31 men besluiten zou bij vijf stemmen: van de edelen en de groote steden van Holland, van Zeeland, van Bommel en Buren, van de kleine steden van Holland, van Zijne Excel lentie. Zeeland had zich ongelast verklaard. De voorstellen die in den loop van 1575 verder ter tafel kwamen, waren bij uitnemendheid geschikt om de Zeeuwen kleur te doen be kennen. De quotisatie van 17 April, volgens welke Zuid- Holland 55 Noord-Holland en Zeeland elk 22J percent van het tekort zouden dragenvonden zij onbillijkmaar zij berustten er in. Het verbond van 4 Juni, waarbij het beginsel van overstemming aangenomen werd //naar de ordon nantie der vergadering zoodat de Zeeuwen volgens de afspraak van Februari of volgens een voorstel van 14 Mei der stemmen zouden uitbrengen, hebben zij geteekend, maar de opdracht van het gouvernement aan den Prins leed schipbreuk op het verzet van Zierikzee. Reden voor hare weigering gaf de stad in 't geheel niet op. Eindelijk verstoutten de steden zich op de bijeenkomst te Zierikzee in Augustus //om //in trein en executie te brengen de Uniete weten de generale //imposten en middelen van onderhoud van dezen oorlog volgens //de laatste resolutie van de Generale Staten van Holland en //Zeeland," deze resolutie aanzienlijk te wijzigen. De komst der Spanjaarden op Duiveland in September kostte in de eerste plaats aan den gouverneur Charles Boisot het leven, en daar Junius reeds tevoren in den diplomatieken dienst overgegaan was, zonder dat zijne plaats als gouverneur van Veere vervuld werd, en Van Dorp nu in Zierikzee inge sloten werd, was Zeeland zonder gouverneurs. De admiraal Louis Boisot verving voorloopig zijn broeder, gelijk hij tevoren bij diens afwezigheid gedaan hadtotdat de Prinsna den raad der Zeeuwsche heeren ingewonnen te hebbenhem en Alexandre de Haultain tot gouverneurs benoemde. Dit Brief van De Jonghe aan de regeering van Middelburg, 13 Augustus 1575. (Gemeente-archief).

Archief | 1912 | | pagina 87