Middelste Jager in de kreek van Westkapelle Pallas' Boszanger in januari 2012 op Walcheren! Juni van vogels op Walcheren juni - november 2011 Westkapelle, zondag 19 februari 2012. Donkere wolken pakken zich samen boven ons dorp achter de zeedijk. De vorst is weliswaar voorbij, maar korte hevige sneeuwbuien maken het, samen met een straffe koude noordenwind, onaange naam guur. 's Middag klaart het op en ik besluit om samen met de kinderen een frisse neus te gaan halen bij de kreek. Ik parkeer de auto op de parkeerplaats bij het Puinpad. We lopen langs de kreek, voeren de aanwezige meeuwen met oud brood en lopen vanwege de kou snel door het bos terug om vervolgens even bij de zee te kijken. Onder bij "de zwamme" (de radartoren) is een nieuwe zithoek gemaakt, waar ik uit de wind van het eerste voor jaarszonnetje kan genieten. De kinderen hebben schijnbaar geen last van de kou en vermaken zich door een hoop opgestoven zand te beklimmen. Inmiddels is het tijd voor "koek en zopie" en lopen we terug naar de auto. Ter hoogte van het KNRM-ge- bouw heb ik goed overzicht over de kreek. Mijn oog valt op een donkere vogel die aan een dode meeuw plukt die net boven het wateroppervlak uit komt. Gelijk denk ik aan een jager. De waarschijnlijk pas geslagen Kokmeeuw drijft met de noordenwind de rietkraag in en blijft liggen in de bocht van de kreek ter hoogte van de parkeerplaats. Snel maak ik op afstand enkele foto's. Ik motiveer de kinderen toch weer terug te gaan naar de kreek. De rietkraag tussen het pad langs de kreek is ongeveer een meter- tje breed en ik probeer dichter bij de jager te komen. Helaas zonder resultaat. Hoewel ik slechts enkele meters van de vogel ver wijderd moet zijn, kan ik door de gaten in de rietkraag niet zien waar de vogel precies zit. Er zit niets anders op dan terug te gaan om het schouwspel op afstand te volgen. Ik houd de ontspanknop van mijn camera ingedrukt en schiet tientallen foto's in de hoop dat er wat bruikbaar materiaal tussen zit. De jager plukt er intussen flink op los en bereikt het verse meeuwenvlees. Brrr.het wordt kouder, de kinderen willen naar huis, tijd om te vertrekken. Thuis concludeer ik uit de foto's dat het om een Middelste Jager gaat. Gezien de locatie en de tijd van het jaar is dit voor mij een bijzondere waarneming, omdat ik deze vogel tot nu toe alleen in het najaar, meestal op afstand, voor de kust zag. Han Reijnhoudt Zaterdag 14 januari 2012! Na een week werken was ik er weer hard aan toe om eens lekker naar buiten te gaan. Ik moet het ten slotte toch van de zaterdagochten den hebben met die 25 spaarzame vrije dagen op jaarbasis. De avond ervoor had ik met Thomas en Corstiaan afgesproken te beginnen in Oranjezon. Nooit vervelend in dit jaargetijde en bovendien kans op diverse jaarsoorten! Omstreeks kwart voor negen parkeerden we op de parkeerplaats bij het pompstation voor een stevige wandeling. Uiteraard met sigaren, koffie en aantal blikken Phoenix bier; een wekelijks terugkerend ritueel op de zaterdagoch tend. Als je terugkomt van zo'n wandeling kom je er standaard achter dat je veel te veel kleding aan hebt aangehouden, ondanks het die dag niet warm was (4-5 graden). Het weer was prima, nagenoeg windstil en lekker droog. Doel van deze ochtend was in ieder geval de Kuifmees en Kleine Bonte Specht, wellicht wat Houtsnippen, een winterse Tjiftjaf, etc. Je weet maar nooit! Nog maar net onderweg hoorden en zagen we de eerste Goudvinken, een groepje van zes vogels. Bij het kanaal besloten we links af te slaan om al lopend in westelijke