36 Jbhan Roo te Utrecht een contract gemaakt, dat hun evenwel spoedig bezwarend was voorgekomenzoodat zij elders goed- kooper terecht hadden zoeken te komen; zij waren toen door Counelis Peuynen (Prünen) te Antwerpen geholpen voor 111/2 percent 'sjaars, een half minder dan Roo had bedongen. Het gedeelte van Zeelanddat in de troebelen den koning trouw bleefwas door Pruynen om betaling van kapitaal en renten aangesprokenen om vooreerst van hen af te komen had eene zoogenaamde Statenvergadering er op gevondendat van drie partijen van renten, waarvan de aflossing gelast was doch wegens de onlusten niet had kunnen geschiedenhet kapitaal, ter grootte van 3732, door den rentmeester Se- rooskercke aan den lastigen schuldeischer zou worden betaald. Dit viel voor op 24 Mei 1575 te Antwerpen, ten huize van Jan van Strijen, elect van Middelburg; de akte werd ge- teekend door Strijen, door Schouten, Proost en Zagarus, auditeurs der rekeningen van Zeelanddoor Roels wegens Reimerswaal, en door Valcke wegens Goes. Pruynen was hiermede niet tevredenen bleef de Zeeuwen aanmaneneerst de koningsgezinden alleen, dan het geheele gewest, en bewerkte hiermee de bijeenroeping der Generale Staten van Zeeland tegen 2 September 1577. Hoe deze vergaderingdie met tusschenpoozen tot in den zomer van 1578 geduurd heeft, de financiën heeft geregeld door de inning der gemeene middelen en de betaling van de krijgsmacht aan den thesaurier-generaal te latendoor de rentmeesters van de domeinen onder controle van de Staten te brengenen door de invoering van nieuwe belastingenwaarvan de heffing, met de betaling der schuldeischers aan vier rent meesters der Staten (der Staten beurs) opgedragen werdterwijl de administratie van de verbeurdverklaarde geestelijke en we reldlijke goederen door rentmeesters van het extraordinaris gevoerd werdbehoeft hier alleen terloops aangeroerd te worden. Op de ontwikkeling van den regeeringsvorm heeft de organisatie van deze rentmeesterschappen in zooverre invloed gehad, dat

Archief | 1912 | | pagina 92