I. Instructie van 2 Maart 1574. Wilhelm, by der gratiën Godts prince van Oraengiën grave van Nassau, van Gatzenellenbogenvan Yianden, van Dietz, van Buerenvan Leerdametc., beere ende baron van Breda van Biest, van Grimbergen, van Arlay, van Nozeroy etc., borchgrave van Antwerpen ende van Besanekon, stadthoudere ende capiteyn-generael over Hollandt, Zeelandt, Westvries- landt ende Uuytreckt: Alsoo wy te deser onser compste in Zeelandt bevonden hebben noodich te wesendat om tselve landt voorts meer te bewaren ende te beschermen teghens de geweldige aenslaegen van den alghemeynen vaderlandts vyandt mede om neeringhe ende welvaert daerinue te doen wederkeeren ende florerenzekere ordinantie ende statuten gemaeckt te werden, volgende welcke de gouverneurs van den eylanden ende steden, midtsgaders andere hooftoflicierenelcx int zyne voortsaeu sullen hebben te reguleren ende over den heuren respectivelijck te ghebieden, mede op de middelen omme ten oncosten van der oirloghen te furneren, ende van alles goede correspondentie te houden met dien van Hollandt ende andere onse goede vrienden ende bondtghenotensoo hebben wy beschreven ghehadt, ende op den 9eü dach der maent van Januario lestleden by ons stadtsghewyse doen vergaederen bin nen der stadt Vlissing[h]en de gouverneurs ende gedeputeerden der steden van Ziericxzee, Vere ende Ylissinghen voorseyt ende henlieden int langhe voorghehoudenende oyck by ge- scrifte ghedaen leveren onse goede meeninghe ende intentie in dese saecke, omme daerop te hebben heurlieden advijs ende goetduncken; waeraff de ghedeputeerde voorseyt ghelicht hebbendé copiezijn elcx by den heuren vertrocken om van als rapport te doeneende weder te keeren met volcomen Archief 191&. 4 49

Archief | 1912 | | pagina 105