Waarnemingenoverzicht vogels op Walcheren december 2010 - mei 2011 verschillende andere dwaalgastenspeur ders nu eens een keiharde soort 'terug te geven' Voor Rob Sponselee en Mark Hoek- stein, die toch al zo'n dertig jaar fanatiek vogels kijken, is de Bonte Tapuit zelfs nog een nieuwe soort! Aan de andere kant pissen verschillende Walcherse 'diehards' vervelend genoeg naast het potje. Een familie-uitje (Jaco Walhout) is nog een relatief goede reden, maar Thomas Lui ten wordt de schlemiel van de dag. Eerst verplichtingen op het werk in Dordrecht, daarna z'n vriendin ophalen en tenslotte vertraging onderweg. Uiteindelijk raakt Pieter Beeke de vogel diep in de schemer kwijt, nog geen minuut voordat Thomas arriveert. Van de veertien eerdere door de CDNA aanvaarde gevallen werden er maar liefst negen op een Waddeneiland gezien: drie op Texel, twee op Schiermonnikoog en Terschelling en eentje op Vlieland en Ameland. Van de andere vijf vogels wer den er drie in Noord-Holland gezien, een tje in Zuid-Holland en eentje in Limburg. Indien aanvaard is dit dus de vijftiende voor Nederland en de eerste voor Zeeland (en Walcheren)! Het is bovendien voor mezelf een hagelnieuwe soort: mijn 5e in 2010 en allemaal in Zeeland! Corstiaan Beeke Foto: Corstiaan Beeke 20 't Zwelmpje 26e jaargang, nummer 2, februari 2012 Zoals eerder bekend gemaakt is, zal er over 2011 een ornithologisch jaarverslag worden gepubliceerd. Omdat in een jaarverslag het voorkomen van alle soorten besproken wordt, zullen de waarnemingenoverzichten een wat ander karakter krijgen. Voortaan zal een seizoen kort worden gekarakteriseerd en aansluitend zullen de meest bijzondere waarnemingen per maand in chronologische volgorde beschreven worden. Bij het maken van de onderstaande overzichten werden waarnemingen gebruikt van veel verschillende vogelaars. Van een aantal van hen is de naam afgekort: Angelique Belfroid (AB), Corstiaan Beeke (CB), Floor Arts (FA), Gido Davidse (GD), Gerard Troost (GT), Jos Boot (JB), Johannes Luiten (JL), Jos Tramper (JT), Jaco Walhout (JW), Karel Leeftink (KL), Koos Minnaar (KM), Kees Vliet Vlietland (KVV), Marcel Klootwijk (MK), Niels de Schipper (NdS), Pim Wolf (PAW), Pieter Beeke (PB), Peter Roelse (PR), Roger Joos (RoJ), Rob Sponselee (RS), Sander Lilipaly (SL) en Thomas Luiten (TL). Winter In de wintermaanden werden er zo nu en dan enkele Kuifaalscholvers gezien, waarvan maximaal twee foeragerend voor de kust bij WK en eentje in de Sloeha- ven. De trend van een toenemend aantal waarnemingen van Grote Zilverreigers zette gestaag door. Deze winter waren er tientallen meldingen van vermoedelijk minimaal vier verschillende vogels. De sneeuw- en vorstperiode zorgde voor relatief veel Wilde Zwanen, waaronder een groep van tien in de omgeving van de Oostkreek van WK van 26/12 tot 28/12 (div) en een groep van dertien in de kreek bij Rammekens op 16/01 (AB). Een mooi maximumaantal van 191 Kleine Zwanen was op 28/12 aanwezig op een bietenak ker langs de Zwagermanweg bij Hoog- elande (PAW). Vermoedelijk als gevolg van de winterse weersomstandigheden waren er meer meldingen van Nonnetjes en Grote Zaagbekken op Walcheren. We kregen op Walcheren gelukkig ook wat mee van een gedenkwaardige winter voor Ruigpootbuizerds in Nederland. Tussen 20/12 en 28/12 waren er zeven meldingen van mogelijk vier verschil lende vogels. Na de jaarwisseling waren er nog eens vijftien meldingen van vermoe delijk minstens zes verschillende vogels. Er werden ook meer Bokjes en Hout snippen dan in andere winters gezien. Velduilen waren schaars met slechts vijf meldingen van vermoedelijk maximaal vier verschillende vogels. Op 17/12 en 18/12 werden er enkele grote groepen Veldleeuweriken gezien. Met afstand de grootste groep zat op 17/12 langs de Hoge Duvekotsweg, tussen Grijpskerke en Oostkapelle, en telde niet minder dan 730 exemplaren (PAW). De twee Kleine Bonte Spechten die in november in Oranjezon werden ontdekt, bleven de hele winter aanwezig, net als maximaal vier Kuifme- zen. Na de hoge aantallen Pestvogels in oktober en vooral november bleven er 26e jaargang, nummer 2, februari 2012 'tZwelmpje 21

't Zwelmpje | 2011 | | pagina 12