Provinciale boerderij-inventarisatie Walcheren afgerond Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en Stichting Landschapsbeheer Zeeland hebben in november het eerste deel van de provinciale boerderij-inventarisatie, in de regio Walcheren, afgerond. Het afgelopen halfjaar bezochten een tiental deskundige veldwerkers om en nabij de zeventig Walcherse boerderijcomplexen met een hoge cultuurhistorische waarde. De inventarisatiewerkzaamheden op Walcheren werden uitgevoerd in het kader van het project 'Inventarisatie cultuurhistorisch waardevolle boerderijen van provinciaal belang', een opdracht van de Provincie Zeeland voor de periode 2016-2017. Uitgangspunt van de Provincie is, om aan de hand van de uitkomsten van de algehele inventarisatie, een definitieve lijst met cultuurhistorisch zeer waardevolle boerderijcomplexen in Zeeland samen te stellen. Deze definitieve selectie zal vervolgens worden ingebed in toekomstig beleid, waarin behoud van dit Zeeuwse agrarische erfgoed zo goed mogelijk geborgd zal worden. De boer op Aan de inventarisatie op Walcheren werkten zowel vaste medewerkers van de SCEZ en SLZ als een tiental erfgoed- vrijwilligers mee. Na deelname aan de pilotdag Walcheren, medio maart van dit jaar, gingen de veldwerkers enthousiast de boer op. Tijdens het 'erfbezoek' werd niet alleen de erfbebouwing, maar ook het erf en de erf- bestrating en -beplanting vastgelegd. Hierbij werd menig veldwerker regelmatig door de boerderij-eigenaar van nuttige (historische) informatie voorzien. Behalve naar de cultuurhistorische waarden werd ook gekeken naar de onderhoudsstaat en de ruimtelijke ligging van het boerderijcomplex. Uitgebreide inventarisatie De meeste bezochte boerderijen waren ruim tien jaar geleden ook al eens geïnventariseerd in het kader van de omvangrijke provinciale boerderij-inventarisatie, die in 2004-2005 eveneens in opdracht van de Provincie Zeeland plaatsvond. Toen werd het merendeel van alle historische boerderijcomplexen - van voor 1960 - vanaf de openbare weg in kaart gebracht. De huidige inventarisatie is in omvang veel kleinschaliger (selectie van 426 cultuur historisch zeer waardevolle boerderijcomplexen in Zeeland), maar wordt daarentegen veel uitgebreider uitgevoerd. Op deze manier wordt een goed beeld verkregen van de huidige aanwezige cultuurhistorische waarden en de onderhoudsstaat van de erfbebouwing, de erfbeplanting en de erfinrichting. Enthousiaste veldwerkers Terugkijkend op de inventarisatie op Walcheren valt vooral het grote enthousiasme van de veldwerkers op, wat onder andere goed tot uiting komt in de aangeleverde (beeld)- gegevens. Diverse vrijwilligers, die bij aanvang van het project lieten weten geen boerderijspecialisten te zijn, zijn volledig in de ban geraakt van 'de Zeeuwse boerderij' met al haar opslagschuren, keten en kotjes, hekwerken, huisweiden én niet te vergeten haar bewoners. De meeste Walcherse vrijwilligers werken inmiddels ook mee aan de inventarisatiewerkzaamheden op de Bevelanden, die momenteel in volle gang zijn. Interesse? De komende maanden zullen ook inventarisatie werkzaamheden worden uitgevoerd op boerderijen in de regio's Schouwen-Duiveland en Tholen. Hebt u kennis van historische boerderijen en/of ervaring met inventarisatie werkzaamheden en bent u geïnteresseerd in deelname aan deze inventarisatie, dan kunt u contact opnemen met Marinus van Dintel (mp.van.dintel@scez.nl), adviseur cultuurhistorie en monumenten en tevens projectleider van de boerderij-inventarisatie. Boerderijcomplex aan de Prelaatweg in Westkapelle. Zeeuws Erfgoed 7 december 2016 04

Zeeuws Erfgoed | 2016 | | pagina 7