Europees Erfgoedjaar: Zeeland is Europeser dan je denkt IdifiM Hoe Europees is het Zeeuwse erfgoed? Nu het jaar 2018 is uitgeroepen tot Europees Jaar van het Cultureel Erfgoed kan iedereen dat een jaar lang ontdekken. En het is misschien wel meer dan je zou verwachten. Of het nu om pelgrimsroutes gaat, de opkomst van het badtoerisme, de Atlantikwall of de handelsroutes waar Zeeland - al in de Romeinse tijd - onderdeel van was, ze maken niet alleen deel uit van de Zeeuwse geschiedenis en cultuur maar zijn ook ingebed in die van Europa. In het Europees Jaar van het Cultureel Erfgoed staat de maand maart in het teken van 'water' (foto Marinus van Dintel). fffuropeForCulturc Maar vanuit Zeeland liepen ook handelsstromen naar landen binnen Europa. Er waren handelsrelaties met het nabijgelegen Vlaanderen en Brabant, en met verder weg gelegen delen van Europa. Er was een - bescheiden - vaart op het Middellandse Zeegebied. En al in de late middeleeuwen werden in Zeeland wijn uit Frankrijk, wol uit Engeland en hout, graan en huiden uit het Oostzeegebied aangevoerd. Ook op het Iberisch schiereiland werd gevaren; daarvandaan kwamen zout, citrusvruchten, vijgen en noten. Omgekeerd waren de belangrijkste Zeeuwse export producten graan, met name Zeeuwse tarwe, meekrap en andere landbouwproducten. Ook specerijen en cacao vonden vanuit de Zeeuwse havens hun weg naar de Europese handelssteden. Rond het midden van de zestiende eeuw waren Middelburg, Zierikzee, Vlissingen, Veere en Arnemuiden belangrijke handelshavens. Veere had het alleenrecht verworven op de verhandeling van producten uit Schotland, zoals wol, linnen, zalm en leer. De sterke handelspositie van Zierikzee, die vooral was gebaseerd op handelsrelaties binnen Europa, ging midden achttiende eeuw verloren. Eerder al waren in dat opzicht Arnemuiden en Veere gesneuveld. Aan het begin van de negentiende eeuw zakten ook de handel en Een heel jaar lang staat deze Europese connectie in erfgoed centraal. Onder het motto 'Erfgoed verbindt, Europa inspireert' wordt het publiek op allerlei manieren in contact gebracht met cultureel erfgoed, om te ervaren hoe internationaal en veelzijdig onze geschiedenis eigenlijk is. Water als bron van welvaart Elke maand van het Europese erfgoedjaar staat in het teken van een ander thema. Maart staat in het teken van water, in het bijzonder van de welvaart die Nederland aan de handel overzee, de visserij en de scheepsbouw ontleende. Daarbij denken we al snel aan de grote handelscompag nieën van de Gouden Eeuw: de Verenigde Oost-Indische Compagnie en de West-Indische Compagnie, die de wereld zeeën bevoeren, op andere continenten handelsnederzet tingen stichtten en nieuwe producten meebrachten naar het vaderland. Sitsen stoffen, porseleinen serviezen en een keur aan specerijen deden uit de Oost hun intrede, terwijl uit de West onder meer tabak, suiker en koffie naar Europa kwamen. Ook de beruchte slavenhandel, als onderdeel van de driehoekshandel tussen Europa, Afrika en Amerika, is daarmee verbonden. Zeeuws Erfgoed 7 maart 2018 01

Zeeuws Erfgoed | 2018 | | pagina 7