9 „zeggen? Zij laten geen steen op zijn plaats, zooals het spreekwoord „luidt, om al wat tot nu toe is afgehandeld, weer ongedaan te maken. Hij bezweert Blijenburg zooveel mogelijk vaart achter de zaak te zetten en geeft hem niet onduidelijk te verstaan, dat hij slechts van de overkomst van een derde Dordtsche deputatie eenig heil verwacht Gebeurt dat niet, dan wordt in Middel burg de zaak op de lange haan geschoven. «Aut nunc aut «nunquam nu of nooit Vier dagen later (-31 Maart) legde Oats zijn ambt van pen sionaris neer. Zijn ontslag moet hem dus tusschen 27 en 31 Maart zijn verleend. Deze laatste datum is alleen bekend uit de stadsrekening van Middelburg over 1622/23 (fol. 91, de Stoppelaar bl. 24aanm. 2) Aen d'heer Me. Jacob Cats de somme van hondert zevenendertich ponden thien schellingen over elff maenden tractements als pensionaris deser stadt gerekent totten laetsten Martij xvic dryentwintich, alswanneer hy van synen dienst is gescheyden, midts sijn vertreck metterwooue naer Dordrecht alwaer hij tot pensionaris is beroepen, hierby noch gevoucht ses ponden over tabbaertlaken bij hem genoten comt t'samende somme van Ic XLIII X sc. De Middelburgsche regenten droegen Oats geen kwaad hart toe. Voordat hij vertrok, gaven zij liem nog blijk van hun bijzondere tevredenheid (Notulen van Wet en Raad van 13 Mei, de Stoppelaar 1. c.) is goetgevonden dheer pensionario Cats te vereeren met eene silvere schaele of maeltijt ter discretie van dheeren burgemeesters. Ook Cats zelf bericht 5 April (Bijlage IV) aan Blijenburg in een brief, waarin hij hem de goede tijding mededeelt, dat de Middelburgsche Raad hem plechtig dank heeft gezegd. //Maar intusschen"gaat hij voort, //hebben de onzen de ma- //nier van doendie de Dordtsche Raad heeft gevolgduiterst //kwalijk genomen en de zaak is niet afgeloopen zonder heftig //protest." Het ontslag was hem toegekend zonder verdere pressie uit Dordrecht. Wel is het mogelijkdat Blijenburg gebruik

Archief | 1912 | | pagina 65