richting onze ogen en oren de kost te geven op alles wat maar bewoog. Uiteraard moest iedere soort op naam gebracht worden. Zo'n 150 meter ten westen van de stenen brug stuiten we op een groep Goudhanen met mezen. We zagen enkele tientallen Goudhaantjes, Kool- en Pimpelmezen, diverse Staartmezen en verrassend genoeg ook minstens vier Tjiftjaffen. Plots kreeg ik een adrenalinestoot doordat mijn oog op een phylloscopus-zanger viel die me direct deed denken aan een Humes Bladkoning, vermoedelijk omdat deze soort de afge lopen weken al op enkele andere plekken in Nederland was gezien. Nog voordat ik goed kon zien wat het precies was zei ik verbaasd 'Hé. Ik zie een Humes Bladko ning of zo!'. Al snel hadden Corstiaan en Thomas de vogel ook in beeld, die direct zeiden dat dit geen Humes was, maar gezien de overwegend warme geelgroene kleur een Bladkoning of (nog waarschijn lijker) een Pallas' Boszanger moest zijn. Na tuurlijk! Helaas verdween de vogel al snel dieper het bos in. Gedrieën probeerden we de vogel terug te vinden. Na tien minuten vond Corstiaan gelukkig de vogel terug, vrijwel op dezelfde plaats als waar ik hem gevonden had. Al snel lukte het Corstiaan enkele kenmerken te zien die de deter minatie als Pallas' rondmaakten. Na twee minuten kon Thomas al snel enkele bewijs- plaatjes maken en zag ik de vogel bidden, waarbij ik duidelijk de gele stuit zag! Een Pallas' is sowieso al zeldzaam, maar het is natuurlijk helemaal leuk dat het op Walche ren is en dat het om het eerste wintergeval van deze soort in Zeeland gaat! We zagen eigenlijk alle andere kenmerken, zoals de dubbele vleugelstreep, bijna witte buik, brede warmgele wenkbrauw, gele mid- denkruinstreep en verhoudingsgewijs een forse grote kop en nek. De vogel vloog nu naar de noordzijde van het kanaal, waar we hem al snel terugvon den. We hadden inmiddels per SMS andere vogelaars gewaarschuwd en na een tijdje arriveerden de eerste belangstellenden. We waren de vogel toen al wel een minuut of twintig kwijt. Wij vervolgden onze wan deling, wat verder nog her en der groepjes Goudhanen, Sijzen en opvallend veel (ca. 40!) Boomkruipers opleverde. Rond 11.30u moest ik richting huis. Een stop bij de Veerse Dam was goed voor de inmiddels al geruime tijd aanwezige IJsduiker. Een lekker ochtendje weer! Ondanks een uitgebreide zoekactie (door acht man) werd de Pallas' Boszanger deze dag niet meer teruggevonden. Verrassend genoeg werd de vogel op de daarop volgende drie dagen wel weer door een aantal mensen gezien op vrijwel dezelfde plaats. Het bleek wel een lastig beestje, vooral omdat hij niet of nauwelijks riep. Het gaat bij mijn weten om ongeveer de 15e waarneming van Pallas' Boszanger op Walcheren. Alle eerdere gevallen waren in oktober of november. De begraafplaats van Westkapelle is met in totaal zes vogels DE plek voor deze soort. Nog eens vijf Pallas' Boszangers werden elders op Westkapelle opgemerkt en de Nolle heeft tot nu toe twee vogels (17 okt '97 en 4 nov '07). De enige vogelaar met een Pallas' op z'n tuin- lijst is nog steeds Jan Goedbloed (Dishoek, 25 okt '03). Leuk om te vermelden is dat deze winter naast de Walcherse vogel op nog drie andere plaatsen overwinterende Pallas' Boszangers werden gemeld: Eindho ven 24-12-2011 (één dag), Amsterdamse Waterleidingduinen 05-02-2012 (eveneens één dag) en Laren, Noord-Holland 24-03 2012 t/m 13-04-2012. Pieter Beeke 10 't Zwelmpje 27e jaargang, nummer 1, augustus 2012 Waarnemingenoverzicht Bij het samenstellen van het waarnemingenoverzicht werd dankbaar gebruik gemaakt