ROEPENDE lande bi 1 Aziatische Goudplevier, Zandvoortweg, 21 mei 2012. Foto: Corstiaan Beeke Gerard hier op vrijdagavond 18 mei drie exemplaren. Mijn vogelrondje met Jaap Kolijn op zaterdag 19 mei startte weer in de Zandvoortse. Gezellig keuvelend over dit fraaie gebied waren we bij de Stenen Kruisweg aangekomen. Daar waren de Goudplevieren alweer snel gevonden. Vanuit de auto zagen we met de kijker al dat de 'nieuwe' vogel beduidend kleiner oogde. We stapten uit en bekeken de vogel uitgebreid door de telescoop. We hadden geen vogelgids bij ons, dus we moesten het doen met wat we op onze eigen harde schijven hadden staan. De vogel was ten opzichte van de Goudplevieren dus echt flink kleiner, ranker gebouwd, leek wat langere poten te hebben, had veel minder geel en meer wit in de vleugel en mantel. Het zwart op de onderbuik was weliswaar wat vlekkerig, maar leek wat door te lopen tot achter de poten. Omdat de vogel vrij duidelijke witte tekening langs de vleugelboeg had, dachten we dat het geen Amerikaanse Goudplevier was, dus bleef Aziatische Goudplevier over. Of toch een wat klein uitgevallen gewone Goudplevier? We stelden intussen tevreden vast dat we óf vandaag weer het een en ander hadden bijgeleerd over Goudplevieren óf een zeldzame soort hadden ontdekt. We belden even met Thomas, die met Pieter op Westka- pelle aan het vogels kijken was, maar we werden niet heel veel wijzer. De eveneens gewaarschuwde Pim stond een kwartiertje later naast ons. Zijn conclusie was zo ongeveer dezelfde als die van ons: geen Amerikaan, Aziatische zou best kunnen, maar misschien toch ook een klein uitgeval len gewone Goudplevier. Dat veranderde toen de vogel opvloog. Ik had de vogel goed in de telescoop en Pim had zijn camera paraat. Overduidelijke grijze ondervleugels, en daarmee voor ons definitief een Aziaat! Snel werd de ont dekking via de telefoons de wereld in geslingerd. De vogel liet zich de rest van de dag en ook de daaropvol gende vijf dagen prima bekijken, meestal in gezelschap van de twee Goudplevieren. Er werden goede foto's gemaakt, waarin nog meer kleeddetails zichtbaar waren, maar ook de (in vlucht) voorbij de staart stekende poten. Deze Aziatische Goudplevier gaat de boeken in als de derde voor Walche ren, na eerdere gevallen in 1991 (13-15 september, weihoek Hoogelande en Zandvoortweggebied) en 2004 (14 januari - 21 februari, Zandvoortweggebied). Indien aanvaard is dit het 45e geval voor Nederland. Corstiaan Beeke Dinsdag 8 mei stapte ik niets vermoedend om half 7 op m*n fietsje om te gaan werken op Camping Janse. Zoals elke ochtend gebruik ik dit fietstochtje om een beetje wakker te worden en tegelijkertijd met een halfwakker oor de vogels te determineren die ik onderweg hoor. En af en toe zit er een geluid bij waar je opeens klaar wakker van wordt, tenminste deze morgen wel. Bijna aangekomen op de camping aan het einde van de Melsesweg dacht ik nog net twee keer "crex crex" te horen achter uit een veld met Italiaans raaigras. Met een wild verstoord wakker wordend hart spring ik m^n fietsje af. Maar na vijf minuten niks meer te horen ben ik weer op mijn fiets gestapt. Tijd om te werken. Om half 10 gingen we koffie drinken maar al die tijd zaten die twee korte roepjes "crex crex" nog steeds dwars. Daar om voor de zekerheid op waarneming.nl gegooid. Met een vraagteken, omdat ik er ook niet helemaal 100% zeker van was. Ik nam me voor 's avonds laat weer te gaan luisteren voor de zekerheid. Aan het einde van de middag rond een uur of vier kreeg ik een verblijdend sms'je van Jan Tuin via de Walche- ren-sms-groep dat de Kwartelkoning die ik meende ge hoord te hebben, klopte! Het laatste stukje dat ik nog moest bestraten op de camping ging er heel vlotjes in om zo snel mogelijk ook nog even te gaan luisteren. Aangekomen was Jan Tuin nog aanwezig samen met Rob Sponselee en Peter Roelse. De vogel riep om de tien minuten een paar keer. Hier hoorde ik pas dat het een redelijk zeldzame dwaalgast is voor Walcheren. De eerste vogel die op Walcheren ont dekt is, was op 5 juni 1995 door Jaco Walhout om 23.30 uur in een grasland langs de Groeneweg in Middelburg. Deze vogel was aanwezig tot 7 juni. Op 25 mei 1998 werden er twee exemplaren gehoord in een luzerneakker aan de Kruis weg in Middelburg. Deze twee waren aanwezig tot 1 juni. En nu, veertien jaar later, had ik het geluk er één te mogen ontdekken. Deze vogel bleef aanwezig tot 12 mei. Hoe het precies met deze vogel is afgelopen zullen we nooit weten, maar 's middags 12 mei was het gras gemaaid... Bart Schot 27e jaargang, nummer 2, december 2012 't Zwelmpje 13

't Zwelmpje | 2012 | | pagina 13