40 Zeeuwsehe heeren naar verbetering der organisatie van hun gewestelijk bestuur niet onbedenkelijkmaar hij had in dien tijd, en ook later, te veel te doen om in 't bijzonder op hen te kunnen letten. De in den winter gehouden besprekingen waarvan de meeste bijzonderheden onbekend zijn, hebben tot de artikelen van Maart 1B78 (nr. IV) geleid. Op 6 April d. a. v. besloten de Staten de oprichting van den provincialen raad nog geheim te houden en intusschen door Gecommitteerde Raden met advies van de vermaardste en oudste praktizijns van Zeelanden anderennaar hun goeddunken zoueene instructie voor den Raad te laten ontwerpen. 10 April is deze gearresteerd, en 19 April is aan eenige heeren gelast om naar den Prins te reizen en (onder andere punten) de bekrachtiging van de nieuwe instructie te verzoekenmet cassatie van de instructie en reglement, volgens de Staten //gearresteert zonder //hunnen weten ende tegens hunnen wille geëmaneerd" Dit is eene zonderlinge bewering, gelet op de wijze, waarop de andere instructiesnaar wij gezien hebbentot stand gekomen waren. De Prins heeft de commissie uit de hoogte behandeld en de bespreking van de zaak aan Van Doep overgelaten, die haar ten slotte de instructie van 22 Mei 1578 (nr. V), ge- teekend en gezegeldheeft overhandigd. De Staten vonden in dit stuk eenige zwarigheden, die 20 Mei bij geschrifte aan de leden meegegeven zijn om aan hunne lastgevers voor te leggen. 3 Juni is rapport ingebracht, en beslotenzooals uit het medegedeelde extract uit de resolutiën (nr. VI) blijkt. Dit extract is iets uitvoeriger dan de //Poinctendie men met den datum 7 Juni 1578 gewoonlijk achter de afschriften der ordonnantie van 22 Mei aantreft, en die mede door Pieter Paülus zijn opgenomen; de titel van dit stuk zegt, dat de poincten alleen bij memorie op de ordonnantie worden gesteld om te beletten en voorkomen alle inconveniënten en zwarig heden, zooveel als mogelijk is, zooals zij bij Zijne Excellentie geconfirmeerd zullen wordenen het slot houdt indat zij op 7 Juni 1578 zijn gedaan. Dit laatste is wel mogelijk, omdat

Archief | 1912 | | pagina 96