van de websites www.waarneming.nl en www.trektellen.nl. Daarbij werden waarnemingen gebruikt van de volgende personen: Adri Joosse (AJ), Arjan Ovaa (AO), Arjen van Gilst (AvG), Corstiaan Beeke (CB), Edwin Paree (EP), Floor Arts (FA), Gido Davidse (GD), Han Reijnhoudt (HR), les Meulmeester (IM), Jos Boot (JB), Jan Goedbloed (JG), Jan Hengst (JH), Jaap Kolijn (JK), Johannes Luiten (JL), Jos Tramper (JT), Jan Tuin (JTu), Jaco Walhout (JW), Karel Leeftink (KL), Marcel Klootwijk (MK), Marten Peene (MP), Niels de Schipper (NdS), Pim Wolf (PAW), Piet de Keuning (PdK), Peter Goedbloed (PG), Peter Meininger (PLM), Peter Roelse (PR), Paul van Tuil (PvT), Rienk Geene (RG), Ralf Joosse (RJ), Roger Joos (RoJ), Rob Sponselee (RS), Sander Lilipaly (SL), Tobi Koppejan (TK) en Thomas Luiten (TL). 14/06, toen ze om 19.30u al roepend wat rondjes boven het gebied maakten en daarna strak in zuidwestelijke richting de zee op vlogen (CB, IM). Op 14/06 riep een Kwartel langs de Hoogelandseweg, ter hoogte van Krommenhoeke (JH). PAW vond op 19/06 een fraaie Dougalls Stern in het Noor dervroon. Wat later bleken er zelfs twee vogels aanwezig te zijn. Achteraf bleek op foto's van HR die een dag eerder gemaakt waren ook al een Dougalls Stern te staan. Beide vogels werden in de ochtend van 20/06 's voor het laatst ge zien. Al enkele jaren lang worden Kwakken van niet-wilde herkomst gezien op Walcheren, voornamelijk bij Ter Hooge en rondom Gapinge. De vraag is hoe dubieus de Kwak is die in elk geval van 18/06 tot 20/06 aanwezig was in de wijk Paauwenburg, Vlissingen (PLM, RS). PAW beleefde op 27/06 een bizarre trektelling op de Nolledijk. Behalve onder meer twee Kruisbekken vlogen er ook twee Steltkluten langs. Bovendien nam hij hier een op dat moment voor hem nog onbekende zang op, die eenmaal thuis ('s avonds pas) prima bleek te passen op een Cirlgors! Indien aanvaard betekent dit de tweede waarneming van Cirlgors op Walcheren, merkwaardig genoeg binnen twee maanden na de eerste. Op diezelfde dag telde TL niet minder dan 26 Kleine Ple vieren in het Noordervroon. Op 28/06 hoorde RoJ nog een Kwartel langs de Schoneweg, WK. De zomer op Walcheren begon qua vogels met een gewel dige junimaand. Op 03/06 ontdekte JW de tweede zingen de Roodmus van dit voorjaar, ditmaal een 2e-kj mannetje op het puinpad van WK. Op 05/06 waren nog negen Kleine Strandlopers aanwezig in het Noordervroon (CB, PAW). Heel bijzonder was de melding van een Roodkopklauwier in de duinen bij Joossesweg op 04/06. JB meldde de vogel 's morgens aanvankelijk als Ringmus, maar corrigeerde de determinatie nog diezelfde middag. De Roodkopklauwier kon 's avonds en de volgende morgen echter niet meer worden teruggevonden. Groot was de verrassing, toen JB op 12/06 de vogel zelf weer terug vond. Deze keer konden andere vogelaars wel meegenieten. Deze derde Rood kopklauwier voor Walcheren liet zich vaak mooi bekijken en werd in de avond van 14/06 voor het laatst gezien. Spannend qua datum was de waarneming van een paartje Tapuit op 08/06 in de duinen ter hoogte van Westhove, Oostkapelle (JW). Later zijn deze vogels echter niet meer gezien. Jaloersmakend was de waarneming van twee Bij eneters bij de Vierhoogten bij Oostkapelle op 08/06 (JW). Deze vogels waren enkele minuten mooi foeragerend te zien, maar waren daarna spoorloos. Op 11/06 liepen twee mannetjes Strandplevier in het Vroon (J. Jansen). Bijzonder leuk waren de twee Poelruiters die op 13/06 in het Vroon werden ontdekt (CB). Beide vogels bleven tot de avond van

't Zwelmpje | 2012 | | pagina 6