogste aantal soorten doorslaggevend zou zijn. Ik polste Johannes Luiten, die meteen enthousiast was. Vervolgens kwa men er op een eerste voorzichtige mail zoveel positieve reacties, dat terugkrab belen onmogelijk was. De dag waarop het allemaal moest gaan gebeuren was 10 oktober. Er meldden zich uiteindelijk twintig mensen aan, maar helaas moesten ook enkele orni thologische zwaargewichten afzeggen. Eén van hen (Rob Sponselee) loofde een zelfgemaakte DVD met de titel 'Vogels om en nabij Westkapelle' uit voor degene die de zeldzaamste soort zou ontdekken. De organisator deed daar nog het boek 'Roofvogels in Nederland' bovenop. Die laatste prijs zou echter alleen worden uitgereikt als de zeldzaamste soort een CDNA-beoordeelsoort of een nieuwe Walcherensoort voor ondergetekende zou blijken te zijn. De laatste dagen voor die tiende okto ber kwamen er dagelijks wel een paar mailtjes langs waarin de meest bizarre soorten voorspeld werden of waarin ie mand meldde dat hij op een volkomen onbekende website toch nog een goe de weersverwachting had gezien. Daar kwam nog bij dat Adri en Ralf Joosse op 9 oktober in Oranjezon een Blauwstaart vingen en weer loslieten. Wat het weer betreft, waren de meeste voorspellingen eensluidend, tamelijk negatief ook: een stevige zuidwestenwind en regelmatig buien. In de loop van de middag zou de wind mogelijk nog wat aantrekken en draaien naar west, maar zou het wel over wegend droog zijn. Tien oktober tweeduizendnegen, de eerste Westkappelsche Dag. Het weer was eigenlijk helemaal niet onaardig; de wind viel alles mee en op één flinke bui na was het de hele dag zo goed als droog. Sommigen lieten zich opmerkelijk genoeg zelfs op deze dag verleiden om de eerste kostbare uren van de dag over zee te gaan kijken. Dit leverde naast een 10 't Zwelmpje 25e jaargang, nummer 1, april 2010 Parelduiker nog een Kleine en een Grote Jager op, maar daar bleef het dan ook bij. Anderen, die gekozen hadden om vanaf het eerste licht 'bosjes te kloppen' en te struinen werden evenmin beloond. De hoop dat de bosjes vol met zangvogels zaten, werd al snel de bodem ingeslagen. We moesten het doen met kleine aan tallen mezen, Tjiftjaffen, Zwartkoppen, Heggenmussen en lijsters. Hoewel er door velen tot ver na het middaguur fanatiek werd gezocht, moesten we ons tevreden stellen met Graszangers (twee langs de Hogeweg), Grote Gele Kwikstaarten, Vuur- goudhaantjes of een Barmsijs. Buidelmees Illustratie: Johannes Luiten De enige soort van een ander kaliber was de juveniele Buidelmees, die rond elf uur door Erik en Tobi in de rietkraag van de Oostkreek werd ontdekt. De vogel riep met enige regelmaat en liet zich aan een man of zeven ook verschillende keren zien. De onervarenheid met dit juveniele kleed werd onderstreept doordat één van de vogelaars bij aankomst aanvankelijk een leucistische Kneu dacht te zien. He laas raakten de waarnemers de Buidel mees kwijt, nog voordat alle toegesnelde geïnteresseerden hem hadden gezien. Pijnlijk, want er is binnen Walcherse gren zen slechts een handjevol waarnemingen van een Buidelmees aan de grond. Na het al dan niet succesvolle bezoek aan de Buidelmees verspreidden de vogelaars zich weer. Omdat steeds minder mensen nog serieus in een stunt geloofden en de wind (conform de voorspellingen) lang zaam maar zeker wat westelijker werd, zaten er 's middags toch weer heel wat mensen 'aan zee'. Dit leverde nu wat meer leuke soorten op: 4 Vaal Stormvogeltjes, een Grauwe Pijlstormvogel, een groepje Grote Zee-eenden, een Alk en een Mid delste Jager. Vanaf vier uur werd in het 'Kasteel van Batavia'onder het genot van een hapje en drankje met een goed gevoel teruggeke ken op de eerste officiële Westkappelsche Dag. Erik nam dankbaar de DVD van Rob in ontvangst, omdat de Buidelmees una niem werd uitgeroepen tot beste soort van de dag. Het boek bleef in de kast van de organisator staan, vermoedelijk tot de volgende Westkappelsche Dag. Want daarover was men het daar in het Kasteel van Batavia wel hartgrondig eens: vol gend jaar weer een Westkappelsche Dag! Corstiaan Beeke 25e jaargang, nummer 1, april 2010 'tZwelmpje 11

't Zwelmpje | 2010 | | pagina 7