5:5 uitgewekendeze vond in Zuid-Holland een toevlugtsoord Philippus heeft zich op Zeeuwschen bodem bekend en beroemd gemaakt; en, wanneer onze nabuur, de Belg, ons het verwijt doet: „Philippe van Laensbeiig moins heureux que Simon •Stévin n'a pas encore de statue dans sa patrie" dan mo gen wij ons verontschuldigen met eene mindere ingenomen heid met standbeeldenmaar dan zijn wij daardoor voor ons gevoel nog niet bevredigd, wanneer wij omtrent de aanleiding tot het verwijt en omtrent de betrekkelijke gegrondheid er van in volslagene onkunde verkeeren. Reeds daarom komt het ons doelmatig voor om een ge deelte van het leven van onzen voormaligen gewestgenoot Philippus Lansbergen in het licht te stellendat van zijne zonen Pieter en Jacob was er naauw aan verbondenen vermits zij gezamenlijk en afzonderlijk op verschillend gebied zich zeer op den voorgrond hebben geplaatst, zoo stellen wij ons voor om een blik te slaan op de lotgevallen en op de verdiensten van den Goesschen predikant Philippus en van zijne zonende med. doctores Pieter en Jacob Lansbergen. Eene andere reden, die ons hiertoe aanspoort, is daarin gelegen, dat Philippus Lansbergen in een geneeskundigen strijd over het al of niet doelmatige om aan eene kraam vrouw Moschns toe te dienen de hoofdrol heeft vervuld zoodat wij door de uiteenzetting daarvan in de gelegenheid gesteld worden om de aandacht te vestigen op een geschil dat in het begin van de XVIle eeuw de Zeeuwsche genees kundigen bezig hield, een geschil, dat tot dus ver geheel onbekend is geblevenen waarvan de bijzonderhedenhoe wel meer van geschiedkundigen dan van wetenschappelijken aard voorkomen in eene belangrijke verzameling van schot- schriftjes, in het bezit van de Vereeniging van genees- en heelkundigen hl Zeeland. Philippus, de zoon van ÜANiëL Lansbergen, Heer van 1Le Protestantisme Beigeavantpendant et après les troubles du XVIe sièclepar vn Beige Bruxelles 1856 page 256.

Archief | 1862 | | pagina 53