136 beginnende vant huysgenampt den Plouchverby de dooke tot opt ende van Mortiere, daer die have van Middelburch toegedijekt esbevonden lanck te wesen tweehondert ende tsestich roedentwaelf voeten voer elke roedeende es by derselve roe al rondt om het landt van Walcheren gemeten lanxs de stranghe opt leechwaeteredus hier de tweehondert ende tsestich roeden. Item van daer tot dat hoet van der niewe haven van Mid delburch a) est lanck vierhondert ende viventseventich roeden a). Item van daer tot den sluys van Welsinghe est lanck vive- hondert ende ses roeden. Item van Welsinghe sluys tot Blanckershouckdaer dat casteel van Zeeburch op ghefonde(e)rt es, est lanck vierhondert ende sevendertich roeden, van welck casteel ic A rent by de Magestaet commissaris geoordonert ben, om tselve te doen siteren volgende dat conceptgeoordonert by meester Donato als archietettooer des keysers. Item van dat casteel van Zeeburch est lanck tot die oude vermaerde plaetsegenaempt Bammekens 3), driehondert ende aHet hs. heeft: voeten. De Arne diende tot haven van Middelburg tot 1535 (Teg. Staat I blz 140), toen zij werd afgedamd. a) De nieuwe haven, gegraven in de jaren 15321535 volgens octrooi van Kabel V van 13 Maart 1531, werd 24 of 25 Augustus 1535 geopend (t. a. p.) 3) Rammekens is dus niet de plaats, waar het kasteel Zeeburg gebouwd werd noch de ree, waar schepen ankeren, maar blijkbaar een slot of burg, dat ge staan heeft op de grens van dat gedeelte der heerlijkheid Nieuwwervewaar in 1678 eene inlage is gelegd. In een brief van 15 September 1472 wordt Adriaen van Nyeuwerve heer van Rammekens genoemd; zijn zegel is als dat van Borsele, doch heeft in den reehterboven hoek van het schild een burg (zie het hiervóór op blz. 130 aangehaalde opstel van Ermerins blz. 134). Dat Rammekens een stad op Walcheren geweest zou zijn, gelijk gezegd wordt in een stuk van 1529, getiteld Descriptio Belgicae Inferioris, en afgedrukt in Ar chivalia in Italië II (blz. 7 vlg), beschreven door Dr. Gisbert Brom, is onaan nemelijk; de schrijver van het hs. heeft vermoedelijk Rammekens met bet niet ver van daar gelegen Arnemuiden verward.

Archief | 1912 | | pagina 192