69 heeren, niet zoo voetstoots door de deskundigen van dien tijd is aangenomenen het overigens voor zeker stellen dat de strijd over de toediening van Moschusin liet begin van de XVIP* eeuw gevoerd, bij het nageslacht, zonder groote schade nogtans voor de wetenschap in vergetelijkheid is geraakt en weggestorven. Maar hoe het zij, wij zijn geneigd om in de veroordeeling van de beide Goessche predikanten, het zwakste aandeel aan het geneeskundig element toe te kennen. Piiilippus en Pieter Lansbergen vielen als de slagtoffers van hun godsdienstig libe- ralismus, maar tevens als de beleedigers van eene partij, die reeds destijds te Goes teekenen van leven begon te geven eene partij die meermalen de godsdienst te baat nain om onder den schijn van de burgerlijke voorregten te helpen handhaven, een overwigt en eene bevoorregting van zich en de hunnen te verwervenen die vooral in den loop van de XVIIC eeuw met een afwisselend geluk in het strijdperk trad met de zoogenaamde vrijheidsgezindendie niet minder op hunne beurt en eveneens onder de leus van privilegiën- bescherming, magt en gezag als het doel van hun streven op het oog hadden. Intusschen boezemt ons het leven van den predikant Phi- lippds Lansbergen en van zijne zonen Pieter en Jacob te veel belangstelling in, om het verder niet nog van naderbij te beschouwen. Na zijne veroordeeling heeft Philippus Lansbergen zich in lateren tijd te Middelburg gevestigd en hoezeer het uitgesproken vonnis aan eene beroepbaarheid bij eene andere gemeente niet in den weg stondzoo is hij verder buiten 1L. Sciiköck maakt cr met geen woord melding van in zijne overigens volledige Historia Moschiad normam aeademiae naturae curiosorum con- seripta1682. 2) Wij maken dit op nit de omstandigheid dat hij aldaar begraven is. In het Register van de poorters der stadt Middetburch komt echter zijn naam tussehen de jaren 1613 en 1632 niet voor.

Archief | 1862 | | pagina 69