September m- m Oktober De Steltkluut die JH op 02/09 in het Vroon zag staan, betekende de eerste septemberwaarneming van deze soort op Walcheren. Tegenwoordig nog zeldzamer op Walcheren is de Graszanger, die RS en JW diezelfde dag vanaf het puinpad van WK zagen. Op de Nolle werden deze dag drie langstrekkende Ortolanen genoteerd (RoJ, SL). Op 03/09 was een Draaihals aanwezig op de restanten van camping Moens in het Vroon (SL e.a.) en vloog een Duinpieper over de Nolle (RS). In totaal werden er in september niet minder dan tien trekkende Visarenden gemeld, waarvan zes over WK (div). Op veel septemberdagen werd er zeetrek geteld bij WK. Dit leverde naast de gebruikelijke soorten en aantallen ook heel wat leuke waarne mingen op. Het meest spectaculair waren zonder twijfel de Noordse Pijlstormvogels, waarvan er in totaal deze maand niet minder dan 566 langs vlogen. Topdagen waren 07/09 (134 ex), 08/09 (240 ex) en 14/09 (141 ex). Daarnaast was er dan eindelijk ook voor Walcheren een goed jaar met Vale Pijlstormvogels. In totaal werden er tussen 13/09 en 21/09 zeven genoteerd, waarvan zowel op 20/09 als ook op 21/09 twee exemplaren. Visarend, Westkapelle, 3 september 2011. Foto: Jaco Walhout Enkele andere totalen: Grauwe Pijlstormvogel 55, Vaal Stormvogeltje (slechts) 2, Middelste Jager 6 en Kleinste Jager 6. Op 07/09 passeerden er een Grauwe Franjepoot en Vorkstaartmeeuw (JW, SL, TL) en ontdekte PAW een uitzonderlijke vroege Rosse Franjepoot in het Vroon. Deze vogel bleef tot 14/09. RS zag op 07/09 enkele minuten een jagende juveniele Steppekiekendief in het Zandvoort- weggebied. Dit was pas de vierde ooit op Walcheren, maar ingeschakelde hulptroepen kwamen te laat. Op 09/09 vlogen er behalve weer een Grauwe Franjepoot ook 39 Kleine Strandlopers langs WK (JW, TL). Curieus was op diezelfde dag de waarneming van een Sperwergras mus, kort ter plaatse onder de auto van T. Jansen, op de Westkappelsche zeedijk. Onverwacht was het mannetje Kleine Bonte Specht op de parkeerplaats bij de Nolledijk op 10/09 (CB, TL). Bijzonder fraai was de juveniele Step pekiekendief die later die morgen een halfuurtje rond hing ten noordoosten van WK (CB, PG, TL, FA). Toen iedereen dacht dat de vogel kwijt was, vond PAW hem aan het begin van de middag enkele kilometers zuidelijker terug. In de hoek Baaiweg Melsesweg konden vervolgens nog heel wat mensen aanschuiven. Pogingen om de vogel op de Nolledijk op te pikken hadden geen succes, al werd er wel 14 't Zwelmpje 27e jaargang, nummer 1, augustus 2012 Vorkstaartmeeuw, Westkapelle, 17 september 2011. Bladkoning, Camping Moens, 28 september 2011. Foto: Corstiaan Beeke Foto: Corstiaan Beeke twee keer een 'spannende' kiekendief gezien (Grauwe of Steppe, RS e.a.). Op 11/09 vloog een Morinelplevier met een groepje Bontbekplevieren mee langs WK (JW, PvT) en trok er een Ortolaan over de Nolle (PAW). PLM zag een dag later een Bokje in het Vroon. 15/09 was een aardige dag op de Nolle met o.a. 142 Lepelaars, drie Duinpiepers en twee Ortolanen (AvG). Op 16/09 was het daar nog leuker met vijf Grote Zilverreigers, een Steppekiekendief, een (of waarschijnlijk de) Kleine Bonte Specht en een Duinpieper (PAW, PLM, SL). Die dag zaten ook de eerste twee IJsgorzen van het najaar langs de Schoneweg bij WK (PAW). Leuk was de juveniele Vorkstaartmeeuw die op 17/09 een kwar tiertje aanwezig was voor 't Kiekuus (MK, CB, PAW). PAW maakte op de zeedijk op 18/09 een bijzondere foto van een Smelleken, zittend op het dak van de auto van een niets vermoedende vogelaar (zie pagina 