twiichbaar op vvaic heren u Vrijwel zekere Steppekiek, nu naar west boven de manege! Hop in Oranjezon 14 april 2012 - Vandaag ga ik vogelen met Peter Roelse en Jan Tuin in Oranjezon. We hebben afgesproken om 7.30 uur bij de ingang van Oranjezon. Wekkertje gezet, maar dat bleek niet nodig, want zoals altijd geldt: wanneer ik een dagje ga vogelen slaap ik slecht. Ik ben dus wakker voordat de wekker gaat. Bammetjes sme ren en op de fiets richting kruising Singelweg/Zandvoort- weg, waar ik om 7.00 uur heb afgesproken met Peter. Na een tijdje wachten kijk ik toch eens op mijn horloge, want Peter is er niet en het is nog zo donker.blijk ik een uur te vroeg te zijn. Ik besluit maar alvast door te fietsen. Om 6.30 uur sta ik dan in Oranjezon, moederziel alleen. Afijn, de vogeltjes fluiten al naar hartenlust op deze mooie ochtend. Rond 7.30 uur besluit ik een stukje verder te lopen; Peter en Jan zijn onderweg. Het trapje na de brug op, in de hoop op dit stuk de altijd aanwezige Boompieper te horen en te zien. Zonnetje in de rug, heerlijk! Als ik de bocht doorloop, zie ik tot mijn verbazing een Hop zitten! Snel duik ik ineen en maak snel wat bewijsplaatjes. Na nog even genoten te hebben van dit mooie moment roept de Hop kort. Ik bel Peter op. Al snel komt Peter buiten adem aan en kan aanschuiven om mee te genieten van deze mooie vogel. Net voordat Jan Tuin verschijnt, vliegt de vogel op en laat zich voor ons niet meer zien. Een prachtige ochtend wordt afgesloten met elf Beflijsters. Later op de dag wordt hij toch weer regelmatig gezien. De vogel bleef tot en met 19 april. De Hop is in Nederland een schaarse doortrekker, die vooral in het voor- en najaar is te zien. De vogel is gemakkelijk te herkennen aan zijn oranje-zwarte verenkleed en grote kuif op de kop. Voor velen een favoriet. Hij is vanaf 1987 alweer minstens 16 keer gezien op Walcheren. Westkapelle is de beste plek om een Hop te ontdekken; daar is de Hop zes keer gevonden. Goede tweede is Oranjezon in Oostkapelle, waar hij drie keer is gezien. Het voorjaar geeft de meeste kans om een Hop te zien, namelijk negen keer, waarvan zeven keer in april. Het najaar laat vijf vogels zien, met name in oktober (drie). Roger Joos r i m 8 't Ztyelmpfe ^S^7e$argang;™mmer 1, augustus 2012 Het zaterdagse rondje van zaterdag 10 september begon ik met Peter Goedbloed op de Nolledijk. Thomas en Rob waren ook op de telpost, maar al snel bleek dat van serieuze najaarstrek geen sprake was. Om 8.30 uur hielden Peter, Thomas en ik het alweer voor gezien. Bij het oplopen van de parkeerplaats zagen we tegen de eerste de beste boom tot onze stomme verbazing een mannetje Kleine Bonte Specht zitten. Dat wil zeggen, Thomas en ik zagen de vogel tegelijkertijd, maar we hadden niet door dat Peter hem zo snel niet kon vinden. Terwijl Thomas zijn fototoestel pakte en ik Rob belde, mompelde Peter iets van: "Waar zien jullie dat beest nou eigenlijk?" Slot van het liedje was dat het spechtje plotsklaps verdwenen was en de rest van de dag onvindbaar bleef, ook voor Peter. Blijkbaar bleef de vogel toch gewoon wat in deze omgeving rondhangen, want zes dagen later vloog opnieuw een Kleine Bonte Specht langs de Nolledijk. Merkwaardig genoeg meldden Jan Goedbloed en Arjen van Gilst in het voorjaar weer een adult mannetje Kleine Bonte Specht bij Dishoek en Klein Valkenisse, he melsbreed 2 a 3 kilometer vanaf de Nolledijk. We reden achter elkaar aan naar Westkapelle, waar we langs de Baaiweg een fraaie juveniele Wespendief in een boom zagen zitten. Anderhalf uur later stonden Peter en ik langs de Pantegemseweg wat Paapjes te bekijken. Plotseling viel mijn oog op een soepeltjes flappende kiekendief die bijna recht over me heen was gevlogen. Toen ik enkele seconden later de bewuste vogel in de telescoop had, zag ik meteen Omdat de vogel weer terugvloog in de richting van het Vroon, reden wij ook die kant op. We kwamen een enthou siast gebarende Floor Arts tegen, die onafhankelijk van ons de vogel inmiddels ook gezien en op naam gebracht had. We pikten de vogel daarna nog één keer op, jagend langs de Prelaatweg, waarna we hem definitief kwijt raakten. Pim Wolf kwam net te laat, maar gaf niet snel op. Toen ik al lang en breed weer thuis was, meldde hij per SMS dat hij de vogel toch weer teruggevonden had, bij de Oostkreek van Westkapelle. Later was de vogel nog ruim een uur aanwezig in de omgeving van de Melsesweg bij Boudewijnskerke, waar de rest van vogelend Walcheren kon aanschuiven. Er zijn drie aanvaarde gevallen van Steppekiekendief op Walcheren bekend: op 5 september 1991 vloog een 3e-kj mannetje langs de Nolledijk (Pim Wolf, Rob Sponselee), op 9 oktober 2001 was een juveniel korte tijd ter plaatse bij Domburg (Rob Sponselee, Theo Muusse) en op 29 en 30 maart 2005 verbleef een 3e-kj mannetje in het Zand- voortweggebied bij Sint Laurens (Arjen van Gilst en vele anderen). Rob zag drie dagen voor 'onze' vogel bij Westka pelle een juveniele Steppekiekendief jagen in het Zand- voortweggebied. In vroeger tijden was men er ongetwijfeld vanuit gegaan dat dit hetzelfde exemplaar geweest zou zijn. De laatste jaren is het aantal waarnemingen van deze soort echter spectaculair gestegen. Alleen in het najaar van 2011 werden in Nederland al 32 vogels gemeld, waarvan er inmiddels al elf aanvaard zijn door de CDNA. Corstiaan Beeke een overwegend oranje gekleurde onderzijde, een opval lende halsring en een 'boa' (donkere vlek in de zijhals) en dat hij echt behoorlijk slank was. Ik waarschuwde snel Peter, die er op dat moment nog maar weinig aan kon zien, omdat de vogel van ons af vloog. We sprongen in de auto, reden achter de vogel aan het dorp in en waarschuwden intussen Thomas die op de zeedijk stond: "Vrijwel zekere Steppekiek, nu naar west boven de manege!" Hij kon de vogel gelukkig ook al snel oppikken en minutenlang volgen, zij het op flinke afstand. Midden in het dorp zagen we de kiekendief opeens bijna recht boven de auto hangen. Vlug maakte ik wat foto's. Eén blik op het display leerde dat we het bij het rechte eind hadden: 100% Steppekiekendief! Foto boven: Thomas Luiten Foto links: Corstiaan Beeke 27ejaargang, nummer 1, augustus 2012 't Zwelmpje 9

't Zwelmpje | 2012 | | pagina 5