Roodstuitzwaluw V ter plaatse bij Westkapelle 1 mei 2012. Na een prachtige Breskensdag op Koninginnedag sta ik om 07.00 uur in 't Kiek'uus op de zeedijk van Westkapelle. Ik sta er niet alleen, ook Gerard Troost en Sander Lilipaly zijn er. Ik kom niet zo vaak meer op de zeedijk en merk nu pas dat het niet meer het Kiek'uus van vroeger is. Het is geheel vernieuwd, uitgerust met tekst en foto's van Walcherse vogelaarshand en is bovendien enkele tientallen meters richting Westkapelle verplaatst. Het eist maar even mijn aandacht: er moet namelijk geteld worden. De wind komt uit de noordoosthoek en is vrij zwak. Er valt een spatje regen en er dreigt meer te vallen, getuige donkere wolken. We voorspellen steltlopertrek, die vaak op grote hoogte plaatsvindt maar door regen naar beneden gedwongen wordt. Al snel zien we ze: Kanoeten, Rosse Grutto's en Tureluurs, in groepen op grote hoogte voorbijsnellend, normaal gesproken buiten het gezichtsveld van de trektellers, maar nu zichtbaar. De meeste vogels zijn in zomerkleed. Met de tropische lucht nog tussen de veren op weg naar hun broedgebieden in de toendra- en taigazones van het hoge noorden. Misschien zijn het wel dezelfde vogels die ik in januari op het strand van het West-Afrikaanse Guinee zag foerageren. Regelmatig wordt de aandacht verlegd naar passerende groepjes Gele Kwikstaarten en andere zangers, maar vooral de Boerenzwaluwen krijgen onze grondige aandacht. Het is mei en de kans op Roodstuitzwaluw is nu het grootst. Het wekt dan ook geen grote verbazing als Sander opeens roept: "Roodstuit!". De vogel in kwestie is snel opgepikt door Gerard en mij. Het blijkt gelukkig geen snel passerende vogel, zoals dat bij Breskens altijd het geval is. Nee, de vogel fladdert heen en weer boven de plassen van het Noorder vroon. Regelmatig hangt hij tussen andere zwaluwen stil op de wind. Dichtbij is het niet, maar gedrieën genieten we met volle teugen van deze karakteristieke vogel. Een waarneming van een Roodstuitzwaluw op Westkapelle is toch wat anders dan een waarneming op telpost Breskens, hoewel Breskens hemelsbreed zich maar op weinig kilome ters afstand bevindt. We zien een lichte stuit, een nekband- je, een zwarte onderstaart en een licht gezicht. Wat bewijs- foto's zijn snel gemaakt. Wat gaat de vogel doen? Blijft hij hangen of kunnen we hem op de Walcheren-sms-groep als ter plaatse zetten en vogelaars van hun bed of ontbijttafel halen? De zwaluw maakt geen aanstalten om door te gaan, maar vliegt heen en weer met wat Boerenzwaluwen. Het waarschuwings systeem wordt in werking gezet en Gerard en ik nemen de auto om dichter bij de vogel te komen. Dat lukt langs de Hogeweg. De vogel vliegt heen en weer maar blijft wel steevast op een redelijke hoogte rondvliegen. Jan Tuin komt aanfietsen, bekijkt de vogel en rijdt dan weer snel naar zijn koffie. Hij had zich juist aan de keukentafel gezet voor een mok koffie toen de sms kwam. Gerard en ik keren na een kwartier langzaam terug naar de zeedijk. De toege snelde Pim Wolf en Jaco Walhout moeten daar teleurgesteld worden. De vogel laat zich vanaf de zeedijk niet meer zien ondanks stevig zoeken. Na een uur is het duidelijk: de vogel heeft zijn weg vervolgd. Richting noord of juist richting zuid zoals veel zwaluwen in het voorjaar blijken te doen langs de Walcherse kust? De Roodstuitzwaluw blijft erg zeldzaam op Walcheren. Dit betreft de vijfde waarneming sinds de soort in oktober 2001 voor het eerst werd vastgesteld op Walcheren. De meest recente was een paar dagen vóór onze waarneming: op 29 april zag Arjen van Gilst bij Dishoek binnen enkele uren maar liefst tweemaal een Roodstuitzwaluw passeren, beide keren richting het zuidoosten. Rob Sponselee zag er eentje op 22 april 2010 op dezelfde plaats als wij hem hadden. Deze vogel was een kwartier lang ter plaatse, maar verdween ook al weer snel. In het najaar is de soort een stuk zeldzamer in Nederland en toch vonden de eerste twee Walcherse waarnemingen in het najaar plaats. Op 5 oktober 2001 passeerde een vogel telpost De Nolle. Zelf zag ik, samen met Pim Wolf, vanaf De Nolle een vogel mooi langsvliegen op 22 november 2002. De late datum gaf deze waarneming nog meer indruk. Wat mij betreft blijft de Roodstuitzwaluw zeldzaam. Tekst en foto's: Johannes Luiten 27e jaargang, nummer 2, december 2012 jjd 't Zwelmpje 11

't Zwelmpje | 2012 | | pagina 11