Citroenkwikstaart in 't Vroon Reageren op artikelen in kranten en op het internet. Veelal verschijnen er in de krant artikelen die kort door de bocht zijn, waardoor er een verkeerde bericht geving ontstaat. Een taak van de VWG kan dan zijn om dat recht te zetten in een ingezonden reactie. Dat kan dan door middel van een ingezonden brief of rechtstreeks op internet. Het moreel ondersteunen van goede initiatieven op het gebied van vogel-/natuurbescher- ming door middel van positieve reacties. Aanspreekpunt voor de pers. Bijvoor beeld, aanvragen vanuit de pers aanne men en de pers naar het verantwoorde lijke (bestuurs)lid doorverwijzen. Het is de bedoeling dat deze taken in nauwe samenwerking met de andere be stuursleden worden uitgevoerd. Je bent de ogen en oren van de VWG. Heb je fee ling met moderne internetcommunicatie (internetfora, facebook, twitter, hyves) of kun je juist leuke reacties schrijven, schroom dan niet om te reageren. Voor eventuele vragen kun je contact opnemen met Floor Arts (06-22783429). Scholeksters met ringen Naar aanleiding van het verhaal van Koos Minnaar op de ledenvergadering over het ringonderzoek van Scholeksters op Walcheren hierbij de oproep om ring- gegevens in te voeren op wadertrack.nl. Na het Jaar van de Scholekster in 2008 is het onderzoek aan de Scholekster na tuurlijk niet abrupt gestopt. Er vliegen onder andere gekleurringde Scholeksters, ook in het Deltagebied, rond, waaraan nog steeds populatieonderzoek wordt gedaan. In het kader van dat onderzoek is het van groot belang dat waarnemingen daarvan op de juiste plek terecht komen. Hiertoe is de site van www.wadertrack. nl gelanceerd. Op de site van "wader track" kunt u uw waarnemingen door geven en dan gelijk de life-historie van de door u waargenomen vogel bekijken. Om in te loggen kunt u dezelfde gebrui kersnaam en wachtwoord gebruiken als voor SOVON. Op http://www.wadertrack.nl/default2. asp?tab2=stw kunt u meer informatie vinden over het kleurringsysteem. Voor de gebruikte ringcombinaties in Zee land is het handig om door te klikken naar: ringsystemen. Dan naar STW omdat die combinaties hier het meest gezien zullen worden. Met uw hulp kunnen we zo meer te weten komen over de verspreiding en overle ving van Scholeksters. Inzicht hierin is wetenschappelijk interessant en waar devol. We proberen te ontdekken waar Scholeksters precies broeden en over winteren en hoe groot hun overleving is. Hoe meer waarnemingen u invoert, hoe beter de schattingen van de overleving. Zo hopen we ook meer begrip te krijgen over de oorzaken van de dramatische ach teruitgang in de aantallen Scholeksters. Het populatieonderzoek aan individueel gemerkte Scholeksters is een samenwer kingsverband tussen SOVON, IMARES en de Rijksuniversiteit Groningen. www.sovon.nl www.wadertrack.nl www.vogeltrekstation.nl 4 'tZwelmpje 26e jaargang, nummer 1, oktober 2011 Op hemelvaartdag 2010, de dertiende mei, besluit ik gewoon op aarde te blij ven en het voor mij bijna rituele voorjaarsschema te volgen, wat er grofweg als volgt uit ziet: een uur voor zonsopkomst sta ik op (de wekker staat deze dag dus op 04.50 uur), een kwartier later stap ik op m'n overbeladen (telescoop, statief, fototassen, klembord met inventarisatiekaarten, bandenplak, fietspomp, baco (je weet maar nooit), water en brood) omafiets, na een dikke twintig minuten trappen arriveer ik bij m'n eerste inventarisatieplot van SOVON (Molembaix, Grijpskerke), een uur en een kwartier later ben ik rond en verplaats ik me naar plot 2 (Pekelinge, Grijpskerke) om rond half negen, na genoeglijk gedane arbeid, te beginnen aan het vrije gedeelte van deze vogeldag, en waarheen kun je dan beter je koplamp wenden dan naar Westkapelle? Na bezoekjes aan de kreek, het puinpad en de zeedijk arriveer ik rond 09.45 uur bij de voormalige ijsbaan, nu onderdeel van het Noordervroon en na een gede gen gebiedsscan van 25 minuten is de volgende halte de Hogeweg, waar ik oude bekende Jos Tramper tegenkom, die ook net is gearriveerd. Na het uitwisselen van de geijkte begroe tingen ("hé Jos, ook op pad?"), opmer kingen over het weer ("weertje, hé?") en vogelpraatjes ("nog wat gezien?"), hef ik de kijker voor een eerste blik en vrijwel de eerste vogel die in beeld loopt, nota bene op nog geen dertig meter van de weg, is een kwikstaart die meteen alle alarmbellen laat rinkelen. Met overslaande stem ("wat is dat voor beest, kijk eens naar die kwikstaart hier voor!") attendeer ik Jos op de vogel, die een stuk rustiger blijft en in plat Zeeuws meedeelt dat het zeker geen Gele Kwik staart is. Wat het natuurlijk wel is: een overdui delijk vrouwtje Citroenkwikstaart! Alle kenmerken worden in een oogwenk geregistreerd: citroengele wenkbrauw, doorlopend achterom de wangstreek en dito gekleurde keel en borst, grijze rug en twee zeer duidelijke witte vleugelstrepen. Typisch geval van appeltje-eitje, inkop- pertje, fluitje van een cent, met twee vin gers in de neus, kat in 't bakje. Nog snel een paar bewijsplaatjes maken en het circus kan beginnen. Van pure zenuwen, maar ook omdat de vogel half verborgen tussen de oevervegetatie loopt op een klein landtongetje, lukt het met niet om de vogel in de zoeker te krijgen. Ik klik maar wat op goed geluk en probeer de vogel (met succes) met de kijker te reloca- liseren. Terwijl ik nog volop sta te klikken, maakt Jos me er op attent dat de vogel is weggevlogen. Nee hè, het zal toch niet...! Inderdaad geen spoor meer van de vogel en tot overmaat van ramp, op de display van m'n camera is de vogel niet te vinden op de foto's die ik heb geschoten. En wie komt daar al aangeslopen met z'n grote knaagtanden? Jawel, de twijfel! "Was de wens niet de vader van de gedachte? Heb ik niet te vroeg gejuicht?" 26e jaargang, nummer 1, oktober 2011 'tZwelmpje 5

't Zwelmpje | 2011 | | pagina 4