November Ruigpootbuizerd, Joossesweg, 24 oktober 2011. Foto: Thomas Luiten Het hoogtepunt van het najaar kwam echter aan het begin van de avond, toen Aart Lagerwerf een Kleine Klapekster ontdekte langs de rondweg ten westen van Koudekerke. Deze vogel werd door enkele honderden vogelaars uit heel Nederland bezocht en bleef tot 28/10. Meer over deze spec taculaire ontdekking elders in dit nummer. 23/10 en vooral 24/10 waren dagen met geweldige roofvogeltrek langs de Nolle: 13 en 26 Blauwe Kiekendieven, 121 en 373 Sper wers, 36 en 171 Buizerds, twee en 19 Ruigpootbuizerds (div). Op die laatste datum werden bij Joossesweg ook zomaar negen overtrekkende Ruigpootbuizerds en een Visarend gezien (CB, TL). Op 24/10 ontdekte MP bovendien een Koereiger in het oostelijke deel van het Vroon. Deze vogel werd ook door een aantal andere vogelaars gezien, maar was later op de dag alweer gevlogen. Een andere leu ke waarneming deze dag was die van twee Rosse Franje- poten bij het Zuiderhoofd, WK (PB e.a.). Deze vogels bleven tot 26/10. Op 26/10 werden er nog maar eens twee Klapek sters gemeld: één in het Vroon (TL) en één langs de Nolle (PLM). Op 27/10 werd historie geschreven op de Nolle, met enkele onwaarschijnlijke dagtotalen: 85 Blauwe Kiekendie ven, 369 Sperwers en 232 Boomleeuweriken (CB, PAW, SL, TL). Deze dag vlogen hier ook nog een Klapekster en een Europese Kanarie langs. De zoveelste Rosse Franjepoot van het najaar foerageerde op 28/10 enige tijd langs de zeedijk van WK en zwom later bij het Zuiderhoofd (CB, PB, TL). Deze dag zat er ook een Bladkoning op de camping naast de manege van WK (CB, PB, TL). AvG meldde op 29/10 een langsvliegende Boomklever bij de Nolle en J. Drijfhout zag een Klapekster in Beekshoekpolder. Op 29/10 werden er bovendien naast de nog aanwezige Bladkoning bij de manege (JK) nog twee nieuwe Bladkoninkjes gemeld in de 'bosjes van Dominicus' op WK (JL, AO). Hier vloog ook een Europese Kanarie over (JL, AO). Verder werd er deze dag een Strandleeuwerik gemeld langs de Hogeweg, WK (L. van Muijden). De tweede Koereiger van het najaar werd op 02/11 kort door PLM gezien, opvliegend uit het Oude-Veerseweg- gebied. Eveneens op 02/11 vloog een Europese Kanarie langs de Nolle (AvG). De Bruine Boszanger die JTu op 03/11 in de tuin van Terra Maris zag en hoorde, kon nadien helaas niet meer worden teruggevonden. Diezelfde dag zag AvG een Bosgors langs de Nolle vliegen. Op 05/11 trokken er twee Bokjes en een Europese Kanarie langs de Nolle (AvG) en werden in de ochtend meerdere roepende Kraanvogels gehoord boven Serooskerke (M. Verbeek e.a.). In de nacht die volgde vloog een onbekend aantal Kraan vogels roepend over de Stromenwijk, Middelburg (RG). Een stevig windje uit NNO leverde de tellers bij 't Kiekuus op 06/11 vijf Parelduikers en een late Visarend op (TL e.a.). JW zag die dag een Kuifmees in Oranjezon. Een nog altijd schaarse Strandleeuwerik vloog op 08/11 over het Vroon (TL), terwijl er op 09/11 eentje langs de Nolle kwam, net als een Bokje overigens (AvG). Op 10/11 passeerden het 5e en 6e Bokje in een week tijd de Nolle en vlogen hier ook zes 18 't Zwelmpje 27e jaargang, nummer 1, augustus 2012 Pontische Meeuw, WK25 november 2011. Foto: Corstiaan Beeke Zwarte Mezen langs (AvG). Twee Grote Piepers trokken kort na elkaar over de voormalige camping Moens bij WK (PB, TL). De eerste Roerdomp van deze winter werd op 13/11 gemeld in het westelijke deel van de Westkapelsche Kreek (O. Speelman). Een wel erg late adult winterkleed Mo- rinelplevier stond op 14/11 in een groepje Goudplevieren in het Vroon (FA, RS). Op 15/11 vlogen een Rode Wouw en een Klapekster langs de Nolledijk (AvG), terwijl daar een dag later drie langstrekkende Kraanvogels genoteerd wer den (AvG). Een Bladkoning die op 17/11 in de binnenduin- rand net ten westen van Domburg gemeld, was ook aan de late kant (JTu). Op 19/11 rinkelde weer eens een Europese Kanarie langs de Nolle (TL) en op 20/11 werd een Rode Wouw gezien bij de Westkapelsche Kreek (PR). Een Cetti's Zanger verraadde zijn aanwezigheid in de duinen ter hoog te van het kustlicht bij Zoutelande, door daar op 23/11 een maal zijn zang te laten horen (MK). Op 25/11 werd een foe- ragerende Rode Wouw opgemerkt ten NO van Grijpskerke (RJ). Diezelfde dag zwom een Rosse Franjepoot tussen de paalhoofden bij WK (FA), terwijl er een paar uur later eentje verder over zee langs vloog (JW). Het zeetrektelseizoen bij WK kende nog een leuk toetje in de middag van 27/11, toen er een bijzonder late Vale Pijlstormvogel passeerde. Daarnaast werden er ook 16 Grauwe Pijlstormvogels, een Noordse Pijlstormvogel, acht Rosse Franjepoten, 2818 Drieteenmeeuwen en 41 Middelste Jagers genoteerd (CB, PAW, PLM, SL, TL). 0118 - 613984 www.schellach.nl Boerderijwinkel op unieke locatie met verkoop van o.a. eigengemaakte boerenkaas.Of geniet op het terras van de heerlijke streekproducten. Nieuw: Zeeuwse knopkaas een origineel en lekker kado! Corstiaan Beeke 27e jaargang, nummer 1, augustus 2012 't Zwelmpje 19

't Zwelmpje | 2012 | | pagina 10