Marcel Klootwijk Een Roodstuitzwaluw in het Vroon van Westkapelle Roodhalsgans Deze prachtige gans werd op 1 februari ontdekt langs de Zandvoortweg en bleef daar tot de 3e aanwezig. Een dikke week later, op 11 februari, werd de vogel weer waargenomen tussen de ganzen aan de Perduinsweg. Daar bleef de vogel tot de 13e aanwezig. Dit is nog maar de achtste waarneming van deze soort op Walcheren en is ook meteen een van de langst verblijvende vogels. Ross' Gans Als laatste soort en ook de zeldzaamste, verscheen de Ross' gans op Walcheren. Deze nieuwe soort voor Walcheren werd op 22 januari ontdekt langs de Oude Veerseweg. Ondanks dat we de vogel al een beetje voorspeld hadden deze winter, gezien het verblijf van twee vogels op Schouwen en Noord-Beveland, was het toch een aangename verrassing. De vogel trok erg veel bekijks en liet zich goed bekijken tot en met 30 januari, waarna de vogel op 23 februari nog een keer opdook aan de Zandvoortweg. Leuk was dat de vogel in maart zich nog een keer liet zien aan de Oude Veerseweg, waar hij een drietal dagen verbleef. Al met al was de winter van 2009/2010 een heel speciale dankzij de grote aantal len ganzen. Ik wilde graag alle waarne mers bedanken die de moeite hebben genomen hun waarnemingen in te voe ren op waarneming.nl. Ross' Gans, 4 maart2010, Oude Veerseweg. Foto: Marcel Klootwijk 12 'tZwelmpje 25e jaargang, nummer 2, juli 2010 Op 22 april 2010 bevond ik mij op de Hogeweg bij Westkapelle dat een bekende vogelboulevard is geworden sinds de aanleg van het natuurontwikkelingsgebied 't Vroon. Aan weerskanten van deze weg heb je dan ook een prima overzicht van het gebied. Omstreeks 10.30 uur was er een flinke groep zwaluwen, waarvan het gros uit Boerenzwaluwen bestond, aan het foerageren. Een deel van deze groep zat op het prikkeldraad in het gedeelte van het vroegere Vroon. Groepen zwaluwen zijn natuurlijk een dankbaar object om in de trektijd afgezocht te worden op zoek naar wat bijzonders. Ik richtte mijn aandacht op de Boeren zwaluwen die prontjes naast elkaar op het prikkeldraad zaten. Eén blik door de kijker was voldoende: er zat een zwaluw tussen met een lichte stuit en een licht nekbandje. Een Roodstuitzwaluw in volle glorie! Omdat ik genoeg wist pakte ik mijn telescoop en alles was natuurlijk nog mooier te zien. Op datzelfde mo ment stopte er achter mij een auto. Tho mas Luiten en Pieter Beeke stapten uit en wisten op dat moment nog niks. Dat duurde natuurlijk niet lang. Precies op dat moment ging de vogel vliegen... het zal toch niet! Gelukkig zagen we gedrieën de Roodstuitzwaluw fraai zijn rondjes maken laag boven het gebied en daarna weer op het prikkeldraad gaan zitten. Na een tijdje vond de vogel het genoeg en verdween met een Boerenzwaluw hoog richting zuidwest naar het paviljoen, de zee op. De vogel is alles bij elkaar nog geen tien minuten aanwezig geweest. Thomas en Pieter hadden dus ook hun geluksmo ment en waren op de juiste tijd en op de juiste plaats aanwezig! Er bleef nog een groep Boerenzwaluwen over. Voor dege nen die te laat kwamen was er daardoor nog een beetje hoop. Helaas, de vogel kwam niet meer terug. Een Roodstuitzwaluw herkennen is na tuurlijk niet zo moeilijk, vooral onder deze omstandigheden: de rossige stuit, de roodoranje zijkop doorlopend tot de nek, in vlucht de lichtbeige onderdelen in contrast met een donkere onderstaart en verlengde staartpennen die opvallender waren dan Boerenzwaluw. De vlucht was ook anders dan Boerenzwaluw, met meer glijvluchten en veel sierlijker. Het was mijn mooiste ooit in Nederland gezien! Nu eens niet in een korte tijd langs of over een telpost. Het betekende een nieuwe soort voor Westkapelle en de derde voor Walcheren. De eerste gevallen waren langs de Nolledijk op 5 oktober 2001 en op 22 november 2002, beide door mee- dere waarnemers en beide aanvaard door de CDNA. De soort is natuurlijk bekend van de telpost Breskens, waar tussen 2 mei 1990 en 10 april 2009 een kleine zes tig vogels zijn gezien. Mede hierdoor is de telpost beroemd geworden. Dit jaar is daar géén Roodstuitzwaluw gezien... Overige waarnemingen in de Delta zijn: een exemplaar langs de Grevelingendam op 12 september 1994, een exemplaar in de Blikken bij Oostburg op 27 april 2009 en een exemplaar tussen het Paulinaschor en Terneuzen op 20 november 2009. Er zijn in de Delta dus nog maar zes vogels buitenom Breskens gezien. Rob Sponselee 25e jaargang, nummer 2, juli 2010 'tZwelmpje 13

't Zwelmpje | 2010 | | pagina 8