86 twintich stuvers tstuck ende zullen daervooren ghehouden zijn tweemael sdaeghs te vergaderente weten drye uren des voorennoens ende drye uren des achternoens, om in zaecken theuren kennisse staende te besoignerenzonder eenich ander oft voorder loon oft audittiegelt te moeghen genieten oft exigeren. 6i). Uie voorsereven gecommitteerde raiden zullen theuren dien ste hebben meestere Chbistoefel Koels als pensionaris van den Staten van Zeelandtende meestere Cornelis Taïmon als secretaris van de voorsereven Staten, die elck met twee Carolus guldenen sdaeghs respective getracteert sullen worden, daervooren zy ten dienste staen zullenzoowel van den ge committeerde raiden van Staten als van den Staten zeliïs, ende denselven midtsgaders partyen leveren van als copiën naer uuytwysen die instructie daeraff ghemaeckt oft noch te mae- ckenwelcken volgende zyluydeu hun sullen moeten reguleren. 7 3). Sullen alle eedt doen van ghetrouw ende secreet te zyne ende elcx van alle bejegentheden ende ocourentiën van impor- tantiën goede correspondenttie houden metten collegiëudaer zylieden aff genomineert zijn ende van saecken, die eenighe nyeuwicheyt oft belastinghe met liaer bringhenghehouden wesen die Staeten te beschryven. 8 3). Ende opdat de Staten eenmael tot kennisse moeghen com- men van den staet van denselven landeende met eenen zekeren voet oirdre stellen tot de betaelinghe van de schuldendaer zyluyden inne verloopen zijnsoo zullen de voorsereven ge committeerde raiden ten iersten ende sonder eenich uuytstel alle particulieren ende oock generaele rentmeesteren oft die eenighen handel van slandts oft der gemeener saecken pennin ghen ghehadt hebben tot datum vau desen, oft voordaeu zullen Vgl. IV, art. 5. Vgl. I, art. 2, II, art. 5, IV, art. 6. 3) Vgl. IV, art. 3.

Archief | 1912 | | pagina 142