Spreeuw Samenvatting Aantallen en veranderingen Nederland In Nederland is de Spreeuw een wijd verspreide, zeer talrijke broedvogel van steden, dorpen en bossen, kortom, overal waar maar geschikte al dan niet natuurlijke broedholten te vinden zijn. Het voedsel - met name bodemdieren als emelten, kevers, maar ook rupsen en vlinders - wordt gezocht in omliggende weiden, op gazons en in parken en plant soenen, die niet verder dan 500 meter van de broedlocaties verwijderd mogen zijn. Eind jaren negentig broedden in Neder land ca 500.000-900.000 paar, aanzienlijk (30-40%) minder dan midden jaren tach tig, toen de broedpopulatie op 750.000 1.300.000 broedpaar werd geschat. Deze afname zou ondermeer samenhangen met de omzetting van grasland in akker land en de verdroging van het resterende grasland met een bijbehorende afname van het voedselaanbod. Zeeland In Zeeland is de Spreeuw al lang een ge wone broedvogel, maar over aantalfluc tuaties is weinig bekend. Begin jaren tachtig werd de Zeeuwse populatie op 16.000-25.000 paar geschat, tien jaar later op 10.000-15.000 paar. De soort kwam in vrijwel alle biotopen voor, maar de hoog ste dichtheden werden vastgesteld in de binnenduinrand en goed ontwikkeld bos bij landgoederen en op de zandgron den van Zeeuws-Vlaanderen. Daarnaast was de soort goed vertegenwoordigd in groene wijken van de grote steden. Walcheren Op Walcheren was de soort tot in de jaren tachtig van de vorige eeuw een talrijke broedvogel van bosgebieden in de bin- nenduinrand (1983 De Manteling 50-58 paar, Vebenabos 10-14 paar). In de jaren negentig bleek de soort vrijwel verdwe nen als broedvogel in deze bosgebieden (bijv. afname van 37 paar in 1983 naar 2 paar in 1996 in bosgebied Westhove- Berkenbosch). Verder was de soort een talrijke broedvogel in de grote steden, in dorpen en op boerderijen. De stand werd eind jaren tachtig op 3000-5000 paar geschat, wat vermoedelijk een te optimistische schatting was. Resultaten onderzoek 2008 In totaal werden tijdens de inventarisatie van 2008 665 territoria van de Spreeuw vastgesteld. Het ging daarbij om zin gende, territoriumhoudende mannetjes, maar vooral ook om 100% zekere broed- gevallen (voedselvluchten van ouder vogels, luid roepende jongen onder de pannen). Ondanks dat de Spreeuw in het voorjaar een opvallende en luidruchtige verschijning is, zullen toch nog wat ter ritoria gemist zijn; na medio april is de zangfrequentie vrij laag en medio mei vliegen de eerste jongen al uit. Binnen de periode 1 april-15 mei moesten dus alle territoria opgespoord worden, wat gezien de grootte van het onderzoeksgebied geen sinecure was. Al met al mag worden uitgegaan van een huidige broedpopulatie van 700-750 paar. Dat betekent dat de Spreeuw in nog geen twee decennia met 75-85% in aantal af genomen zou zijn. 16 'tZwelmpje 25e jaargang, bijlage bij nummer 2, juli 2010 Verspreiding De Spreeuw broedt verspreid over heel Walcheren met concentraties in de grote steden (Middelburg 174 en Vlissingen/ Souburg 134 paar) en in de dorpen, waar in totaal 306 paar werden vastgesteld. Daarnaast werden her en der op het plat teland broedende Spreeuwen gevon den bij boerderijen, bunkers en bosjes (totaal 51 paar). Opvallend is het vrijwel verdwijnen van de eertijds bloeiende be standen in de binnenduinrand. De 12-17 paar (1983) tussen Dishoek en Zoutelande en die van het Vebenabos zijn totaal ver dwenen en ook in de duinbossen tus sen Oostkapelle en Domburg is vrijwel geen Spreeuw meer te vinden. Dit is - een schrale troost - in overeenstemming met de overal in den lande vastgestelde sig nificante afname in bosgebieden. Maar ook in de steden gaat het niet goed met de Spreeuw. Zo duikelde het aantal broe dende Spreeuwen van de binnenstad van Middelburg van 38 paar (1996) tot slechts 4 paar. Daar staat tegenover, dat de soort nog vrij talrijk is in de nieuwe wijken ten oosten van het Kanaal door Walcheren, waar tegenwoordig bijna de helft van alle Middelburgse Spreeuwen huist (84 paar). Helaas zijn geen 'historische' aantallen bekend van deze wijken. Op de dorpen valt op dat de Spreeuw het 'goed doet' in verder vogelarme kernen als Serooskerke, Meliskerke en Westkapelle. Veere en Kle- verskerke zijn de enige dorpen zonder broedende Spreeuwen. De Spreeuw is met 700-750 paar een tal rijke broedvogel op Walcheren en met name van de steden en dorpen. Van de populaties van nog maar goed twintig jaar geleden is echter nog maar een frac tie over. Gevreesd wordt dat de afname zich de komende jaren verder doorzet. In Middelburg kelderde het aantal territoria van 174 in 2008 naar 145 in 2009. Spreeuw 2008 665 territoria 25e jaargang, bijlage bij nummer 2, juli 2010 'tZwelmpje 17

't Zwelmpje | 2010 | | pagina 10