87 hebben, ende generaelijck alle dieghene, die ten ghesegghe van de Staten staen oft behooren te staendoen voor heur- lieden reekenen ende verantwoirden van hunnen handelmet ghemoede oft by reëlen bedwanghe. Welcke rentmeesters ende andere ghehouden sullen zijn veerthien daeghen te vooren over te gheven hunne rekeninghén eer men daerop zal besoigneren om gevisiteert te moeghen worden, jegens welcke de voor- screven gecommitteerde raiden worden gheauthoriseertin cas van refuz, weygeringhe oft vertreckrigoureuse provisiën ende exeeutoriën uuyt te gheven, met clausule //nyettegenstaende oppositie oft appellatie ter materiën dienende ende effect van dien"ende sullen voorts ordre stellen op de pensioenentrak tementen renten ende anderen lasten van den lande naer den noot ende gelegentheyt der saecken. 91). Sullen voorts die gecommitteerde raiden kennisse, judica ture ende dispositie hebben in zaecken raeckende des conincx penninghen, procederende van zyne domeynen in Zeelandt, midtsgaders in saecken van der admiraliteyt, oft questiën die tusschen den thollenaeren ter eenderende die schippers ende coopluyden ter ander zyden zullen moeghen vallen ter causen van den thol. 10. Ende om in desen alle oirsaecke te beneemen van processen ende questiën, zullen de voorscreven gecommitteerde raiden die ordonnantie van den thol revideren ende corrigerenom te doen printen, metter instructie daertoe dienende. 11. Sullen van gelycken oock kennisse, judicatuere ende'dis positie hebben van de questiën spruytende ter causen van den licentenconvoyenlastgelden ende dierghelycke saecken behoudens indien die van Middelburch oft eenighe andere steden van Zeelandt hebben contrarie recht oft privilegiën, Vgl. IV, art. 4.

Archief | 1912 | | pagina 143