Basiliek van Heilige Willibrordus te Hulst MONUMENTENWACHT ARCHEOLOGIE SCHIEDBEOEFENING. MONUMENTENZOI MUSEA REEKTALEN Waarschijnlijk is de basiliek van Hulst rond het jaar 1200 gebouwd. Van het eerste bouwwerk, dat van geringere omvang was dan het huidige gebouw, zijn alleen de vier zware torenpilaren en fragmenten in het transept over. Tot aan 1400 is niet zo erg veel van de bouwgeschiedenis bekend. Rond 1400 is de toren vernieuwd door Laureyns van der Leyen uit Gent; tussen 1430 en 1442 werd het transept vergroot en zijn twee kapellen aangebouwd. Vanaf 1460 is men begonnen met het vergroten van de kerk. De Basiliek van de H. Willibrordus is een goed voorbeeld van een laatgotische kruisbasiliek. Het is niet alleen een bedehuis, maar ook een toonbeeld van stedelijke macht en prestige. Deze basiliek is weliswaar een schaal kleiner dan de grote voorbeelden uit Antwerpen, Breda en Den Bosch, maar daar staat tegenover dat ze van een innemende eenvoud is; de beginselen van de Scheldegotiek zijn op elementaire wijze vormgegeven en voor een belangrijk deel zijn authentieke materialen nog aanwezig: het gebouw is nog 'helemaal echt'. Karakteristieke kerk Bijzonder karakteristiek voor deze basiliek is de plaats van de toren óp of eigenlijk in de kruising van het schip en het transept. Dit is voor Nederland ongebruikelijk maar in Vlaanderen destijds vaak toegepast. Ook door de vrijwel authentieke westgevel, waaraan nog tot in 1534 geheel in gotische vormen en rijk aan prachtig laatgotisch beeldhouwwerk werd gehakt, valt deze basiliek op. Aan de westgevel ontbreekt de voor Nederland zo kenmerkende westtoren, wat het gevelbeeld zo typisch maakt. Eveneens uitzonderlijk is de geschiedenis van de torenspits van Hulst. Opeenvolgende bovenbouwen op de middeleeuwse torenromp sneuvelden door brand: in 1469, 1562, 1663 en 1876. Na de laatste brand in 1876 herbouwde P.J.H. Cuypers de torenbekroning met toevoeging van een stenen verdieping. In 1944 velde het oorlogsgeweld ook deze spits. De prijsvraag voor een nieuw ontwerp werd gewonnen door de Aalsmeerse architect Jan Brouwer: een torenbekroning in moderne, op de gotiek geïnspireerde vormen. De basiliek en haar huidige spits zijn hiermee een markante symbiose van gotiek en de presentatie van een bezield ontwerper uit de jaren vijftig. Het ontwerp werd overigens geheel in beton uitgevoerd, terwijl de betonnen spits door de architect met natuursteenbekleding werd voorgesteld. Ineke Pey noemt de toren in haar boek De Sint-Willibroduskerk te Hulst in nieuwe luister, na restitutie en restauratie, 1806-1958 "elegant en een witte raaf in het Nederlandse torenpanorama". Op 22 juni 1935 is de kerk op verzoek van Mgr. P. Hopmans door Paus Pius XI tot basiliek verhe ven. Op zondag 3 juli 2005 heeft Mgr. M. Muskens, bis schop van Breda, in de basiliek het Wapen met de daarbij behorende Oorkonde onthuld. Restauratie in laatste decennium vorige eeuw Gedurende de laatste tien jaar van de vorige eeuw was de basiliek onderwerp van grote (monumenten-) zorg: het Etteringe tufsteen van de restauratie in de jaren '30 was 'op', verroeste brugstaven, lekkende goten, versleten beeldhouwwerk. Achteraf gezien is het niet toekennen van subsidie in het begin van de jaren '90 goed geweest om tot een uitgebalanceerde manier van restaureren te komen. Authentieke elementen zijn waar nodig geconserveerd om de oorspronkelijke context zoveel mogelijk te handhaven. De in de jaren '30 van de vorige eeuw aangebrachte sierstukken op de steunberen zijn niet teruggeplaatst maar aan de hand van oude foto's vervangen door 22 zorgvul dig geconstrueerde pinakels, opgesierd met beeldhouw werk van Ton Mooy. De gerestau reerde westgevel illustreert duidelijk de genuanceerde werkwijze tijdens deze restauratieopdracht. De gevel werd gecompleteerd door de plaatsing van een beeld van Toon Grassens in de topgevelnis die sinds mensenheugenis leeg was. Ook hier gaat oud en eigentijds samen: een Willibrordus in gotische stijl, maar toch op subtiele wijze eigentijds, al was het alleen maar omdat het in de hand getoonde torenmodel het twintigste-eeuwse ontwerp van Theo Verlaan is. Voor liefhebbers van bouwkunst laat deze gevel zich lezen als een spannend boek! Ook buiten de restauratieactiviteiten om leverde de restauratiecommissie nog een belangrijke bijdrage aan het totaalresultaat door enige toevoegingen aan het kerkinterieur: een nieuwe lichtinstallatie, een nieuw glazen toegangsportaal, sanitaire voorzieningen en het monumentale hekwerk (van de hand van Rein Tupker) dwars door het kerkprofiel is een ware verrijking van het interieur. Restauratie in beeld Binnenkort komt het boek De Basiliek in Beeld uit. Naast de foto's die hoofdzaak zijn, geeft dit boek informatie over het verloop van de moeizame, spannende maar perfecte restauratie. Het boek (120 pagina's in A4- formaat met 16 bladzijden kleurendruk) is samengesteld door Piet Hamelink en te bestellen via e-mail pehamelink@zeelandnet.nl of telefoon 0114-313477. De kosten van het boek zijn 24,95. Open Monumentendag Op zaterdag 10 september, Open Monumentendag 2005, wordt in de Basiliek van de H. Willibrordus de hele dag ruim aandacht besteed aan het thema 'religieus erfgoed'. Voor een overzicht van het programma kunt u terecht in de special bij deze Zeeuws Erfgoed. De basiliek van Hulst met haar twintigste-eeuwse torenspits en eigentijdse Willibrordes (foto 's Restauratie Basiliek). Zeeuws Erfgoed 11

Zeeuws Erfgoed | 2005 | | pagina 11