De Cetti's Zanger aan de Zanddijkseweg Roger Joos en Gido Davidse. Foto: Marcel Klootwijk het tegen 13.00 uur en sommigen gaan naar huis. Anderen gaan het Woudaapje die geheim is doen. De volgende waarnemingen zijn een verzameling van waarneming.nl, door velen gezien en gehoord (maar zeker niet compleet): Terugkijkend: een leuke boottocht gehad die iets langer had mogen duren. Vogels waren leuk, maar het aantal doelsoorten was te hoog, bij sommigen dan toch. Jam mer van de al te goed verstopte Bevers. Theo, bedankt! RogerJoos Grote Zilverreiger 4 Gierzwaluw 570 Lepelaar 9 Appelvink 2 Roerdomp 1 Sprinkhaanzanger 1 Havik 2 Wielewaal 2 Bruine Kiekendief 1 Visdief 4 Boomvalk 1 Bontbekplevier 25 Cetti's zanger 5 Zilverplevier 1 Gekraagde Roodstaart 6 Grutto 570 IJsvogel 3 Krakeend 1740 Zomertaling 20 Bosrietzanger 10 Snor 2 Rietzanger 3 Blauwborst 2 Spotvogel 3 Voor een overzicht van waargenomen libellen, zie waarneming.nl 4 'tZwelmpje 25e jaargang, nummer 3, december 2010 In Zuid-Europa is de Cetti's Zanger het hele seizoen aanwezig en niet zeldzaam. In Nederland ligt dat anders en is het iedere keer een verrassing de soort te ho ren of zelfs te zien. Je moet er dan wel tijd voor uittrekken. Althans, dat is mijn ervaring. Voor mij blijft het vaak bij horen. De eerste keer dat ik hem goed kon zien was in Frankrijk. Het geluid kwam overweldigend over. Mogelijk heb ik me daarbij laten beïnvloeden door zijn zeldzaamheid toentertijd. En als je hem dan in Nederland hoort, klinkt hij eigenlijk nog mooier. Toen ik op 15 april op de fiets stapte om naar mijn werk in Middelburg te gaan, vertrok ik niet met de gedachte de Cet ti's te ontmoeten. Via de Zanddijkseweg fietste ik in de richting van Middelburg. Ter hoogte van de boerderij Arkenstein hoorde ik ineens de zang van de Cetti's. De zang was heel zachtjes, kort en zeer bescheiden. Ik vond dat maar niks voor een Cetti's die normaal zo explosief kan zingen. Aan de andere kant meende ik wel de zang goed te hebben gehoord. De vogel zat dichtbij, maar liet zich gewoon niet zien. Stel je eens voor dat. Het was in ieder geval de moeite waard voor een kwartier oponthoud. Helaas. zonder resultaat fietste ik verder richting Middelburg, waar andere vogels mij vol doende energie gaven om de dag goed te beginnen. De dagen erna hield ik mijn oren gespitst. Echter, zonder resultaat. Het melden op de DVN-mailinggroep liet ik daarom ook maar achterwege. Op 19 april stelde mijn vrouw 's avonds voor om een eind te gaan lopen. We na men daarvoor de dijk langs het kanaal vanaf Veere richting Middelburg om ver volgens via de"Blauwe Reiger"weer terug te gaan. Gekomen aan de achterzijde van de boerderij van Arkenstein hoorde ik ineens volop de Cetti's Zanger. Nu was de zang vol kracht en vastberaden. Vol bewondering hebben we daarnaar staan luisteren. Ook al was hij nog niet erg spraakzaam, zonder twijfel kon de soort nu gemeld worden. Thuisgekomen eerst maar eens gekeken of iemand anders de soort gemeld had (jagersinstinct?). Dat bleek niet het geval. Achteraf bleek Koos Minnaar een week eerder (8 april) in dezelfde situatie te hebben verkeerd. Namelijk de soort twijfelachtig horen en dan niet de zekerheid van 100 te hebben. De vreugde was er niet minder om. Elkaar op de hoogte houden van dit soort waarnemingen maakt het vogelen er alleen maar leuker op. Ook al ken je elkaar niet altijd persoonlijk. Na 19 april heb ik nog vaak aan de dijk gestaan. Op 7 juni 2010 heb ik de soort daar voor het laatst gehoord. Daarna werd het, op een vreemde kikker na, stil op de dijk. (met excuus aan Tobi Koppejan). Henk Huige 25e jaargang, nummer 3, december 2010 'tZwelmpje 5

't Zwelmpje | 2010 | | pagina 4