164 vectigal J) pro Caesare exigit. Is dum in prandio mecum esset, jussit coturniees e domo sua efferri. Ex eo cognovi magnam ibi esse copiamquod satis adversari ïisum fuit his quae Plinius scribit, dum vult, quod peregrinae sint aves. Et undenam in insulis avecte, cum terrestris potius quam sublimis sit aviset difficilis volatus eorum Et ideo maria non transnatant, Austro flante, sed Aquilone humido et ad sustinendum corpora et parvas vires magis accomodatocum vebantur duce ortigometraquern nos regem coturnicum appellamus. Et alia, quae Plinius et alii scribentes de hos- pitiis certis, majorem difficultatem ingerunt. Nam oceano mari aperto et non intercluso iusulae illae clauduntur. Qua- propter caetera pro tua prudentia considerabis. Yereor enim ne mea haec nimia sedulitas otium et negotia tua impediant; quod ita fore existimabo, nisi tu longiores mihi litteras re- scripseris, quibus me presenti molestia liberes. Sum enim in maxima rerum omnium expectatione propter adventum Caesaris ad vos. Et si tot tantisque rebus urgemurut saltern allevia- tionem aliquam tandem rebus nostris sperare liceat. Vale. Samarobrivae 2)3 Augusti 1529." A. H. K. De groote graefelijke Tol van Zeeland, Scheldetol, of van Yersekeroord was een der voornaamste inkomsten van den graaf; 't hoofdkantoor was in Ber gen op Zoom en Antwerpen. De rekeningen der verschillende bijkantoren uit den tyd van den briefschrijver zijn niet over; uit zijn schrijven blijkt nu, dat er in Reimerswaal een bijkantoor was. 2) Amiens.

Archief | 1912 | | pagina 220