147 Item dat XIXe hoet, genaempt dat Waeokhuishoet, tot Wel- singhe, alwaer men in tyden van oorloghe plachte een wa(e)ck- huysken op te stellen. Item nu compt er de haeven van Welsinghe met den sluys, daer men toe beboert te zienedat hy mochte dichte zin wandt die arme scamele laudtsman duer dat soute watere vele van zine beesten jaerlixs verliesen ende hem afsterven, dat jamer es, ende es eene groete scathinghe voir den armen scamele lieden, eude dit niet alleene van desen sluys, nemaer van die twee ander sluysen die gheleghen zin in de haven van Middelburch. Item dat XXe hoet, ghenaempt dat Casteelhoeft van Welsinghe; aent selve hoet es gebleven een Bosseaeyer ende dat by quae- lick toezien van de pilooteende was vol schoender coemanscip waervan die nacie tot Brugge my a rent (verzocht), dat ic haer bystaen soude om die coemanscip te salverenalsoe ic met die hulpe van Godt almachtich ock gedaen hebbe, waervan ic wel betaelt wert van den nacie van Bruggeal welck scip zeere groete duecht aen denselven hoefte doet ende gedaen heft, ende es zeere met deselve schepe gesterckt. Item dat Driecante ende es dat XXI5 hoet, gemaekt by Jan van Woerden ende by Jacop Ooets zoon de jonghe, 2) vaeder van Andries Jacops, min zwaegere. Item dat XXIIs hoet, ende es genampt Pernelle- manshouck, ende es een goet hoedt. Item dat XXIII5 hoetende es genampt Blanker[ts] houck ende es daer die viscorven eerst beginnen ende ock die eerste baeke van oesten aeucommendeeude leyt by dat casteel van Zeeburch. Mannesee en bij de Noord-dampoort. c. 1530.

Archief | 1912 | | pagina 203