Aziatische Goudplevier kwam uit Engeland en ging naar Den Helder Op 28 juni 2012 was een adult zomerkleed Aziatische Goudplevier kort ter plaatse in het Noordervroon bij Westkapelle. Dit arti keltje is een kort verslag van wat ik me er nog van kan herinneren. Nadat de kinderen naar school waren pakte ik de fiets voor het wekelijkse "klutenrondje" naar het Noordervroon. De Kluten waren nog druk bezig met het broedseizoen; vervolglegsels werden bebroed en kleine jongen werden verdedigd. De Dwergsterns en Strandplevieren waren er nog, maar hun broedseizoen leek mislukt. De eerste arctische trekvogels zoals Kanoet en Bonte Strandloper waren er al weer. Verder was het met drie Witgatjes en twee Grutto's vrij rustig qua steltlopers. Aangekomen bij het uitzichtpunt van de noordelijke plas aan de K. de Vosweg dacht ik met het blote oog een adult zomerkleed Zilverplevier te zien. Mijn gedachten kwamen uit bij Zilverplevier, omdat de vogel alleen was en een grote witte boa had met veel zwart op borst en buik. De vogel foerageerde aan de voorrand van het grote eiland. Ik pakte de verrekijker erbij om de broedende Kluten te tellen. Toen tijdens het scannen van het eiland de plevier door mijn beeld liep vond ik het wel een rare Zilverplevier. Het leek meer op een Goudplevier, maar die was het ook niet want de rug was veel te grijs en de vogel stond voor een Goud plevier vrij hoog op de poten. Snel de telescoop erbij ge pakt. De vogel liep rustig te foerageren op een afstand van ongeveer dertig meter en liet zich prima bekijken. Het was me duidelijk geworden dat dit een Amerikaanse of Aziati sche Goudplevier was. Ik had geen boek mee en kende de verschillen niet uit mijn hoofd. Mijn wandelend vogelboek was kort daarvoor over het Noordervroon de Noordzee opgevlogen om zeevogels te tellen dus die kon ik ook niet raadplegen. Snel maakte ik door de telescoop wat records hots met de pocketcamera (Canon IXUS 230HS). Net op tijd, want even later vlogen alle vogels op voor een roofvogel. De plevier vloog weg in de richting van de Hogeweg en leek daar te landen aan de zuidzijde van de weg. Ik besloot om eerst even de telling af te maken en de Walcherse vogelaars in te lichten over de waarneming. Ik dacht in eerste instantie aan een Amerikaanse Goudplevier vanwege de duidelijk afgescheiden brede witte boa en veel zwart op de buik. Aan de Moensweg trof ik een vogelaar op leeftijd uit het midden des lands (helaas naam vergeten) die daar naar de steltlopers stond te kijken. Hij vroeg of ik daarnet ook de Amerikaanse Goudplevier had gezien. Hij had ervaring met soort en dacht dat het een Amerikaan was. Toen ik even later bij de Hogeweg aankwam, bleek de vogel onvindbaar. Ondertussen kwamen diverse vogelaars aangesneld. Ik kon hen helaas alleen maar de plaatjes op het fototoestel laten zien. Thuisgekomen heb ik de foto's op de pc bekeken met het vogelboek erbij. De foto's waren bruikbaar voor determinatie. Op basis van de handpenpro- jectie bleek het toch een Aziatische Goudplevier te zijn. Een brede witte boa met het vele zwart op de buik bleek ook prima te passen bij Aziatische goudplevier. In het vogel boek (de ANWB-vogelgids) stond een overtuigend plaatje met de tekst: sommige zijn net zo zwart als Amerikaanse. Op de foto's was te zien dat de vogel een vreemd toefle ve ren op de kop had: de dekveren achter op de kop stonden om een onduidelijke reden een beetje overeind. Hierdoor was de vogel individueel herkenbaar. Wat bleek: op 24 juni was de vogel in Cley (Groot-Brittanië) gefotografeerd, dat is 230 km ten Noordwesten van Westkapelle (foto van die vogel staat op www.surfbirds.com). Op 28 juni verbleef de vogel dus kort in het Noordervroon. Op 3 en 4 juli kon de vogel door tientallen vogelaars bewonderd worden bij Den Helder (180 km NNO van Westkapelle). Vanaf daar was het maar een klein stapje naar Texel waar de vogel van 8 t/m 10 juli werd gezien op Eierland. Saillant detail is dat de Aziatische Goudplevier op exact dezelfde plek opdook waar ik ooit al eens tegen een Vorkstaartplevier aanliep. Plekje om in de gaten te houden! Tekst en foto's: Floor Arts 27e jaargang, nummer 2, december 2012 jjd 't Zweimpje 5

't Zwelmpje | 2012 | | pagina 5