54 15. Ende sal den voornoemden admirael nomineren ende stellen viere notabele ende bequame persooneneenen procureur en fiseaeleenen secretaris ende eenen camerbodedewelcke hebben sullen voor traictementte weeten de voorsoreven raiden ende fiseael, vijf!' ponden grooten Vlaenxps termaent, den secretaris twee pondentbien schellingenende den bode twintich schel lingen grooten ter maent. 16. Een van den raiden, by de steden ghedeputeertzal wesen commissaris-generael van der equippaige van den schepen ten oirloghe, aen denwelcken den admirael zijn recours sal hebben om tfurnissement van den schepen ende wes te dien behoort zulcx als by den raedt besloten zal zijn. Ende e[s] te dien genomineert ende ghecommitteert Jacob Campe, te wiens ghe- hoorsaemheyt in desen zullen staen, om alsulck ghetal van schepen te equipperen ende van alle behoeffelickheden tallen tyden te provideren, als hiernaer ten laste van elcke stede ghestelt sal werden. 17. De steden zullen hem voo(r)sien van behoorlycke attestatiën ende quictantiënzoo van denghenendaer se de victualiën munitiën ende anders jeghens sullen coopenals van den capi- teynendie se deselve zullen uuytdeylenende deselve over- schicken aen hauden van den commissaris-generael(des) zal men uuytet registre, dat denselven schuldich zal zijn daeraff te houdentallen tyden connen colligerenwesser 'by den steden in voirraedt is, ende oock wes daer ghebreckt, ende midts deselve attestatie ende quictantie overleggende, zal by den raedt ordonnantie ghedepescheert worden op den rentmeestere- generaelom alsulcke schulden te betaelen tsy dan in gelde oft by goede assignatiën, ende indien de steden teenighen tyde uyet van stade en waren om yet te verschietenzoo zal hem den commissaris te dien penninghen ofte assignatie procureren i) Hs.„cominen."

Archief | 1912 | | pagina 110