137 viventseventich roedenalwaer een goet vroem hoet leytdaer vele schepen comende van Andwerpen ende andere plaetsen dyckmael aen comen leggen. Somma tot hier van Aremuden est lanck twee dusent ende drienviftich roeden. Item van Rammekens tot die plaetse, ghenampt die Vys- hoeden est lanck sevenhondert ende a) viventwintich roeden Item van de Vyshoen tot Vlissinghe est lanck vijfhondert ende tsev(en)tich roeden. Somma tsamen als nu anno negenenvijftich by den Staeten des landts de Zuuytwaeteringhe vermeerdert ende Westersob- burch daeraen gebracht x)bevonden lanck te wesenniet gerekent van Aremuden tot Mortiere 0)es -de Zuuytwaete ringhe lanck drie dusent driehondert ende XLVUI roen. Volcht nu van de ghevanghen poorte van Vlissinghe naer Soutelande zoe hiernaer volcht. Item ghemeten van de ghevanghen poorte tot Lange nolle c) toe est lanck tweehondert ende vivendertich d) roedente weten van deselve poorte hondert ende vivendertich roeden, al kyst- werckende van daer tot die Langhe nolle van den Groenen dijck noch hondert roeden kystwerckcompt tsamen tweehon dert ende vivendertich roeden. a) Het hs. heeft dit woord tweemaal. b) Hier wordt bedoeld, dat van Amemuiden tot Mortiere niet gerekend moet worden onder de Zuidwateringomdat dat gedeelte 'tot de Oostwatering behoort. Onder de 3348 roeden is de afstand tusscheu beide punten wel be grepen. Het hs. heeft: Dijcshouck. d) Het hs. heeft: negentachtich. West-Souburg en Oud- Vlis sing enaanvankelijk twee afzonderlijke waterin gen, werden in c. 1536 in ééne rekening vercenigdmaar bleven ook nog nadat zij in 1538 met de Zuid- en Westwateringen in ééne rekening vercenigd waren, hun zelfstandig bestuur van schout, schepenen, waterklerk en bode behouden tot, zegt Boom, (15)59, vermoedelijk vóór Paschenen dus 1560.

Archief | 1912 | | pagina 193