Kleine Bonte Specht: herintreder op Walcheren? zondag was en er eerst gewoon soci aal gedaan en gegeten moest worden, maakte ik me niet al te druk. Een half uurtje later weer een sms: de Zeearend vloog inmiddels boven Biggekerke, vijf kilometer bij mijn huis vandaan...Toen ik rond 14.00u een rondje in de polder ging doen, hoorde ik van Pim dat de vogel nog altijd boven Walcheren rondhing. Terwijl hij dat meedeelde, zag ik de Zeearend plotseling aan komen vliegen, net ten oosten van Koudekerke. Ik draaide om, zette mijn auto een paar honderd meter verder in de berm en wachtte de vogel op. De Zeearend vloog werkelijk recht over me heen en ik kon een aantal foto's maken. Achteraf zag ikdat ik beter andere camera-instellingen had kunnen kiezen, maar dat mocht de pret niet drukken. De vogel flapte richting Ter Hooge en daarna weer terug tot Koudekerke. Boven de Meinersweg ging hij een minuut of tien cirkelen en kreeg vanuit het niets gezel schap van zes Buizerds. Daarna gleed hij langzaam af in noordelijke richting om tenslotte ten westen van Hoogelande in een weiland met twaalf paarden te gaan zitten. Daar bleef de vogel bijna een uur aanwezig. Terwijl ik hem vanaf een bult grond door de telescoop bekeek, vloog er luid roepend een IJsgors langs. Even later bekeek ik de Zeearend vanaf de Hoogelandseweg, toen er plotseling een Rode Wouw achter de vogel langs vloog. Ik reed snel naar de Breeweg en daarna naar de Kriekeweg, waar de Rode Wouw mooi over de auto kwam vliegen. Weer leuke plaatjes! Even later ontmoette ik Mario Aspeslagh en Tobi Koppejan (die weer op mijn sms waren afgekomen) bij de Zeearend en daar zagen we ook nog twee jagende Blauwe Kiekendieven en vijf overvliegende Lepelaars. Om half vier was de arend een steeds groter wordende groep Zwarte Kraaien beu en vloog hij op. Ik volgde hem weer en zag hoe hij over Ter Hooge en de Nieuwe Vlissingseweg in de richting van Ritthem verdween. Genieten hoor, dit soort uurtjes! Omdat ik toch wel benieuwd was hoe veel waarnemingen van Zeearenden er nu eigenlijk zijn op Walcheren, heb ik de befaamde Walhout en Twisk er maar eens op nageslagen. Tot en met 1998 zijn er slechts vijf Zeearenden op Walcheren gezien: op 19/11/1928 een exemplaar bij de Sloedam, op 9/12/1934 was er de ge hele dag eentje ter plaatse op Ter Hooge, in januari en februari 1960 waren er twee aanwezig in Oranjezon en op 27/10/1979 vloog er eentje over Klein Valkenisse. Op vallend genoeg zijn er voor wat betreft de periode 1999 tot heden op internet (naast de vogel van oktober 2010) niet minder dan zes betrouwbare waarnemingen te vinden: 17/10/1999 Nolledijk, 19/10/1999 Nolledijk, 10/10/2002 Boulevard Vlissingen, 17/10/2003 Nolledijk en Middelburg, 26/03/2007 Westkapelle en 12/02/2009 Middelburg (een adult!). Het is maar de vraag of deze toename een direct gevolg is van de recente vesti ging van enkele broedparen Zeearenden in Nederland. Een 1e-kj Zeearend die in december 2010 aanwezig was op Noord- Beveland en de Middelplaten, bleek te zijn geringd in Zweeds Lapland! Corstiaan Beeke 18 't Zwelmpje 26e jaargang, nummer 1, oktober 2011 En zo gebeurde het die zondagochtend van de 21e november vorig jaar (2010) dat ik daar ineens de Kleine Bonte Specht in mijn kijker kreeg. Uiteraard een verrassing. Want wie verwacht deze vogel in het naaldbos van Oranjezon bij Oostkapelle? Ik in ieder geval niet. Mijn zoektocht in dat bos richtte zich op de Kuifmees, waarvan al melding was gemaakt. En die had ik gevonden in gezelschap van de Pimpel mees, de Zwarte Mees en de Staartmees. Voor mij was de ochtend al succesvol verlopen. Maar een tweede unicum aan de zeerand van Walcheren, nog door nie mand in het vizier gekregen de laatste - pakweg - vijftien jaar, ontaardde voor mij in een ware jubelstemming. Uiteraard twijfelde ik. In mijn vogelgids vergeleek ik de kenmerken. Het kon niet missen. Ik belde met mijn vogelmaat Jan Tuin. Jaco Walhout kwam onmiddellijk naar de brug links bij het dennenbos om met mij vast te stellen dat het inderdaad de Kleine Bonte Specht was die daar aan de stam van de boom kleefde, één van het mannelijke geslacht. Ook Roger Joos bleek geïnteresseerd. Hij ontdekte later dichtbij nog een vrouwtje. "Dat belooft dus een nest eieren volgend voorjaar", stelden we vast in de herfstkou van no vember. Na mijn melding die zondag slo ten zich overigens steeds meer vogelaars bij ons aan. Volgens de geraadpleegde analen is de Kleine Bonte Specht in deze regio voor het laatst gezien op 27 september 1994. Hij is onder meer herkenbaar aan het ontbre ken van rood in zijn verenkleed (behalve Vrouwtje Kleine Bonte Specht, 27november 2010. Foto: Thomas Luiten het mannetje met zijn rode kruin). De zwarte streep op zijkop reikt niet tot kruin en uiteraard is de Kleine Bonte Specht kleiner dan de Grote Bonte Specht. De omschrijving klopte, de aanwezigen beaamden het. Voor mij een feestdag om nooit te vergeten. Twee vliegen in één klap. Peter Roelse 26e jaargang, nummer 1, oktober 2011 'tZwelmpje 19

't Zwelmpje | 2011 | | pagina 11