Recordaantallen Dwergmeeuwen te Westkapelle in april 2010 13 maart2010, St Pietersberg. Foto: Peter Meininger vraag niet hoe: hij zit in het donker en blijft daar zitten". Dat klopt, een vlek op haar nest, maar wel herkenbaar en daar gaat het nu even om. We zijn tenslotte in Limburg en daar hoort een Oehoe bij, al is het slechts voor de vorm. Tevreden danken we Arjan en voeren we discussie: wat nu? Peter gaat naar zijn peperboompje, Pim en Jan gaan met hem mee. De rest gaat spechten zoeken bij Posterholt, bij Roermond. Daar geeft het beloofde spechtenspectrum van vijf soorten niet thuis, alleen de Zwarte Specht laat zich luidruchtig horen. Door de telefoon geeft gids Arjan aan dat we toch op de goede plek zoeken. Het is nog licht en de vraag komt op: gaan we naar de Witoogeend toe, hier tien kilometer vandaan, vandaag ontdekt? Waarom eigenlijk niet, geven uiteindelijk de laatste twijfelaars ook toe. Pim is er toch niet bij, die wilde "geen zwemvliezen vandaag" We verwachten een eend op afstand, tussen Kuifeend- jes, dobberend op een mooie Limburgse plas, een waarneming waar je best trots op mag zijn. Maar Rienk weet het al: het is natuurlijk een ontsnapte! De tomtom leidt ons naar een plasje net buiten de bebouwde kom, en daarin twee Meer koeten en een slapende Witoogeend. Wat een ontgoocheling! Alsof hij uit een vijver aan de overkant van de weg komt en op deze iets grotere vijver is gaan zitten. We lachen wat beschaamd. De naderende fotografen schrikken hem niet echt af, al zoekt hij het midden van de plas op. De vogel doet agressief tegen een paartje Wilde Eend dat komt buurten, dat wel. En de Limburgse vogelaars beschouwen hem allemaal als prima wild, blijkt later. En eerlijk is eerlijk, het is een mooie vogel. Trouwens, wat zeuren we: de dag kon al niet meer stuk. Johannes Luiten 4 'tZwelmpje 25e jaargang, nummer 2, juli 2010 Een ideale plek om met goede lichtomstandigheden na zonsopgang 't Vroon bij Westkapelle af te zoeken is de K. de Vosweg. Zo ook op 24 april 2010, waar ik rond 08.00 uur begon aan mijn 'rondje Westkapelle'. Het viel me meteen op dat er meer Dwergmeeuwen dan anders aanwezig waren. Tientallen foerageerden boven de plassen en na verloop van tijd groeide deze aantallen en drong het tot me door dat er van uit het niets groepjes naar beneden kwamen. Ik besloot de handtikker te gaan gebruiken om de aanwezige groep te gaan tellen. Tweehon derd vogels, dat is wel erg veel! Vanaf dat moment speelde zich een schouwspel af dat me nog lang zal heugen. Vanuit het binnenland en vanuit hoog boven het gebied kwamen groepjes Dwergmeeuwen naar bene den. Zodoende verbleven er honderden Dwergmeeu wen in het gebied die alleen maar aan het foerageren waren. Af en toe vlogen er groepjes uit het gebied om strak naar het noordoosten te vliegen. Door de massale aanwezigheid van foera- gerende vogels besloot ik voortaan alleen de vertrek kende groepjes te tellen. Dit ging in rap tempo door en in nog geen uur tijd stond de teller op 3000 vogels. De groepen die binnenvielen kwamen hoofdzakelijk uit de kant van de Slaakweg en hoog boven het gebied, Dwergmeeuw, 15 april2010, Westkapelle, 't Vroon. vermoedelijk uit zee. Foto: Marcel Klootwijk Ik belde Thomas Luiten, die op Breskens stond. Daar was de trek van Dwergmeeu wen ook leuk, echter geen aantallen die ik had. Gauw weer verder met tellen dus. Op een gegeven moment telde ik 800 vogels, die massaal aan het foerageren waren. Een magnifiek gezicht, als vlinders hingen ze boven het water. Denk daarbij aan de hoofdzakelijk adulte (roze) vogels die ook nog eens veel aan het roepen 25e jaargang, nummer 2, juli 2010 'tZwelmpje 5

't Zwelmpje | 2010 | | pagina 4