Foto: Thomas Luiten Met de auto reden we naar het dorp om wat eten te halen en ergens een beeld scherm te zoeken waarop we de foto's beter konden bekijken. Onderweg kwa men we Floor Arts tegen die bezig was met zijn inventarisatieronde. Hij wilde zijn computer wel beschikbaar stellen. Achter de laptop van Floor maakten we wat aantekeningen, bekeken we de foto's, beluisterden op het internet wat geluidsopnames en raakten we steeds meer overtuigd van de determinatie als Cirlgors. Op de foto's waren goed de rood bruine schouderveren zichtbaar en zagen we egale, grijze grote dekveren. Ook de fijne, strakke tekening op de borst pleitte voor Cirlgors. Ondertussen werd ik gebeld door Sander Lilipaly: hij was maar kort in de gelegen heid, maar had de vogel gevonden op de oude plek (de aardehopen) en vond hem er 'spannend' uitzien. Terwijl ik een voorzichtig bericht stuurde naar de lokale sms-groep onder Walcherse vogelaars ('spannende gors, mogelijk Cirlgors), re den we terug naar de plek. Jaco Walhout was al gearriveerd en vond de gors al snel terug. De vogel foerageerde in een droge sloot aan de rand van de camping en liet zich daar voor het eerst in alle'rust' en in mooi zonlicht bekijken. De stuit was voor het eerst goed zichtbaar en was grijs en eenkleurig met de mantel. Geen spoor van bruin. Wat ook opviel was de fijne streping op de kop, de nek en het achterhoofd. Ik was vrijwel overtuigd van de determi natie als Cirlgors en gaf de vogel als 'vrij zeker' door via Rare Bird Alerts. Al snel druppelden de eerste Walcherse voge- 8 'tZwelmpje 26e jaargang, nummer 2, februari 2012 laars het terrein op. De Cirlgors foera geerde veel tussen vegetatie op de grond, vloog korte stukjes, was regelmatig kwijt maar liet zich wel steeds terugvinden. Foto's waren er inmiddels genoeg. Na alle kenmerken nog eens op een rijtje te heb ben gezet, was het tijd voor een tweede piep met'determinatie zeker'. We beseften dat we een mega hadden ontdekt en dat dit het eerste twitchbare geval zou worden van een soort die slechts een handjevol vogelaars op hun Nederlandse lijst hadden staan. De euforie van de aan wezigheid en ontdekking van deze dwaal gast op 'ons eiland' Walcheren werd nog kort onderbroken door een Bijeneter die we met een select gezelschap driemaal hoorden roepen; zien deden we hem niet. Het was ongeveer drie uur in de mid dag toen we de camping verlieten; Pieter had verplichtingen en moest naar huis. Ondertussen had ik mooi de gelegen heid om alvast wat foto's op internet te zetten. Thuis werd ik gebeld door Jaco Walhout: de gors had zich zojuist goed en van dichtbij laten zien en er waren diverse mensen die twijfels hadden over de determinatie. De flanken leken tamelijk grof getekend en toonden niet de fijne, scherpe tekening die je van Cirlgors zou verwachten. Ook de koptekening had wat nadrukkelijker mogen zijn en op foto's leek de stuit helemaal niet zo grijs als ik in het veld gezien had. Om die reden gaf ik de vogel opnieuw door, nu als 'mogelijk en determinatie lastig'. Tegelijk zette ik op www.waarneming.nl een aantal foto's die zoveel mogelijk details van de vogel lieten zien. Eenieder die de beschikking had over internet kon de vogel zelf bekijken en daarover zijn eigen conclusie trekken. Veel vogelaars uit Zeeland en Zuid-Hol land waren al aanwezig of bijna gearri veerd, maar vanuit de rest van Nederland moesten nog veel mensen onderweg zijn. De foto's en het laatste pieperbericht waren voor enkelen reden om halver wege rechtsomkeert te maken. Anderen interpreteerden de foto's anders en reden door. Aan het begin van de avond bezocht ik nog even de camping. Verspreid over de camping telde ik een man of 80. Sommi gen feliciteerden me opgetogen, ande ren hadden de vogel nog niet gezien en liepen enigszins nerveus over het terrein. Over de determinatie twijfelde inmiddels niemand meer. De vogel bleek nog een stuk moeilijker te vinden dan eerder op de dag, maar de meeste aanwezigen lukte het de vogel te zien, zij het soms niet meer dan een glimp. Er waren goede foto's ge maakt en ook de roep was opgenomen. Om acht uur 's avonds vloog de Cirlgors op, verdween in oostelijke richting van het campingterrein en is daarna niet meer gezien. De daaropvolgende nacht verliep rustig en helder. De volgende morgen was de wind zuidoost en stonden Pieter en ik op telpost Breskens. Door diverse mensen is nog goed gezocht in de omgeving van de voormalige camping, maar tevergeefs. Thomas Luiten 26e jaargang, nummer 2, februari 2012 'tZwelmpje 9

't Zwelmpje | 2011 | | pagina 6