Strandtelling met een onverwachte soort! Zeearend op Walcheren! terspreeuwen, Rotszwaluwen; aan de Loire: Grote Zilverreigers, Kleine Plevieren, Nachtegalen. En dan natuurlijk mijn ge liefde Zuid-Limburg, het heuvelland; mijn eerste Boomklevers, Kuifmezen, Kruis bekken. Bosuilen hoorde ik op camping "De Oosterberg": man roepen en vrouw antwoorden, prachtig als je 's nachts in je caravannetje ligt te luisteren! Of als we gaan zeilen door Nederland, varend door Friesland: vlak langs een kolonie Oever zwaluwen. Of in natuurgebied De Heen: Watersnippen, Grote Zilverreiger. Overal ontdek ik weer voor mij nieuwe soorten. De Vogelwerkgroep is een uitkomst voor als je meer wilt weten over vogels. Je krijgt de kans om mensen te ontmoeten die zich hier in gespecialiseerd hebben of gewoon met jou hun kennis willen delen. En dit alles op een gewone en prettige manier. Vorig jaar kon ik vaak bij door jullie georganiseerde onderwerpen niet aanwezig zijn, maar dit jaar hopelijk wel. Bij de jaarvergadering was ik er, en wel als enige vrouw tussen allemaal gezellige, gemotiveerde, prettige mannen! Het was een zeer goed verzorgde avond. Als extraatje had Jan Hengst voor heer lijke hartige hapjes gezorgd (dit heeft hij blijkbaar meer gedaan). Leuk hoor, Jan! Alle onderwerpen van de vergadering werden vlot behandeld. Iedereen werd in de gelegenheid gesteld om vragen te stellen of iets mee te delen. Aansluitend werden interessante lezingen gehouden, zoals over het jaar van de Boerenzwaluw, het ringen van vogels, plannen voor twee in plaats van vier uitgaven van het Zwelm- pje, waarnaast er dan het idee is om een ornithologisch jaarverslag in boekvorm te gaan samenstellen. Goed idee om iets extra's te doen, aanslui tend aan zulke vergaderingen. Dé manier om leden te trekken, want mijn ervaring is dat je er weinig tot geen ziet. Ik wens iedereen veel plezier bij het vo gels kijken. Agnès Bimmel Nadat ik op drie van de vier dagen van deze herfstvakantie lekker naar buiten was geweest, moest er op de ochtend van 29 oktober 2010 gewerkt worden. Ons strandhuisje bij Domburg moest worden opgebroken. Terwijl ik daar met wat vrienden aan het zwoegen was, zag ik dat er aardig wat zangvogels overtrokken. De ene na de andere groep Vinken vloog langs. Verder zag en hoorde ik ook ver schillende groepjes Sijzen en hoorde bo vendien roepende Barmsijzen, maar kon de groep niet vinden. Leuk was een luid roepende overvliegende IJsgors en even later ook een andere gors, die mij op basis van een aantal keer 'tik' aan Dwerggors deed denken. Ik belde snel Thomas (West- kapelle) en Pim (Nolledijk) op, maar die kwamen niet verder dan verschillende overvliegende Geelgorzen. Achteraf denk ik dat het geluid inderdaad echt te hard was voor Dwerggors; het zal ook wel een 16 't Zwelmpje 26e jaargang, nummer 1, oktober 2011 Geelgors zijn geweest. Het onverwachte hoogtepunt van deze strandtelling was echter een donker beestje wat uit zee laag over het strand kwam aanvliegen en op de reling van een vast strandhuisje ging zitten. In vlucht kon ik het beestje al niet thuisbrengen en hij zat nog maar enkele seconden op de leuning toen hij weer opvloog en in het helm landde. Tij dens dit laatste stukje zag ik dat het om een ralletje ging met een halflange, wat naar beneden gebogen snavel: een Wa terral! Ik liet het gereedschap wat ik vast had uit mijn handen vallen en liep snel de duinen in, in de hoop de (ongetwijfeld vermoeide) vogel daar aan te treffen. Bij wat takkenbossen hoorde ik alleen nog wat wegschieten. De vogel bleef verder spoorloos. Wat een beestje zeg, zomaar recht uit zee, midden op de dag! Corstiaan Beeke Zeearend, Koudekerke, 10 oktober 2010. Foto: Corstiaan Beeke Het was op 10-10-'10 werkelijk stralend weer, met een strak blauwe lucht en een stevig windje uit het oosten. Toen ik in de tuin zat, merkte ik al snel dat de roofvogels vermoedelijk te hoog vlogen voor het menselijke oog. Ik hoorde wel een late Boompieper twee keer roepen en ook ging er even een Grote Lijster in de bomen achter mijn tuin zitten roe pen. Rond 12.00u zag ik een mooi ther- miekbelletje met zes Buizerds en plotse ling cirkelde er in dit groepje ook een vrouwtje Blauwe Kiekendief mee. Voor mij pas de tweede waarneming van deze soort vanuit mijn tuin! Een kwartier later kreeg ik een sms met het bericht dat er een Zeearend van Schouwen-Duiveland richting Walcheren kwam. Omdat het 26e jaargang, nummer 1, oktober 2011 'tZwelmpje 17

't Zwelmpje | 2011 | | pagina 10