135 prinsipaelliken om die schone costelicke haven ende incompste van dien navigasie van allen schepen ende die treffelicke coep- manscip, die uuyt allen provinciën als daerin ariverende en a) waerduere zyne Magestaets landen mede gespijst ende in groeten eeren ghehouden wert duer deselve schoene haven ende die comoditeyt van dien, zoedat zine Sustere met de voirscreven edelen persouagiëncapiteinen die visentacie gedaen hebbe om te oordoneren secker[e] fortificaciënblockhuysen als andere sterckten tot bewaerenisse des voirscreven eylandt van Wal cheren by denwelken min ghenadighe vrouwe Makia met den Staeten, capiteinen ende anderen my Akent Jans Boom als een van den vier dijckgraven des landts belast was met zomighe scippers ende zeevaerende pilooten te besoucken alle die hoefden, diepten rondtsomme tselve landt van Walcheren, alwaer men eenighe aenslach ende opslaen soude moeghen doen by eenighe vianden der keyserlicke Magestaet, ende ook belast tselve landt te meten die gheheele groete ende die gheleghent- heyt van dienende alle die diepten te peylenwaer men eenighe aenslach soude moegen doenal waervan ic Aeent Janszoon Boom tselve begonnen hebbe ende daerof ghemaeckt eene caerte ende die Magestaet eene geleverd hebbe, den Stae ten des landts gestelt in der Abdie op de earner van de re- keninghen eene gelevert, min heere van Bossu ende de laeste eene gemaekt voer de stadt van Middelburch, deselve gestelt opt stadthuys in die secrete camere; biddende allen liefhebbers minen groeten dienst ende aerbeyt in dancke te willen nemen ende oft ic ergens mach gefaliert hebben in die metinghe ende verdiepinghe van rondtsomme teylandttselve willen corrigeren welke verdiepinghe ende deselve metinghe begonnen was op den IIe Augusto anno X VeXLVI ende volbracht denselven laetsten dach van Augusto. Gode lof. Die vermetiughe by my A rent Janszoon Boom [gedaen]. In den eersten begonnen te meten by der ghescooten roe, a) Hot ha. heeft: em.

Archief | 1912 | | pagina 191