Aanbevelingen voor beheer Tot slot Omdat dit artikel gebaseerd is op telresultaten zijn exac te oorzaken van mislukken niet bekend; het individueel volgen van nesten en paren met jongen is daarvoor een vereiste. Desondanks kunnen wel wat oorzaken afgeleid worden. Kluten verdedigen hun nest en jongen fel tegen predators. Het prederen van eieren gebeurt dan ook meest al op momenten van grote paniek in de kolonie. Paniek in de kolonie werd regelmatig veroorzaakt door overvliegen de roofvogels of grote meeuwen. De koeien die het gebied begrazen liepen soms door de kolonie en veroorzaakten daarbij grote paniek. Het is bekend dat nesten vertrapt kun nen worden door grazende koeien. Wanneer de broedende vogels zijn afgeleid en weg zijn bij het nest of bij de jongen grijpen predators hun kans. Eenmaal (op 24 juni 2011) zag ik dat een volwassen Kokmeeuw een enkele dagen oude Kluut greep en doorslikte. Zowel volwassen als jonge Kluten worden gepredeerd door jagende roofvogels. Op 25 april 2011 fotografeerde Jaco Walhout een Slechtvalk die een broedende Kluut sloeg op het nest. Op 17 juni 2011 sloeg een Havik een juveniele Kluut. Dergelijke waarnemingen spreken tot de verbeelding maar zijn meer uitzondering dan regel. De grootste verliezen bij de Kluten in het Noordervroon worden geleden als de jongen net uit het ei zijn gekomen. In de eerste dagen van hun leven zijn de Kluten zeer kwets baar. Het zijn nestvlieders en ze moeten zelf voor hun eten zorgen. In de eerste dagen zijn dat kleine vliegjes en mug gen die ze van de grond of van het water pikken. Bij koud of nat weer lukt het de pullen niet om voldoende voedsel te vinden en is de sterfte onder de jongen bijzonder groot. Zo wel de tijd om voedsel te zoeken (omdat ze steeds moeten schuilen onder de veren van de ouders) als de hoeveelheid voedsel (minder insecten) zijn beperkt bij koud en nat weer. Resultaten van de wekelijkse tellingen bevestigden dat in jaren met een slecht broedsucces het met name mis ging in de eerste week nadat de jongen uit het ei kropen. Kluten prefereren een open waterrijk landschap. Van april t/m juli verblijven Kluten in het Noordervroon om te broeden en hun jongen groot te brengen. Verstoring in die periode is niet gewenst. Probeer de grazende koeien bij de nesten weg te houden. Nesten en jongen die als gevolg van verstoring alleen worden gelaten zijn zeer kwetsbaar voor predatie. In april en mei vestigen de Kluten zich in het gebied. Veilige broedplaatsen zoals broedeilanden moeten dan beschikbaar zijn. Van mei t/m juli zijn er jongen. In de eerste weken zijn kleine insecten van levensbelang voor de jongen. Zorg voor voldoende kruidenrijk grasland waar veel insecten kunnen leven. De volwassen Kluten en de grotere jongen foerageren in ondiep slibrijk water waar ze met hun snavel bodemdieren uit het slik zeven. Kluten verdedigen een voedselterritorium voor hun jongen: zorg voor vol doende oeverlengte grenzend aan ondiep slibrijk water. Foeragerende Kluutpul, Noordervroon, 26 mei 2012. Foto: Johnny Rommens Kluten zijn prachtige vogels om te zien. Ga eens kijken en luisteren in het Noordervroon hoe ze elkaar het hof maken, strootjes gooien als ze zich zitten te vervelen op het nest, de jongen opwarmen onder de vleugels, een overvliegende roofvogel aanvallen of een voedselterritorium verdedigen tegen soortgenoten. Floor Arts 27e jaargang, nummer 2, december 2012 't Zwelmpje 9

't Zwelmpje | 2012 | | pagina 9