69 zulcx eendrachtelijck deur andere middelen maecken op te voorderen, ten minsten quetse van den ondersaeten. 81. Wy aucthoriseren oock den voornoemden gouverneurs, ad- mirael ende raideu om een oft meer commissarisen ordinaris te stellen tot de monsteringliezoo van den scheepe als van den crijchsvolck, tot alsulcken traictemente als zylieden bevin den sullen redelijck te wesenvan ghelijcken om eenighe per- soonen te deputeren ende te houden liggenzoo in Inghelandt als in sommighe van den Oistersehen steden, om dees landts uuytstaende saecken aldaer te verdedighenende van alles goede correspondentie te houden. 3-2. Wy verstaen oockdat de coopmanschap zal blyven in heure oude vryheydt onder den vriendeuzonder te willen ghedoo- ghendat in deene landt ofte stadt eenighe goeden met hoogher recht van licentie beswaert sullen zijn dan in dandere; ende soo in desen eenich onverstant ghevallen mochte wesen, ghedencken tselve te verlyckenen ter ierster aenstaende tsamen- vergaederinghe van de Staten van Hollandt ende Zeelandt zoo wy oock ghesindt zijn alsdan ons uuyterste debuoir te doene, om alle incompsten ende contributiëncosten ende lasten daerteghens overall eenvoudich te maeckenoock mede onder goede correspondentie te vereenighenende onder een admiraelschap te brengen, indient doenlijck is, de wachten ende deffentiën van Hollandt ende Zeelandt, soo te water als te lande, zoot betaemt den vrienden, die voor eene ende rechtvaerdighe saecke zijn strydende. 33. Item om te beletten, dat Brabanders, Vlaminghen ende anderesich onthoudende in vyandt landtnyet meerals se voor dees tijt plaeghenhier te lande en eommen coopen ende vercoopen, ondercruypende den goeden burghers alle neeringhe ende welvaert, oock mede onder tdecxsel van dien bespiedende de gesteltenisse van de steden ende stercktensoo zullen de

Archief | 1912 | | pagina 115