derdekveren, vleugeldekveren en tertials zijn nog 'oude' veren; dit is goed te zien aan de slijtage en het contrast tussen de nieuwe donkergrijze veren en de lichtere bruingetinte dekveren. De vogel is geringd als nestjong op 9 juli 1987 in Munsala, Faasa, Finland (ten tijde van de aflezing dus al meer dan 20 jaar oud!). 1 september2009, adulte Baltische Man telmeeuw, geringd met witte kleurring met de inscriptie C83K. Deze vogel stond op het strand; na verstoring vloog hij weer de zee op. Door de korte aanwezigheid zijn er slechts enkele bewijsplaten beschik baar, maar let weer op de donkere mantel, korte poten en lange vleugel. Deze vogel is geringd als nestjong op 21 juli 1996 (ten tijde van de aflezing dus al meer dan 13 jaar oud) in Mustasaari, Vaasa, Finland. Deze vogel was twee keer eerder terug gemeld in het fuscus-broedgebied (Pieta Foto: Pim Wolf aari) in Finland, in juli 2005 en juli 2009 7 oktober 2009, vijfde-kalenderjaar Bal tische Mantel meeuw, geringd met een zwarte kleurring met de inscriptie J030. Deze vogel laat een paar kenmerken zien die afwijkend zijn voor een vijfde-kalen derjaar Baltische Mantelmeeuw, namelijk de zwarte staartband en de donkere teke ning op de ondervleugeldekveren. Hannu Koskinen gaf aan dat hij zo'n combinatie van onvolwassen kenmerken nog nooit is tegen gekomen op vijfde-kalenderjaar fofo. fes Meujmeester Baltische Mantelmeeuwen in Finland; hooguit op een vierde-kalenderjaar, maar dan nog laten zulke vogels nooit zo'n complete staartband zien. Hij vermoedt dat deze vogel extreem traag ruit. J030 is geringd als nestjong op 23 juni 2005 in Lislandholmen, Nordhorsv^r, S0mna, Nordland in Centraal-Noorwegen. Ook deze vogel komt uit een voor zover bekend zuiver fuscus- kolonie; zie de opmerking hierover bij de geringde vogel J781 van 6 oktober 2009. 13 oktober 2010, vijfde-kalenderjaar Baltische Mantelmeeuw, geringd met zwarte kleurring met de inscriptie J663. Deze vogel was helaas maar kort aanwezig en er zijn slechts enkele recordshots beschikbaar. Deze vogel is geringd als nestjong op 26 juli 2006 in Maritholman S0r0st, Nordhorsv^r, S0mna, Nordland in Centraal-Noorwegen. Dit betreft de tweede terugmelding van deze vogel. Op 20 juni 2010 werd de vogel voor het eerst terug gemeld op zijn geboorteplaats. 10 't Zwelmpje 26e jaargang, nummer 1, oktober 2011 Ongeringde Baltische Mantelmeeuwen Hieronder een overzicht van alle ongeringde en 'acceptabele' Baltische Mantel meeuwen die op Westkapelle gezien zijn. Omdat volgens de huidige inzichten ook ongeringde tweede-kalenderjaar Baltische Mantelmeeuwen herkenbaar zijn, zijn deze voorzien van een korte beschrijving bij de foto. Van alle overige gevallen is de datum terug te vinden en indien beschikbaar een.... 28 juni2008, tweede-kalenderjaar Baltische Mantelmeeuw. 25 juli 2009, tweede-kalenderjaar Balti sche Mantelmeeuw. Deze vogel zat ver weg. Op de foto hiernaast vliegt de vogel weg en daardoor zijn een aantal kenmer ken goed te zien: 1. De gelige kleur van de snavelbasis; al in het tweede kalenderjaar kunnen Baltische Mantelmeeuwen een vrijwel adult lijkende snavel krijgen. 2. Een complete tweede-generatiestaart, geruid op de wintergronden. 3. Alle arm en handpennen zijn op de wintergron den geruid naar tweedegeneratieveren. Inmiddels zijn zelfs de binnenste twee handpennen uitgeworpen om plaats te maken voor derdegeneratieveren. Dit is cruciaal om een ongeringde tweede kalenderjaar Baltische Mantelmeeuw te herkennen. Foto: les Meulmeester 3 juli 2008, derde- of vierde- kalender jaar Baltische Mantelmeeuw. Bijna zwarte bovendelen wijzen direct in de richting van fuscus. Vervolgens valt op: de kleine mirror op alleen P10, de bewuste rui- scheiding in de handpennen; voorbij de tertials steken de nieuwe p5, p6 en p7 met daar voorbij de oude p8-p10, en tot slot nog maar weinig zwart in de staart en op de snavel. Deze combinatie van kenmerken past zeer goed op wat be kend is van derde-kalenderjaar fuscus, maar een vierde-kalenderjaar vogel is lastig uit te sluiten, temeer daar de pennen al redelijk gesleten zijn. Foto: les Meulmeester buitenste 11 augustus 2008, derde- of vierde-kalenderjaar Baltische Mantelmeeuw 27augustus 2009, derde- of vierde-kalenderjaar Baltische Mantelmeeuw 26e jaargang, nummer 1, oktober 2011 'tZwelmpje 11

't Zwelmpje | 2011 | | pagina 7