51 miraelzoo wanneer hy aen landt isin zaecken raeckende de deffentie van den lande by der zeeende den aencleeven van dien. 4. Sal insgkelijcx telcker vergaderinghe van den voorscreven raidt hem moeten vinden den rentmeestere-generael ende tre- sorier van der oirloghe Adriaen Mannehakeretallen tyden ghefurneert van eenen staet sommier van den lande zoo van tghene datter ontfanghen is ende noch te ontfanghen staetals van tghene men den crijchsluyden te watere ende te lande schuldich isende wes men denselven zal behoeven te betaelen om sioh daernaer te rechten. 5. Den voorscreven raidt sal theuren dienste hebben twee secretarissenwaertoe wy naer denominatie gecommitteert hebben Mrs. Cornelis Tkymont ende Mabinus Balthezoon, die gehouden zullen zijn, van alle tghene by denselven raidt gheadviseert, gheordonneert ende besloten werdt, goetperti nent register te houden, insghelijcx van alle ordonnantiën om betalinghe te doeneende ten bureele te bringhen tghene in effecte daer tcollegie op sal hebben te delibereren ende resolveren tzy volghende de retroacte oft anders dat hen sal duncken noodich te wesen. 6. Den voorscreven raidt sal ghehouden zijn ten drye weken eens te vergaderenende by den anderen te blyven tot ander- stont al affgedaen es, datter voor die reyse te doene staet, in saecken raeckende tregiment ende deffentie generael, zoo te watere als te lande, ende sal dese vergaderinghe omgaen par tour de rolle zoo men seght te weeten soo nu in deene, zoo dan in dandere stede, daer de voorscreven gouverneurs zijn residerende ende soo waer de vergaderinghe valt, daer sal den gouverneur van der plaetse presiderenproponeren ende voisen colligerennemaer indien den eenen oft den anderen voorquame eenighe saecke van importantie, die den ordinarisen vergaderdach nyet moehte oft en soude behooren

Archief | 1912 | | pagina 107