Inhoud Redactioneel Agenda Excursie VWG naar Limburg - 13 maart 2010 3 Excursie VWG naar Limburg - 13 maart 2010 5 Recordaantallen Dwergmeeuwen te Westkapelle in april 2010 8 Anser en Branta op Walcheren in de winter van 2009/2010 13 Een Roodstuitzwaluw in het Vroon van Westkapelle 14 Midwintertelling januari 2010 18 Waarnemingen van vogels op Walcheren in december 2009 - februari 2010 Gaat de natuurbeleving van de Walcherse vogelaar soms niet verder dan het zoeken en kijken naar zeldzaamheden? We hobbelen van de ene naar de andere zeldzaam heid, we zijn er eventjes vol van en wachten vervolgens op de volgende. Vooral dit voorjaar was het erg: Roodstuitzwaluw, Dunbekmeeuwen, Citroenkwikstaart, Poelruiter, Iberische Tjiftjaf, Morinelplevieren dagenlang aan de grond. En dat heeft natuurlijk z'n weerslag op de inhoud van ons blaadje. Rob schrijft over de Rood stuitzwaluw en Marcel memoreert de zeldzame ganzen van afgelopen winter. Een buitenstaander denkt er vast het zijne van: een apart slag volk, de gemiddelde vo- gelminnende Walcherenaar - gaat zijn natuurbeleving niet dieper? Het eerste mag waar zijn, het tweede valt wel mee! Er is meer op Walcheren, ook voor de Walcherse soortenjager. Er wordt geteld, er wordt geringd en er wordt geduldig afgelezen, er wordt geïnventariseerd en er wordt verslag gedaan. En dat allemaal met dezelfde liefde en gretigheid als waarmee naar zeldzaamheden wordt uitgezien en gereden. Van al dat andere verschijnt gelukkig ook af en toe iets in 't Zwelmpje. Dit keer een uitgebreid inventarisatieverslag. Karel Leeftink en Jaco Walhout hebben in het vorige broedseizoen de territoria Spotvogel en Bosrietzanger in kaart gebracht. Ze doen, zoals we gewend zijn, zorgvuldig en gedetailleerd verslag in een bijlage bij dit nummer. Corstiaan en Johannes BBQ Vrijdag 27 augustus Ook dit jaar zal de voorzitter weer gastheer zijn. Komt allen! Baaiweg 3, Westkapelle VWG-avonden Voor dit jaar zijn de VWG-avonden gepland op: woensdag 29 september woensdag 24 november 19.30 uur, MicMec-gebouw, Korenbloemlaan 5, Vlissingen 2 'tZwelmpje 25e jaargang, nummer 2, juli 2010 Zeeuwen in Limburg, dat kan gemakkelijk. We zijn vogelliefhebbers en de Limburgse specialiteiten komen niet naar ons. Met een fijn aantal van 13 vwg- leden - Peter Meininger, Jan Hengst, Mario Aspeslagh, Rienk Geene, Pim Wolf, Marcel Klootwijk, Thomas Luiten, Pieter Beeke, Roger Joos, Corstiaan Beeke, Niels de Schipper, Marc Goedbloed en Johannes Luiten - reizen we daarom de lange reis naar de bossen rond Vijlen. Daar staat onze Walcherse Limburger ons weer trouw op te wachten: Arjan Ovaa, die naar eigen zeggen inmiddels bijna even veel jaren in Limburg woont als hij vroeger op Walcheren heeft doorgebracht. Het begint met geknerp van sneeuw on der onze voeten, een spat regen en een prachtig paartje Middelste Bonte Specht, een van de doelsoorten van vandaag. Een mooi begin. We drentelen verder, kijkers in de aanslag en de oren gespitst. Glans koppen, Zwarte Mezen, Goudhaantjes en de regenroep van de Vink houden ons bezig. Jonge hond Marc kan het niet laten elke Boomklever even te noemen. Peter kijkt en fotografeert zwammen en Rienk verbaast zich soms over de hoogte van de bomen. Nu graag de Kortsnavelboom- kruiper, die als twee druppels water lijkt op de Boomkruiper, die we in Zeeland gewoon wel hebben. Maar gelukkig zingt hij. Het duurt even voordat het bij de meesten van ons doordringt dat de zang van deze Limburgse boomkruiper wel héél verschillend is van de gewone. Een Pimpelmeesachtige ratel met een Vinken- upswing aan het eind. Nu geven we niet meer om een getrapt vleugelstreepje, al zien we die wel. En anders staat het wel op het display van de camera's van Marcel en Thomas. Nog enkele Kortsnavelboom- kruipers, een Middelste Bonte Specht en een Kruisbek en we staan weer op de parkeerplaats. Peter ziet een ritje naar het peperboom pje in de buurt wel zitten. Maar dat is een half uur lopen en bovendien klimmen. Dat moet toch even worden uitgesteld tot na de vogels. En dus staan we een half uur later bij de hamsterreservaten van Sibbe. Niet voor de hamsters, want die slapen nog, aldus de gids. Wel voor de Grauwe Gorzen, en die zitten er. Een groep van dertig tot veertig vogels vliegt af en toe een rondje, in Nederland een buitenkans je te noemen. En de Geelgorzen, mis schien wel tweehonderd stuks, mogen er ook zijn. Boven de glooiende akkers zien we Blauwe Kiekendieven jagen. In Maastricht hebben we nu even geen oog voor cultuur. Op naar de Oehoe van de Sint-Pietersgrot, en bij de Pietersplas eerst nog even de weg af voor de vier Europese Kanaries, die gids Arjan daar gisteren nog zag. Niet echt onbekende vogels voor de trektellers onder ons, maar zie ze maar eens zittend en zingend. Mar cel geeft de Pontische Meeuwen voor rang, want hij heeft al een Eurokanarie op Walcheren dit jaar, nog zingend ook. En dan de Oehoe."Niet spannend', vindt de gids, "natuurlijk gaan we hem zien, maar 25e jaargang, nummer 2, juli 2010 'tZwelmpje 3

't Zwelmpje | 2010 | | pagina 3