Schrijver Rob Ruggenberg 'Wie van de zeventiende eeuw houdt, kan niet om Zeeland heen' Rob Ruggenberg is de auteur van historische jeugdromans waarin de harde werkelijkheid niet wordt verbloemd. Sommige, zoals de eersteling Waterdunen (2006) en Haaieneiland (2015), hebben stevige Zeeuwse connecties. "Ik was altijd al gek op de zee," vertelt Rob. "Ik ben opgegroeid in Wassenaar, als arbeiderskind tussen de rijken. Geld voor vakanties hadden we niet, maar we hadden de zee. Mijn zomers bracht ik door op het strand, tien minuten op de fiets. Ik werd lid van het Zeekadetkorps en ik spaarde plaatjes van zeeschepen. Als puber was ik zelfs lid van de reddingsbrigade - maar écht naar zee ging ik pas in Zeeland. Bij de marine werd ik als beginnend telegrafist geplaatst op het sguadron mijnenvegers dat toen in Vlissingen gestationeerd was. Aan boord van zo'n klein schip, in die tijd waren mijnenvegers nog van hout, kreeg ik mijn zeedoop. Ik zie me nog aan dek staan, die allereerste keer, 's morgens vroeg de Westerschelde uit, die verdwijnende duinen, de vuurtoren van Westkapelle in de ochtendzon, zo verschrikkelijk mooi. Op die mijnenveger maakte ik mijn eerste windkracht 9 mee, zag ik voor het eerst dode mensen, een vissersboot die was omgeslagen. Ik hou van Vlissingen, van die eeuwige wind daar, die ranke Sint-Jacobstoren die je al vanuit zee ziet. De zee die er altijd dichtbij is." "Nadat ik anderhalfjaar in de West was geweest keerde ik terug naar Vlissingen, als lid van de bemanning die de nieuwe fregatten ging proefvaren die toen bij De Schelde werden gebouwd. Andere bemanningsleden baalden omdat ze Vlissingen zo ver weg vonden, maar ik vond het heerlijk. Terug in Zeeland! Jaren later kwamen mijn boeken. Als je van de zeventiende eeuw houdt, zoals ik, kun je gewoon niet om Zeeland heen. Waar je dan ook kijkt in onze snel groter wordende wereld, overal kom je Zeeuwen tegen. Werkelijk overal. Dat avontuurlijke, die nieuwsgierigheid, die durf, dat doorzetten, dat spreekt mij aan. Zo vloeien dus mijn liefde voor Zeeland en de zee en de onderwerpen waarover ik schrijf naadloos in elkaar over. In vrijwel elk boek komen Zeeuwen voor." Zeeuws Erfgoed 3 december 2016 04

Zeeuws Erfgoed | 2016 | | pagina 3