3). Een dag later vloog alweer de derde Grauwe Franjepoot van dit najaar langs WK (PAW). Leuk, maar ook lastig was de Hop die op 21/09 door RS werd ontdekt in het zuidelijke deel van het Vroon. Diezelfde dag en ook op 23/09 werd de Hop zeer onregel matig op verschillende plaatsen gezien door een aantal gelukkigen, maar anderen zochten op verschillende dagen tevergeefs. Op 23/09 vlogen er ook een Parelduiker langs WK en een Grote Pieper over het Vroon (PAW). De 'bigday' die op 24/09 gehouden werd, leverde geen spectaculaire zeldzaamheden op, maar op de zeedijk van WK werden toen wel elf langstrekkende Grote Zilverreigers en een Vorkstaartmeeuw gezien. Bovendien werd deze dag een nationaal telpostrecord gevestigd voor Lepelaars, waarvan er niet minder dan 338 langs vlogen! Ook vermeldenswaar dig is het aantal van 325 Geoorde Futen dat eveneens op 24/09 op het Veerse Meer werd geteld (PB, CB, TL, JL). AvG zag die dag een Draaihals langs de Nolle vliegen. Op 25/09 vloog een Grote Pieper langs de Nolle (PAW) en een dag la ter eentje over de Veerse Poort (TK). Een Purperreiger was op 28/09 ter plaatse in een weiland langs de Hondegemse- weg, Serooskerke (A. Sterk) en op deze datum werden ook de eerste Bladkoningen van het najaar ontdekt: twee op de voormalige camping Moens (CB, TL) en eentje op het puinpad van WK (SL). PAW was die dag spekkoper met een Rosse Franjepoot, 't Vroon, 9 september 2011. Foto: Corstiaan Beeke overvliegende juveniele Roze Spreeuw over het opslagter rein van WK. Anderen moesten het doen met een overtrek kende Grote Pieper op dezelfde plek (RS) en een Duinpie per langs de Nolle (JW, TL). De maand eindigde met enkele aardige trekdagen op de Nolle. Op 29/09 passeerden hier zes Grote Zilverreigers, 103 Sperwers, een Bonte Kraai en een Europese Kanarie. Een dag later vlogen er onder meer 80 Sperwers en een Rode Wouw langs. PR vond op 29/09 een Klapekster langs de Schoneweg, WK en RoJ zag een Bladkoning langs de Hogeweg, WK. Op 30/09 werden een Bokje en een Draaihals gezien in Oranjezon (AJ) en zaten er Bladkoningen op de begraafplaats van WK en in de tuin van JT, eveneens te WK. Op 01/10 vlogen zes Grote Zilverreigers en een Kla pekster langs de Nolle (AvG, GD, PAW). Op de restanten van camping Moens zaten twee Bladkoningen (CB, JK), waarvan er zeker eentje bleef tot 04/10. Op 01/10 vlogen verder twee Grote Piepers over WK (PB, TL) en waren vier Baardmannetjes aanwezig in het Vroon (TL). In de tuin van JT was nog een Bladkoning aanwezig. Ook op 02/10 werd een overtrekkende Grote Pieper gemeld, ditmaal van de Nolle (AvG). Een dag later zat weer een Bladkoning op de begraafplaats van WK (PAW). Een stevige ZW tot WZW wind zorgde van 04/10 tot 06/10 voor een paar aardige dagen op WK, met in totaal 107 Grauwe Pijlstormvogels, 15 Noord se Pijlstormvogels, 7 Vale Stormvogeltjes, 1 Rosse Fran- jepoot, 21 Grote Jagers, 22 Middelste Jagers, 70 Kleine Jagers en 10 Kleinste Jagers. Daarna volgde de absolute topdag (07/10), die eigenlijk te mooi was om samen te vat ten. Er passeerden onder meer twee Parelduikers, 26 Grau we Pijlstormvogels, 26 Noordse Pijlstormvogels, een Stormvogeltje, 34 Vale Stormvogeltjes, 1052 Jan-van genten, 15 Rosse Franjepoten, 28 Middelste Jagers, 210 Kleine Jagers, 9 Kleinste Jagers, 363 Grote Jagers, 9 Vorkstaartmeeuwen en een Papegaaiduiker. Een dag later was het nog steeds leuk met zeetrek, met onder meer 25 Vale Stormvogeltjes, 3 Rosse Franjepoten, 80 Grote 27e jaargang, nummer 1, augustus 2012 't Zwelmpje 15

't Zwelmpje | 2012 | | pagina 8